Skocz do zawartości
Nerwica.com

CBT a wyrażanie siebie


Oko_Londynu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam pytanie odnośnie terapii CBT. Otóż czy na takiej terapii mogę mówić otwarcie i wprost co mnie boli. Czy taka terapia pomoże mi w kryzysie egzystencjalnym, dążeń, tożsamościowym. Poza byciem wrażliwym człowiekiem, idealistą, boli mnie wiele rzeczy dotyczących tego świata i mojego miejsca w nim, chciałbym zrobić wiele w życiu, ale moje mechanizmy obronne się nasiliły i teraz również się pojawiają chociaż dopiero ich nie było. Zauważyłem, że gdy zaczynam głęboko dostrzegać co jest ważne to otrzymywałem siłę, w związku z czym wydaje mi się co powinienem zrobić i jakie podjąć działania, tylko się tego boję i przed tą ważną zmianą chroni mnie dużo mechanizmów obronnych. Czuję, że jest we mnie mnóstwo pokładów energii, wiele dobra, siły i bezkompromisowości.

Boję się dlatego analizowania i tego, że będzie starała się zmienić spojrzenie na rzeczy, na które spojrzenia nie chcę zmieniać, i których nie chcę rozdrabniać. Wolałbym, żeby pomogła mi pokonać wewnętrzne blokady, tak abym mógł zacząć działać i pokazać światu prawdziwego siebie, silnego, spójnego człowieka, który dokładnie wie czego chce i kim jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem na pewno, że nie zrobię tego z podręcznikiem i, że potrzebuję do tego drugiej osoby bezapelacyjnie. Natomiast zastanawia mnie na ile można w terapii CBT swobodnie mówić o czymś takim jak skrótowo napisałem powyżej. Czy terapeuta pozwoli mi się temu przyjrzeć i coś konkretnie z tym zrobić? Chcę zacząć działać jak najintensywniej bez rozdrabniania się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od terapeuty. To pytanie zadaj w gabinecie. A właściwie po prostu zacznij o tym mówić i zobacz jak to będzie przyjęte i czy będziesz zainteresowany ze by to kontynuować w tym momencie i z tą osobą.

 

Masz dużo wyobrażeń o terapii. W praniu inaczej to wygląda niż te plany. Nastaw się na to bo w tej "zabawie" chodzi o elastyczność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×