Skocz do zawartości
Nerwica.com

Terapia behawioralno-poznawcza czy analiza transakcyjna?


cvetka

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry! Po ponad trzech latach i nieudanej/przerwanej dawno temu terapii w nurcie psychodynamicznym, wracam i o pomoc proszę.

 

Pytanie dokładnie takie, jak w tytule. Chciałabym podjąć terapię, ale nie potrafię się zdecydować, co wybrać. Bardzo proszę o pomoc, rady, uwagi i wyrozumiałość.

Na czwartek mam umówione 2 spotkania wstępne - najpierw u terapeutki zajmującej się terapią behawioralno-poznawczą, a później u zajmującej się analizą transakcyjną.

 

- osobowość zależna (przekonanie graniczące z pewnością)

- DDD - moja rodzina była bardzo specyficzna (łącznie z przemocą fizyczna i psychiczną)

- mnóstwo leków i strachu przed życiem i ludźmi (chociaż nie jestem specjalnie nieśmiała i uwielbiam występować publicznie)

-nieprzepracowana przeszłość

- brak motywacji i przede wszystkim samodyscypliny; zawalam mnóstwo spraw, nie potrafię niczego skończyć - mam słomiany zapał i chwytam wiele srok za ogon, prokastynacja pełną gębą

- wstyd, toksyczny wstyd

- syndrom ofiary i bierna postawa

- marudzenie i użalanie się nad sobą

- nieumiejętność okazywania złości

- nieustająca potrzeba uznania i akceptacji oraz bycia w centrum uwagi

- niska samoocena, brak wiary w siebie i swoje możliwości, brak szacunku do samej siebie

- narcystyczne ciągoty

- chorobliwa potrzeba bliskości + zazdrość i zaborczość

- wybujała wyobraźnia, dosłownie żyję w jakimś wyimaginowanym świecie (czasami mam wrażenie, że jestem autystyczna)

- ciągle tylko marzenia zamiast działania

- ciągłe napięcie i oczekiwanie najgorszego

- branie wszystkiego do siebie

- naiwność i dziecinność (co ma swoje plusy, ale bez przesady - mam 30 lat!)

- brak spełnienia (tyle rzeczy chciałbym robić, zrobić, ale nie potrafię się wziąć za nic, brakuje i odwagi, i nie lubię robić nic samodzielnie)

- czasem mam wrażenie, że mam depresję...

Boje się, co będzie, jak urodzę... Najbardziej boję się samotności, odrzucenia. Ostatnio często myślę o śmierci, ale bałabym się popełnić samobójstwo (to chyba jedyny plus mojego tchórzostwa). Mam też arachnofobię, ale w sumie mi nie przeszkadza (bardziej bliskim).

 

Wiem, ze analiza transakcyjna jest stosunkowo młoda i niezbyt popularna w Polsce, ale może ktoś ma jakieś doświadczenia? Dodam, że nie mieszkam w Polsce i tutaj jest bardziej rozprzestrzeniona, jeśli ma to jakieś znaczenie.

Jeśli chodzi o wybór tej metody, to po prostu chyba trafia do mnie teoria Bern'a i podobają mi się te wszystkie gry i skrypty. Przyciągnął mnie też nacisk na zdolności interpersonalne, wzorce, no i fakt, że w czasie terapii grzebie się w przeszłości (ale bez takiego na nią nacisku jak w przypadku psychoanalizy czy terapii psychodynamicznej). Brakuje mi wiedzy na temat skuteczności tej terapii, no i nie wiem, czy rzeczywiście dobrze się sprawdzi w prawdziwym życiu. Mam też wrażenie, że lepiej się sprawdza jako terapia grupowa albo na szkoleniach dla firm...

 

Za behawioralno-poznawczym podejściem opowiadają się przede wszystkim wysoka skuteczność i stosunkowo szybki czas terapii. Podoba mi się, że wymaga sporo pracy poza gabinetem. Odrzuca mnie zaś "niedocenianie" przeszłości i powierzchowność, ale może się mylę?

 

Najbliższa poglądowo mi jest psychoanaliza, ale nie mam ani tyle czasu, ani kasy, oraz mam uraz.

 

Dziękuję za uwagę, będę bardzo wdzięczna za odzew wszelaki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

większość opisu ciebie pasuje do mnie :

- marudzenie i użalanie się nad sobą

- nieumiejętność okazywania złości(ja ukrywam agresje boje sie ze wybuchne)

- DDD - moja rodzina była bardzo specyficzna (łącznie z przemocą fizyczna i psychiczną to ze strony brata bił mnie w dziecinstwie ojciec jak byl pijany to spal czasem sie awanturowal ale mozna go bylo zatrzymac znecal sie za to nad synem a brat nademna

przypadku napasci seksualnej nie bylo)

- nieustająca potrzeba uznania i akceptacji oraz bycia w centrum uwagi

- niska samoocena, brak wiary w siebie i swoje możliwości, brak szacunku do samej siebie

- narcystyczne ciągoty

- wybujała wyobraźnia, dosłownie żyję w jakimś wyimaginowanym świecie

- ciągle tylko marzenia zamiast działania

- ciągłe napięcie i oczekiwanie najgorszego

- branie wszystkiego do siebie

- naiwność i dziecinność

mam 26 jestem młodszy

do tego DDA

czytałem że powinna pomóc ale sam jej nie miałem w sumie to jakaś nadzieja

droga pani zawsze można spróbować nic się nie traci ;)

co do mnie sam wybieram sie na psychoterapie termin mam 29 w tym miesiacu

uda sie wszystko warto wierzyc i sie nie poddawac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cvetka, myślę, że przy słabej motywacji i zaburzeniu osobowości terapia poznawczo-behawioralna może nie być wystarczająca... A konkretnie, nie będzie tak do końca współgrać z Twoimi problemami, bo ten nurt zakłada, że mamy motywację do zmiany i będziemy sumiennie wykonywać jakieś zadania czy ćwiczenia, do tego dochodzi jeszcze kwestia relacji z terapeutą- bo osobowość zależna może trochę zamieszać w tej relacji. Jak trafisz na fajnego terapeutę, który lubi poszerzać horyzonty poza swój nurt, to będzie potrafił pomóc i poruszy sprawy z przeszłości. Szkopuł w tym, żeby takiego znaleźć. A koniec końców, i tak najważniejszy jest człowiek, jak bardzo podpasuje ci któryś terapeuta to warto iść do niego.

Tak z ciekawości, w jakim kraju mieszkasz? Też bardzo do mnie przemawia analiza Berne'a, ale nie wiedziałam że istnieją terapeuci analizy transakcyjnej, w Polsce faktycznie o to trudno. Jestem ciekawa czy mają jakieś swoje techniki pracy. Wiem tylko, że terapia schematów jest bardzo zbliżona do tego, o czym mówił Berne.

Jak wrażenia po spotkaniach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeruka9 - dzięki za słowa wsparcia i powodzenia.

 

cvetka, myślę, że przy słabej motywacji i zaburzeniu osobowości terapia poznawczo-behawioralna może nie być wystarczająca... A konkretnie, nie będzie tak do końca współgrać z Twoimi problemami, bo ten nurt zakłada, że mamy motywację do zmiany i będziemy sumiennie wykonywać jakieś zadania czy ćwiczenia, do tego dochodzi jeszcze kwestia relacji z terapeutą- bo osobowość zależna może trochę zamieszać w tej relacji. Jak trafisz na fajnego terapeutę, który lubi poszerzać horyzonty poza swój nurt, to będzie potrafił pomóc i poruszy sprawy z przeszłości. Szkopuł w tym, żeby takiego znaleźć. A koniec końców, i tak najważniejszy jest człowiek, jak bardzo podpasuje ci któryś terapeuta to warto iść do niego.

Tego się właśnie obawiam przy behawioralno-poznawczej. Z drugiej strony bardzo za jest argument o wysokiej skuteczności przy walce z zaburzeniami lękowymi i depresją. Motywację do zmian niby mam, bardziej chęci, chociaż już nie raz siebie rozczarowałam... Ale zobaczymy, może terapeutka będzie mądrą otwartą osobą i poradzi sobie z moją zależnością oraz pomoże mi uporządkować przeszłość. Ciągnie mnie tam też trochę z przekory, bo sama jestem bardzo niekonkretna i takie zadaniowe podejście do tematu jest obce mojej naturze.

 

Tak z ciekawości, w jakim kraju mieszkasz? Też bardzo do mnie przemawia analiza Berne'a, ale nie wiedziałam że istnieją terapeuci analizy transakcyjnej, w Polsce faktycznie o to trudno. Jestem ciekawa czy mają jakieś swoje techniki pracy. Wiem tylko, że terapia schematów jest bardzo zbliżona do tego, o czym mówił Berne.

Wysłałam Ci PW :)

Do mnie też przemawia, zwłaszcza, że amatorsko zajmuję się grą właśnie.

Trochę mnie odrzuca ogromny nacisk na komunikację, schematyzowanie wszystkiego i podobno (gdzieś wyczytałam) być może za małe skupianie się na emocjach. Z drugiej strony kocham słowa i przemawiają do mnie alegorie i metafory. Nie do końca przemawiają wątpliwości co do skuteczności i może czasami aż nazbyt prosty język samej teorii.

 

Jak wrażenia po spotkaniach?

Dam znać wieczorem albo jutro - pierwsze spotkanie mam o 16:30 (bp), drugie o 19:00 (ta).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×