Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
nella31

BUPROPION/AMFEBUTAMON (Zyban, Wellbutrin XR)

Czy bupropion pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

83 użytkowników zagłosowało

1. 1. Czy bupropion pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

• Tak
      49
    • Nie
      26
    • Zaszkodził
      16

Rekomendowane odpowiedzi

raczek8, na stronie 150 tego tematu jest mój post z 27 sierpnia, który omawia leki przeciwdepresyjne/anksjolityczne nie wpływające na sferę seksualną (albo wpływające dodatnio).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

seneri, wszystko rozbija się o to jakie stężenie jest osiągane przy dawce 150mg/d, jakie przy dawce 300mg/d i jaka jest okupacja NET/DAT w obu przypadkach. Co do stężeń:

wellbutrin-ir-vs-sr-vs-xl-for-weight-los

Porównano 100mg o natychmiastowym uwalnianiu (instant release) 3x/d, 150mg o spowolnionym uwalnianiu zażywane 2x/ dobę i 300mg o przedłużonym uwalnianiu zażyte 1x/ dobę. Jak widać 'peak' przy dawkach 150 i 300mg nie różni się jakoś drastycznie (przy 150mg są dwa 'peaki', ale to wynika z dawkowania 2x/d). Przy 150mg osiągane jest stężenie 100ng/ml z groszami, przy dawce 300mg jakieś ~120ng/ml. Nie mogłem znaleźć danych nt. okupacji transportera noradrenaliny i dopaminy w dawkach 150 i 300mg, ale pewnie zbyt krótko szukałem. Porównując to do SSRI (choć oczywiście dochodzą różnice w farmakokinetyce) to np. okupacja SERT przez escitalopram w dawce zwyczajowo stosowanej to jest coś koło 70-75%, a w dawce maksymalnej (20mg) to jest 80%, więc nie ma jakiejś kolosalnej różnicy.

Wydaje mi się, że nie powinieneś negatywnie odczuć skutków swojego eksperymentu, aczkolwiek to luźna opinia.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być konsultowane z lekarzem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe ciekawe. Trochę mnie dziwi bo myślałem ze przy 150 mg też jest tmax 5h. Tako też rzecze ulotka. A co do wyższych dawek to generalnie się zgadzam i mogę to potwierdzić swoim doświadczeniem z wenla i mirta. Branie kosmicznych dawek daje maxymalnie +15% korzyści w porównaniu np do 300 mg + 60 mg. Wg mnie nie warto bo organizm już jest mega obciążony. Właśnie o to mi chodziło w tym pytaniu bo pamiętam podobną sytuację u siebie. Zejście na małe dawki wenli spowodowały że ponowne wejście na wysokie już totalnie nic nie dały. Nie chciałbym zepsuć działania terapeutycznego bupropionu ale w zasadzie zwiekszylem do 300 mg na max tydzień więc to stosunkowo niedługo. Nie tyle nawet boję się że teraz 150 zadziała gorzej tylko że jak przyjdzie czas że to już nie wystarcza i trzeba będzie wskoczyć na 300 mg to już nie będzie tej różnicy analogicznie do mojej przygody z wenla. Ale tak jak wspominałem tydzień to krótko na innej dawce imo żeby coś receptorowo pozmieniać. Dziękuję za pomoc. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W zasadzie wyższe dawki LPD, głównie SSRI, przynoszą przede wszystkim benefity u pacjentów z OCD. Dawka ma szczególne znaczenie przy lekach mniej selektywnych, które mają rozległy profil receptorowy i np. w niższych dawkach mają wyższe powinowactwo do pewnych podtypów receptorów, a w wyższych dawkach większe powinowactwo do innych receptorów/transporterów (sztandarowy przykład: Relationship-of-Receptor-Affinity-to-Dos ).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A moglibyście w skrócie napisać jakie są najlepsze leki nie powodujące negatywnego wpływu na seksualność? Ewentualnie dodatkowo nie powodujące tycia oraz innych efektów ubocznych. Wcześniej leczyłem się na nadciśnienie, może to ma związek ze słabszą erekcją na bupropion. PSSD powodują tylko leki SSRI?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Napisałem Ci wyżej odpowiedź, nie uważasz. Moklobemid, tianeptyna, agomelatyna, bupropion, niskie dawki sulpirydu/amisulprydu/flupentiksolu, mianseryna/mirtazapina/trazodon- w monoterapii albo jako dodatek.

Akronim PSSD oznacza Post-SSRI Sexual Dysfunction, więc tak, tylko SSRI.

Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być konsultowane z lekarzem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co do trazodonu też Ci pisałem raczku że wg mnie do dawki 150 mg bo później działa również jako sri. Do pssd dodałbym snri zwłaszcza w małych dawkach i tu odnośnie tabelki lordzie to również standardowy przypadek. Do 150 mg wenlafaksyna działa jak pospolity ssri na większość. Powyżej już jako snri. No nic mam nadzieję że ten mój wskok na tydzień na wyższą dawkę bupro nic nie zmieni 🙂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W praktyce każdy SRI niezależnie od wpływu na pozostałe transportery i receptory (chyba, że ewidentnie znosi nadmierną aktywację postsynaptyków, np. jak trazodon, który jako SARI jest SRI+antagonistą 5-HT2a) brany przewlekle może prowadzić do dysfunkcji zbliżonych do PSSD. Ale nikt tego nie badał. No i w przypadku TCA, które mają szerszy profil działania niż blokada wych.zwr. 5-HT nie opisywano syndromu zbliżonego do PSSD.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok. Dzięki. Jeszcze jedno pytanko, Lord Cappuccino te leki które wymieniłeś są w kolejności od najlepszego do najgorszego?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A w zyciu. To nie sa restauracje czy modele gpu. Te leki maja rozne mechanizmy dzialania. Po prostu idz do lekarza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czasami jest też tak że nawet jak lek oddziałuje na receptor czy pompę wychwytu zwrotnego to może być to nieistotne klinicznie. Taka sertralina dajmy na to. Na papierze to również silny dri. Wychwyt podobno wyższy niż przy trazodonie może nawet zbliżony do Metylofenidatu. Ale jest tak silnym sri że dopamina wcale albo prawie wcale nie jest odczuwalna. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miało być niż przy bupropionie. Pomyleczka. Oczywiście sprawa może być bardziej skomplikowana jako że ssri działają podobno antagonistycznie względem dopaminy. Ale nie zmienia to faktu że na papierze sertralina to silny dri. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A co z alkoholem na wellbutrinie, napiszcie swoje doświadczenia. Ja już jestem pewna że zerwany film miał przyczynę w mixie alko+wellbutrin. Pech, jak wreszcie znalazłam lek bez skutków ubocznych to się nie mogę napić. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

SSRI funkcjonalnie antagonizuja dopamine, nie bezposrednio. Nadmiar serotoniny pochodzacy z blokady wych.zwr. 5-HT agonizuje m.in. 5-HT2c, ktory to rec. jest disinhibitorem NE i DA. Jego pobudzenie powoduje blokade NE i DA, jego blokada cos odwrotnego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dotyczy zwłaszcza odhamowania ne i da w korze przedczolowej 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lord Cappuccino a dlaczego wellbutrin może powodować zmęczenie?

Czy to jest ze zwężenia naczyń? każda dawka tak działa

na antagonizm 5-ht2c biorę od czasu do czasu kurkumine, i polepsza zdecydowanie myślenie w tym czasie tyle, że jest rozleniwiająca i demotywująca

wychwalany przeze mnie NAC też po kilku dniach nie działa jak trzeba, siedze po kilka godzin nad jednym problemem, mija dzień, a tu niewiele wymyśliłem, ale przynajmniej  utrzymuje motywacje, robię to co trzeba i co powinienem, tylko wyniki są mocno niezadawalajace

na NAC wymyśliłem pewien trik, gdyż nie pozwalał mi spać, biorę do tego histasolv (rozkładający histaminę i jakies tam marne godziny snu utrzymuje)

Lord Cappuccino co byś polecał do NAC rozkładającego histaminę jeszcze? ostatnio lekarka na moją prośbe przepisała mi lewoceteryzyne, tylko działanie tez nie jest takie jak trzeba, bo głownie działa antyhistaminowo poza mózgiem

nie chce brać mirtazapiny, bo jestem już dość agresywnym człowiekiem, a na mircie to odlatywałem zupełnie, choć i na czysto mi się zdarza, ale to był jedyny lek który dawał sen taki jak trzeba

zwłaszcza interesuje mnie to co dodać do NAC

Lord Cappuccino w wolnym czasie proszę o odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zmęczenie po wellu może być z powodu tak zwanego przenoradrenalinowania. Coś jak gdy walniesz sześć kaw i paradoksalnie spać ci się zachciewa. Kurkuma Cię zmula bo działa głównie jako sri. Co do NAC się nie wypowiem bo nie znam. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zmęczenie po bupropionie może wynikać z jego wpływu na receptory histaminowe,z czasem to mija bo receptory histaminowe mają to do siebie że szybko tracą na wrażliwości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Być może ale okupacja H1 na poziomie 9% chyba aż takiego wpływu nie ma. Równie dobrze może to być z antagonizmu receptora alfa 1. Choć za Twoją tezą przemawia fakt że większość ludzi po kilku fajnych dniach później przez miesiąc ma zmule zanim lek wystrzeli. Tak jak przy mirtazapinie. Tam blok H1 jest potężny i pierwsze dwa tygodnie to wali do snu jak strzał w łeb. Później już zdrowo usypia bez tej zmuly w ciągu dnia. Działanie nasenne wtedy nie bierze się już z bloku H1 a 5ht 2 a i c czyli z wysokiej komponenty przeciwdepresyjnej. Amazon jak długo bierzesz bupropion? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi