Skocz do zawartości
Nerwica.com

Strach przed odrzuceniem?


Tella

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłam na pewnej stronie:

"Pewne Twoje postawy mogą wskazywać na to, że masz skłonność do wikłania się w nieodpowiednie związki, np. jesteś gotowa zapłacić każdą cenę za bycie z kimś, panicznie boisz się odrzucenia i zrobisz wszystko, żeby Wasz związek trwał nadal, usprawiedliwiasz przed sobą i światem wszelkie dowody jego nieodpowiedzialności, niedojrzałości i niefrasobliwości, żyjesz w przekonaniu, że bardzo niewiele masz do zaoferowania i dlatego musisz zapracować sobie na miłość, mężczyźni odpowiedzialni, sympatyczni czy po prostu zainteresowani Tobą wydają Ci się nudni, czujesz się egoistką za każdym razem, kiedy czegoś potrzebujesz lub pragniesz dla siebie."

 

 

Czy takie coś jak lęk prze odrzuceniem naprawdę istnieje i jak się to leczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tella, lęk przed odrzuceniem jest objawem, symptomem. Podejrzewam, że łączy się z innymi problemami, np. z zaniżoną samooceną, uzależnieniem emocjonalnym od partnera itp. Jak to się leczy? Najlepiej podjąć pracę nad sobą podczas terapii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Nie leczy się samego lęku, bo ten lęk skądś się przecież bierze. A może z niskiego poczucia własnej wartości? A może z nieprzepracowanej traumy? A może z wcześniejszych doświadczeń w związkach lub ich braku? A może przekonań na temat związku? Również uważam, że najlepiej się udać z tym do psychoterapeuty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lęk przed odrzuceniem to ma każdy. Problemem jest brak umiejętności jego obsługi.

Alternatywą dla psychoterapii jest zdobywanie wiedzy o mechanizmach rządzących psychiką ludzką, błędach poznawczych, emocjach, zinternalizowanych stereotypach i na podstawie tej wiedzy próba zrozumienia siebie. Racjonalna analiza własnych emocji, pragnień i działań z nich podejmowanych. Zadawanie pytań sobie.

 

Jeśli ktokolwiek liczy, ze psychoterapia rozwiąże jego problemy bez wkładu własnej pracy, to zazwyczaj się myli. Skuteczność psychoterapii ocenia się na 30%. Znaczy, że co trzeciemu pomaga. W moim mniemaniu psychoterapia pomaga tym, którzy ją wspierają próbując zrozumieć nieadaptacyjne mechanizmy rządzące ich umysłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×