Skocz do zawartości
Nerwica.com

Praca licencjacka z rozdziałem o osobowości / tożsamości


wiecznie młody:)

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Zdecydowałem się założyć ten wątek, bo jeden z rozdziałów mojej pracy, o której może jeszcze napiszę coś więcej, jest osobowość / tożsamość. Może uda mi się znaleźć tutaj jakieś namiary na bibliografię i ciekawe materiały i przy okazji zmotywuje mnie to do pisania. W sumie do środy mam to zrobić (obym do środy nie siedział tylko na tym forum ;) )

 

Więc rozdział pracy poświęcony jest tożsamości – co to, co kształtuje, kiedy kształtuje, jaki mamy wpływ, co mamy wspólne, co różne, co unikalne i różne tam inne. Kompleksowo, naukowo, ale lajtowo.

 

Tematy które chciałbym rozwinąć w rozdziale, a poszukuję literatury:

 

- osobowość i tożsamość, definicje, różnice

- kto nas określa

- role społeczne

- różne postrzeganie a prawda ostateczna

- kim jesteśmy

- co mamy wspólne, co różne – jesteśmy tacy sami czy inni?

- temperament

- charakter

- co jest wrodzone, co nabyte

- charyzma i czynniki, które decydują o tym, że ktoś jest dla nas atrakcyjny

- potrzeby, piramida maslowa, ludzie bez pewnych potrzeb

- społeczeństwo i kultura jako czynniki tożsamościowotwórcze

- więzi społeczne – szanse i zagrożenia

- generalnie obraz życia różnych ludzi w różnych miejscach

- możesz być kim chcesz a (definitywne) ograniczenia

- postrzeganie życia w różnym wieku przez daną osobę

- różne postrzeganie świata, optymizm, pesymizm, afilozofyzm

- w czym dzieci mają rację, a dorośli się mylą

- small talk – szanse i zagrożenia

- niebywale elastyczne granice ludzkich możliwości adaptacji do różnych warunków

- co tracą dorośli

- sztuczki socjotechniczne i czemu czasem trudno odczytać czyjeś intencje i czemu dajemy się „nabrać”

- oczekiwania

 

- motyw, że np. indianie w północnej karolinie wychowują wspólnie dzieci i że gdzieś nasze pojęcie rodziny nie istnieje

- motyw, że np. w prowincji phonjang w Chinach małżeństwa między kuzynostwem to norma

- co nas motywuje

- motyw, że zatracenie indywidualności / korporacja jako przykład zatracenia poczucia indywidualności, tryb w maszynce (z drugiej strony w sumie to wynika z natury pracy, 99% korpoprac jest takich, po prostu taka natura i tyle), społeczeństwo konsumpcyjne, globalizacja, unifikacja etc

 

poszukuję książek, esejów, stron internetowych, artykułów i różnych ciekawostek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I generalnie - kim jesteśmy: jestem tym, za kogo się mam i jestem tym, za kogo mnie mają . Jestem stały i zmienny w czasie. Ja to moja przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

 

W ogóle to jest temat bez dna : ) Jeszcze nie jedna kategoria albo pomysł przyjdzie mi do głowy, albo gdzieś mam zapisany, to może jeszcze tutaj wrzucę. Mam jakieś tam śladowe materiały, ale nie studiowałem ani psychologii, ani socjologii, ani nie interesowałem się tym wcześniej czytelniczo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty lepeij zdefiniuj o czym konkretnie masz/chcesz napisać, bo w takim zakresie jak zarysowałeś wyjdzie Ci koszmarna szmira.

Na niektóre włączone tematy jajogłowi prace doktorskie piszą, a Ty chcesz w skrócie zawrzeć i jeszcze z sensem?

Moim osobistym zdaniem powinieneś ograniczyć się np. do zakresu tożsamość vs. osobowość - na czym polega różnica.

Pisanie w jednym miejscu o socjotechnikach, dziedziczeniu, adaptacji i relacjach wygląda na ciężkie oszołomstwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to chaotyczne. Narazie chciałbym pozbierać literaturę. Jest pomysł i koncepty. Generalnie studiuję zarządzanie kulturą i piszę pracę pod roboczym tytułem "Identity". Pierwszy rozdział to historia portretu, drugi to osobowość / tożsamość, trzeci to pomysł na projekt - wystawę. Tak to wygląda "na sucho", natomiast w szczegółach uważam skromnie - nieskromnie, że po prostu sam ten cały pomysł jest ciekawy, łącznie, a może przede wszystkim z działaniami w realu, o których też mógłbym pisać długo, dużo i szczegółowo. Narazie czas mnie nagli, czego jestem sam sobie winien. Byłem mega nakręcony na to wszystko - teraz odwrotnie.

 

Odnośnie literatury, słyszałem o Pervinie - psychologia osobowości. Natomiast słyszałem, że może lepiej nie celować "aż tak ambitnie". Zależy mi, żeby to był po prostu ciekawie - po pierwsze i merytorycznie - po drugie napisany rozdział.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzilo mi o to ze niemozliwym jest zrobienie z tego wszystkiego jednego rozdzialu i musisz zdecydowac co zostawic a co odrzucic

serio lepiej sie skupic porzadnie na jednym zagadnieniu niz pobieznie opisac kilkadziesiat niekoniecznie ze soba scisle powiazanych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×