Skocz do zawartości
Nerwica.com

Szachy!!


Gość atic

Rekomendowane odpowiedzi

witam, zakładam ten temat, żeby można było sobie prowadzić rozmowy na temat tej genialnej gry.

ja jestem początkującym graczem, dopiero poznaje różne tajniki.

czy jest ktoś na forum kto gra, grywa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiesz, ze ja dopiero dzisiaj wybrałem sobie repertuar początków?

wcześniej znałem tylko kilka uniwersalnych idei przewodnich i pierwszych ruchów na najbardziej znane otwarcia - na 1e4 grałem e5 na 1d4 grałem d5 na 1c4 grałem e5, postanowiłem jednak do sprawy podejść bardziej poważnie i dokonałem wyboru tego co bede grał i nauki pierwszych przynajmniej 7 ruchów wraz ze zrozumieniem pozycji.

suma sumarum zaczynał zawsze bede 1c4, a nie 1e4 (po 1e4 gra jest zbyt otwarta dla mnie) na d4 gram niepopularne d6 a na 1e4 gram e6 zamiast e5 czyli są to raczej stabilne debiuty.

 

a ty jak zaczynasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Kyia, atic i wszyscy inni szachiści

 

Co mi tam, pochwalę się dawnymi czasami :D

http://imgur.com/aW5Gibo

http://imgur.com/1iNEnLi

 

Pod koniec lat 90 zajmowałem pierwsze miejsca turniejach szkolnych i gminnych, na poziomie powiatu szło mi gorzej, przestałem grać i interesować się szachami po rozpoczęciu technikum, konto na kurniku założyłem bodajże w 2004 (początki domowego internetu) gra w sieci wydawała się ciekawa, forma nie była już tak dobra jak za dzieciaka :D

Też obowiązuje tam ten ranking i jest fajnie podzielony na kolory, przedziały i przyporządkowane kolory są nieco inne od tego niżej z wikipedii. W szachy nauczył mnie grać wujek.

 

 

 

Ranking szachowy (elo) – metoda obliczania relatywnej siły gry szachistów w punktacji elo. Nazwa „elo” pochodzi od nazwiska Arpada Elo – amerykańskiego naukowca węgierskiego pochodzenia, którego prace ukształtowały szachowy system rankingowy oparty na naukowych podstawach.

 

Najwyższy wynik w historii należy do Magnusa Carlsena, który w dniu 1 maja 2014 r. osiągnął 2882 punkty rankingowe

 

Elo a inne rankingi

Kategorie szachowe według PZSzach → zobacz

 

Federacja Szachowa Stanów Zjednoczonych dzieli szachistów w następujący sposób:

 

ponad 2400 elo, Arcymistrz

2200 – 2399 elo, Mistrz

2000 – 2199 elo, Ekspert

1800 – 1999 elo, Klasa A

1600 – 1799 elo, Klasa B

1400 – 1599 elo, Klasa C

1200 – 1399 elo, Klasa D

1000 – 1199 elo, Klasa E

 

 

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ranking_szachowy

 

naliczanie rankingu w kurniku

W większości gier obowiązuje ranking wzorowany na rankingu szachowym ELO.

Liczba zdobywanych lub traconych punktów zależy od wyniku gry (wygrana, remis, przegrana) i rankingu przeciwnika.

Za wygraną z lepszym graczem uzyskuje się więcej punktów niż za wygraną z gorszym graczem (bo trudniej wygrać z dużo lepszym, a wygrać z początkującym to nic trudnego).

Analogicznie jest w przypadku przegranej - za przegraną z dużo lepszym traci się mało, a przegrana z kimś dużo gorszym to strata większej liczby punktów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ojciec miał ponad 2000 w swoim najlepszym okresie i tytuł mistrza Polski w szachach korespondencyjnych , ja talentu nie odziedziczyłem zawsze ze wszystkimi przegrywałem i szachy mi się kojarzą z przymusem z dzieciństwa gdzie ojciec chciał ze swoich dzieci zrobić arcymistrzów ale ze mnie szybko zrezygnował ze względu na braki intelektualne, moje rodzeństwo lepiej grało ale nie miało chęci. Dziś nie gra nikt z rodziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wracałem z turnieju z 4 albo 5 miejscem, rodzice byli zawiedzeni, że się nie udało zająć pierwszego, nie okazywali tego, ale mimo wszystko oczekiwania lepszego miejsca zawsze były :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liber8, cześć Liber, szkoda, że się zniechęciłeś. a chodziłeś do jakiegoś klubu czy byłeś raczej samoukiem?

 

ja jestem samouk. moim celem jest być coraz lepszym, na razie nie jest to trudne, bo mając duże braki łatwo się rozwijać.

może kiedyś będzie 2000+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o debiuty to dla białych wybrałem otwarcie angielskie i tego debiutu bede sie uczył.

 

dla czarnych obrone królewsko-indyjską i francuską w zależności co zagra przeciwnik.

 

jakieś debiuty poboczne typu otwarcie retiego czy otwarcie birda to tylko troche poświęce czasu, żeby znać pierwsze ruchy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[videoyoutube=Wn-BlNR0z0E][/videoyoutube]

 

a tutaj pojedynek o mistrzostwo świata, aktualnego mistrza świata Carlsena (uważanego za najlepszego szachistę wszechczasów) z byłym mistrzem świata Anandem.

 

zwróćcie uwagę w 13:30 filmiku Anand przygotowując zabójczy atak na h7 zasłonił się przed szachem konikiem zamiast gońcem i to był błąd który kosztował go partię, nawet ja zauważyłem ten błąd, więc czemu zawodnik takiej klasy go popełnił? no cóż, nawet na najwyższym poziomie zdarzają się błędy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziłem do żadnego klubu, nie było takowego w okolicy. Pojawiło się wtedy playstation, gra w final fantasy VII, VIII, IX, potem ps2 i X, zapewniała więcej rozrywki.

 

Tako oto ciekawostka

,,Mechaniczny" szachista z XVIII wieku

http://www.izbaskarbow.pl/dawne-sprzety/407-mechanicznyq-szachista-z-xviii-wieku

 

replika turka https://pl.wikipedia.org/wiki/Mechaniczny_Turek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

celem gry nie musi być pokonywanie superkomputerów i najczęściej nie jest... zresztą nawet dla najsilniejszych silników szachowych na świecie z 2016 roku szachy nie są grą rozwiązaną i kiedy te silniki ze sobą grają to wyniki są różne.

 

Liber8,

 

to ja też mam ciekawostkę, naukowcy z Zurychu przyjrzeli się mózgom szachistów i zauważyli, że mają mniejszą objętość niż przeciętnie, taki paradoks :)

aczkolwiek mniejszy nie znaczy gorszy.

 

 

 

 

właśnie przyjechała do mnie literatura:

 

"tajemnice gry pozycyjnej" i "nowoczesne końcówki".

 

oprócz tego mam "tajemnice taktyki szachowej"

 

te 3 książki chce przerobić i oprócz tego jeszcze czwartą ale nie powiem jaką bo to będzie mój główny klucz do sukcesu :yeah:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w pierwszych dwóch posunięciach jest tylko 400 możliwych wariantów ale już w pierwszych 4 pełnych ruchach szachowych jest 92 miliardy wariantów w każdym kolejnym ta liczba mnoży się i potęguje co daje astronomiczne sumy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja też mam ciekawostkę, naukowcy z Zurychu przyjrzeli się mózgom szachistów i zauważyli, że mają mniejszą objętość niż przeciętnie, taki paradoks :)

:D:D

 

Radowid opowiada o szachach :pirate:

(od 4:23)

(druga opcja dialogowa, od 15:34)

^^ dlatego przerzuciłem się z szachów na gry i (aktualnie) wiedzmina

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liber8, chcesz mi powiedzieć i to tak zupełnie bezwstydnie, że zamieniłeś królewską grę na taki kicz?

Tak właśnie zrobiłem, mieszkam w zabitej dechami dziurze, nie ma tu żadnego klubu, szkolni znajomi nie mają czasu, pracują, pożenili się albo wyjechali, wujek umarł, nie ma z kim grać.

Gra online nie ma raczej sensu, oszukują jak cholera, w jednej ręce smartfon czy laptop z programem, w drugiej myszka i nie wiadomo czy gra się z człowiekiem, czy z programem. Dochodziło (i nadal dochodzi) do takich absurdów, że program grał z programem, a ludzie tylko pośredniczyli i je obsługiwali.

Taka forma oszustwa jest nie do wykrycia, nie widać, ani nie da się sprawdzić co robi osoba po drugiej stronie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liber8,

właśnie założyłem przecież klub, członkami są ja, Kiya, Michella i ty też możesz być ale obiecaj, że nie włączysz już wiedźmina :)

 

 

UWAGA OGŁOSZENIE: dzisiaj pierwszy mecz klubowy, figurki na szachownicy skrzyżuje Michella i Atic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michella jest początkującym zawodnikiem ale bardzo ambitnym i ma duży potencjał, poleciłem jej książkę "Graj jak Kasparow" bo to dobra lektura szachowa na początek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiya, zgadza się :)

 

w pierwszym meczu ja grałem czarnymi i zastosowałem obronę francuską

 

w drugim meczu grałem białymi i zastosowałem otwarcie angielskie.

 

Michella jak grała białymi zastosowała otwarcie Barnesa 1. f3 czym mnie totalnie zaskoczyła, bo jest to bardzo rzadko grane otwarcie.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×