Skocz do zawartości
Nerwica.com

BUPROPION/AMFEBUTAMON (Bupropion Neuraxpharm, Oribion, Welbox, Wellbutrin, Zyban)


nella31

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Was stosował Wellbutrin?

Jak się po nim czuliście? Ja go stosuje od miesiąca i ogólnie jest lepiej ale nasiliły mi sie lęki. Moja lekarka mówi że ten lek ma też działanie przeciw lękowe ale ja go nie odczuwam. Może powinnam dodatkowo brac coś typowo przeciw lękowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej!

ja tez biore Wellbutrin (od tygodnia) ,niestety to nie jest popularny lek (nowy) i ciezko mi znalezc o nim jakies informacje/opinie. Mi jak na razie ciezko cos stwierdzic bo to dopiero tydz.-wiadomo: jest nawet troche gorzej niz bylo:( ale zobaczymy-napisze Ci po jakims czasie jak dziala.Ty tez pisz:) ale ja go biore na depresje-nerwicy ani lekow nie mam wiec Ci nie odpowiem na pytanie.pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Już ponad dwa miesiące biorę wellbutrin 300 i jest tak jak zawsze przy nowym leku tzn. na początku poprawa a potem znowu dół. Miałam tak samo przy citalu, luksecie, setalofcie, fluoksolu. Tyle że ostatnio nasiliły mi się stany lękowe i ciągle jestem poddenerwowana, czasem tak bardzo że mam wrażenie że mi odbija:( Tylko nie wiem czy powinnam to wiązać z przyjmowaniem wellbutrinu. A nawet jeżeli to działanie leku to może na Was nie będzie tak działał. Ja czekam na miejsce na nerwicach i mam nadzieję że tam mi dobiorą leki. Trzymajcie się i piszcie jak się czujecie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nella dzięki za odpowiedź :)) Ja jeszcze nie zaczęłam stosować Wellbrutinu, boję się :(( Ja mam nerwicę lękową i nie wiem czy ten lek mi pomoże, lekarz zapewnia, że tak ale w ulotce nic nie ma na temat lęków. Póki co leki leżą spokojnie w szufladce. Ale mój lekarz mi powiedział, że jak zacznę go stosować i po miesiącu nie będzie poprawy to mi zmieni lek. To jest takie trochę eksperymentowanie, bo każdy z nas jest inny i nie zawsze ten sam lek tak samo działa na każdego. A napisz mi jak Welbrutin wpływa na apetyt, bo ja przez ostatnie dwa lata brałam Seroxat i przytyłam na nim 20 kg :((

Pozdrawiam :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To witaj w klubie Zalękniona;)!

Ja po 3 miesiącach stosowania lerivonu przytyłam 17 kilo i mimo że dawno go nie stosuję zrzuciłam jakieś 3kg i dalej waga ani drgnie. Po wellbutrinie nie zauważyłam jakiegoś zwiększonego apetytu. Ja mam obecnie epizod depresji ale mam też nerwicę depresyjno-lękową i uważam że na lęki wellbutrin mi nie pomógł. Ale wiesz co? Byłam na badaniu w ZUSie i tam pani psychiatra była zdziwiona że stosuję wellbutrin bez dodatkowych leków przeciw lękowych. Sama nie wiem. A to że szukanie leków w psychiatrii to eksperymentowanie to ja to dobrze wiem... Sama miałam zmieniane już wielokrotnie ale chyba nie ma innej metody. Pozdrawiam cieplutko:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wellbutrin 150 biorę od 10 dni zamiast dotychczasowego Lexapro. Na początku tak do 5-tego dnia drętwiały mi różne części ciała dość mocno, teraz jest to dużo rzadsze. Bolał mnie mocno brzuch /żołądek/ od 3-ciego do chyba 8-smego dnia. Nie mogłam patrzeć na jedzenie, a zazwyczaj mam aż za dobry apetyt. Od kilku dni chodzę wściekła, ale to pewnie dlatego,że Lexapro już nie działa a Wellbutrin jeszcze nie zaczął... mam nadzieję... Dajcie znać jak u Was.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudne leczenie zespołu nadpobudliwości ruchowej

 

 

ADHD � czyli zespół nadpobudliwości ruchowej i zaburzenia koncentracji uwagi - występuje u około 5-7 % dzieci. Dzieci te nie potrafią skoncentrować się na rozwiązywaniu bardziej złożonych zadań, są niecierpliwe, impulsywne i nadruchliwe. Leczenie tej choroby jest trudne i wieloaspektowe, obejmuje zarówno techniki psychoterapeutyczne jak i farmakoterapię.

 

Objawy zespołu nadpobudliwości nasilają się zwykle w wieku 6-7 lat, co wiąże się ze zmianą sytuacji życiowej dziecka, jaką jest rozpoczęcie nauki w szkole. ADHD często towarzyszy też dysleksja bądź dysgrafia. W szczególnie ciężkich przypadkach choroby, zachowanie dziecka stanowi zagrożenie dla jego zdrowia bądź nawet życia, uniemożliwia również skuteczną edukację. Przyczyny ADHD nie są do końca wyjaśnione. Zakłada się, że choroba ma podłoże zarówno genetyczne, jak i środowiskowe np. komplikacje w życiu płodowym czy traumatyczne doświadczenia przeżyte we wczesnym dzieciństwie. Na poziomie molekularnym choroba ta wiążę się z zaburzeniami wytwarzania związków chemicznych uczestniczących w przekazywaniu informacji w układzie nerwowym (tzw. neuroprzekaźników) � dopaminy i noradrenaliny.

Najbardziej rozwiniętą i zbadaną grupą farmaceutyków stosowanych na świecie w terapii ADHD są leki psychostymulujące. Są to pochodne amfetaminy (Adderal, Adderal XR, Deksedryna, Deksedryna, Spansule) oraz metylofenidatu (Focalin, Methylin, Ritalin, Metadade ER, Metadade CD). Ze względu na wysoką skuteczność leków z tej grupy, ciągle udoskonalane są ich postacie. W kwietniu 2006 r. amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) zaaprobował do obrotu handlowego w USA preparat Daytrana (firmy Shire and Noven Pharmaceuticals) - pierwszy lek należący do tej grupy nie przyjmowany drogą pokarmową. Są to plastry, z których przez skórę do krwiobiegu uwalniany jest metylofenidat. Badania kliniczne na grupie 270 pacjentów dowiodły, że Daytrana o ponad 50 % redukuje ogólne symptomy ADHD. W Polsce leki psychostymulujące nie są dopuszczone do obiegu, a ich użycie w naszym kraju jest możliwe jedynie na drodze tzw. importu celowego. Wynika to m. in. z faktu, że ich zażywaniu towarzyszą liczne działania niepożądane takie jak: spadek łaknienia, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, spadek uwagi. Przy długotrwałym stosowaniu możliwe jest uzależnienie.

W terapii ADHD na uwagę zasługują też leki nie należące do grupy psychostymulantów, a wśród nich Strattera (firmy Eli Lilly) � pierwszy środek nie-psychostymulujący przeciw ADHD dopuszczony do obiegu w USA w 2002 r. Działanie leku polega na hamowaniu wychwytu zwrotnego noradrenaliny � neuroprzekaźnika uczestniczącego w kontroli emocji, nastroju, uwagi, kojarzenia oraz ciśnienia krwi. Już po miesiącu stosowania lek przynosi wymierną poprawę zdolności koncentracji i spadek nadpobudliwości ruchowej u pacjentów, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Z jego zażywaniem wiąże się mniej efektów niepożądanych w porównaniu z lekami psychostymulującycmi, nie wykazuje on też działania uzależniającego. W terapii ADHD wykorzystywane jest także szeroka gama farmaceutyków niespecyficznych, należących do grupy leków antydepresyjnych. Wśród nich m.in.: klonidyna, bupropion (Wellbutrin), moklobemid (Aurorix, Mobemid, Moklar, Mocloxil) oraz inne leki, których efekt działania polega głównie na podwyższeniu poziomu dopaminy i noradrenaliny oraz serotoniny w centralnym układzie nerwowym.

Należy podkreślić, że leki nie usuwają przyczyny ADHD, a pozwalają jedynie na złagodzenie objawów, co umożliwia normalne funkcjonowanie chorych, zwiększa komfort ich życia, prowadzi do poprawienia wyników w nauce. Farmakoterapia powinna być prowadzona pod ścisłym nadzorem lekarza i stosowana tylko wtedy, gdy metody wychowawcze nie przynoszą wymiernych efektów. Towarzyszyć jej winna odpowiednia, specjalistyczna psychoterapia.

 

dr n. biol. Bartosz Kiersztyn

 

07.04.2006

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Ja biorę Wellbutrin od tygodnia razem z lekiem o nazwie Symla. Jak na razie efektów nie widać. Ale tez i jakis uciążliwych objawów niepożądanych też nie ma. Wcześniej brałam Lexapro, które niestety na mnie nie działało. Mój psychiatra stara sie zapisywać leki jak najnowszej generacji i skuteczne daltego jestem dobrej myśli. Wellbutrin i Synle mam na depresję i stany lękowe.

Pozdrawiam!

 

[ Dodano: Dzisiaj o godz. 1:12 pm ]

Uzupełniając moją reakcję organizmu na Wellbutrin (150mg)- właściwie jedynymi objawami niepożądanymi jakie odczuwam to ból głowy, który nie jest mocny ale dość uciążliwy, taki jakiś dziwny migrenowy chyba.

Ale po zażyciu np. Efferalganu z codeiną przechodzi. Ale ból głowy to najczęściej spotykany objaw uboczny, takie przynjamniej informacje mozna znaleźć na stronach anglojęzycznych, tam dużo ludzi wypowiada się na jego temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli objawy uboczne mniej więcej te same.

U mnie po kilkudniowym bólu głowy, który wreszcie sie skończył zaczęły się potworne mdłości od rana i brak apetytu. Do tego jestem bardzo wrażliwa na wszelkie zapachy, właściwie to wszystko mi smierdzi.

Dzisiaj mija mi 14 dzień na Wellbutrinie. Wczoraj byłam u lekarza, który każe jeszcze czekać, że te niepożądane objawy powinny niebawem przejść. Ale jak nie będą chciały przejść to mam odstawić lek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po upływie 4 tygodni /dokładnie 28 dni/ dalej nie mam apetytu ale mogę coś już zjeść bez obrzydzenia i dokładnego gryzienia na wszelki wypadek gdybym miała zwymiotować. Mdłości mam już rzadko - patrz mój post powyżej, rzadziej też boli mnie żołądek. mam jednak uczucie silnego niepokoju i dlatego niestety przez jakiś czas muszę brać dodatkowo benzo. Mój psychiatra, naprawdę świetny lekarz, stwierdził dziś,że warto jeszcze trochę zaczekać bo lek podobno jest bardzo dobry ale aby osiągnął swoją pełną "wartość terapeutyczną" muszę zaczekać jeszcze 2-3 tygodnie. Zobaczymy...

królik doświadczalny :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh to nie za bardzo pocieszajace ogolnie brak apetytu i smaku oraz inne skutki uboczne czekac i czekac nie wyglada mi to za dobrze - nikt jeszcze napisal ze mu sie definytywnie polepszylo czyli takie homo niewiadomo :mrgreen: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mala_ta: tak samo było u mnie dlatego dostalam benzodiazepine na "przetrwanie" do tych "magicznych" 8 tygodni, kiedy już na pewno będzie wiadomo czy lek dziala czy nie. Psychiatra cały czas powtarza,że szkoda by było zbyt szybko zrezygnować z leku.... Choruję od około 8 lat na "zaburzenia depresyjno-lękowe" /czyli krótko mówiąc depresja z napadami paniki/ i wiem,że czasami niestety trzeba się wykazać duuuuuuuuuużą cierpliwością :roll: tylko skąd ją brać, tego mi nie powiedział........ Trzymaj się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

No więc mimo moich usilnych starań dołączam do grona biorących Wellbutrin :(

Od ośmiu lat choruję na nerwicę lękową i brałam już kilka różnych leków ale najdłużej Seroxat który mi pomagał ale lekarz teraz mi zmienił lek na Wellbutrin, podobno dobry nowy lek. Ale ja jak wszyscy "lękowcy" boję się nowości tak też boję się tego leku, boję się jego skutków ubocznych i no i tego czy mi pomoże :( Staram się być dobrej myśli, mam też od lekarza Xanax w razie nagłej potrzeby. Mam też nadzieję nie tyć po tym nowym leku, bo na Seroxacie patrząc najedzenie czułam jak tyję ;)

Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie, życzę powodzenia w leczeniu ;)

 

[ Dodano: Dzisiaj o godz. 12:57 pm ]

Mam pytanko czy ktoś z biorących Wellbutrin pali papierosy? I czy nie pali mniej odkąd bierze lek??

I jeszcze jedno czy ktoś bierze razem z Wellbutrinem Xanax??

Pozdrawiam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×