Skocz do zawartości
Nerwica.com

Netoholizm i uzależnienie od komputera


dr. Psycho Trepens

Rekomendowane odpowiedzi

A ja spędzam na net i gry łącznie 10-12h dziennie i co? ....

 

Skąd masz pieniądze? Ile czasu tak żyjesz?

Przy kompach (rozmaitych) dużo ponad 12h dziennie.

Z tego właśnie są pieniądze.

 

Można ograniczać.

Mam sobie zarobki ograniczać? Niedoczekanie Twoje. :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko ograniczać, to tak jakby pod górke i pod wiatr iść. Teraz komputer to nie jest już sposób spędzania czasu, tylko środek do robienia czegokolwiek. Spędzanie przed nim 10h dziennie wg mnie nic dziwnego. I będzie to szło w tym kierunku - wirtualna rzeczywistość, roboty itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki kompuls, że zaczynam dzien od kompa i zawsze tego żałuję, bo to potem ciężko się oderwać i jakiegos kaca dostaję. Jakis taki nawyk z czasów gdy to tylko tak potrafiłem odciągnąć uwagę od podłego samopoczucia. Dni bez kompa są teraz żywsze i szczesliwsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jestem uzależniona od komputera, chociaż nie wiem na 100%. W tych czasach gdzie technologia poszybowała w bardzo szybkim tempie do przodu, usprawiedliwiam się, że może jednak nie jest to takie proste i spędzam normalną ilość czasu przy komputerze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że na 100 procent mam socjomanię internetową. Ludzie nie zdają sobie sprawy jak niebezpieczny może być internet na psychikę. Nie wiem do kogo pójść z tym ( nie mam dobrej opinii o psychologach ) , najlepsze jest to, że kiedy wyłączę komputer i pójdę do ludzi nadal mam problem by się z nimi dogadać. Na necie wszystkie problemy z ludźmi znikają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas leczenia stosować 10 wspomagających zasad:

 

1.usytuować komputer w miejscu uniemożliwiającym izolowanie się od otoczenia,

2.korzystać z komputera w obecności innych osób,

3.zmieniać pory korzystania z Internetu (komputera) oraz robić przerwy,

4.odnotowywać codziennie swoje wszystkie aktywności (w tym czas spędzany przy komputerze),

5.nie używać w sieci pseudonimów,

6.rozmawiać o swoim problemie z bliskimi i znajomymi,

7.wykonywać ćwiczenia fizyczne,

8.robić stopniowo coraz dłuższe przerwy w korzystaniu z Internetu (komputera),

9.starać się kontrolować swoje myśli dotyczące Internetu,

10.stosować techniki relaksacyjne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..nam na blogu obszerny, dość fachowy materiał o uzależnieniu od internetu (netoholiźmie), jaki otrzymałem z ośrodka terapii uzależnień, w którym się leczę, jak ktoś ma ochotę i odwagę poczytać to link pod spodem :smile:

 

http://www.lekomaniablog.pl/netoholizm/

 

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tu widzę zależność biologiczną. Cukry proste rzadko występują w przyrodzie, ale od kiedy człowiek nauczył się sam je wytwarzać niektórzy uzależnili się od słodyczy. Dlatego, że kiedyś były rzadkie, mózg nauczył się je cenić wyżej.

 

Analogię widzę z komputerem, jako uzależnieniem od bodźców wizualno-dźwiękowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądali TV i słuchali radia, a wcześniej słuchali samego radia, jeszcze wcześniej czytali gazety, chodzili do bibliotek i kościołów - przyswajali tym samym kiepski rodzaj wiedzy :D

W końcu nadarzyła się okazja, by samemu decydować na co mamy ochotę, nie to co wyświetlają/nadają/drukują w danej chwili inni ludzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczepiam się pod ten temat. Co zrobić żeby się oduzależnić od sieci? I nie piszcie żebym wyrzucała komputer. Kiedyś już został wyrzucony. Najpierw byłam uzależniona od poczty wp, później od facebooka, czatów a następnie od gg. U mnie nawet wyrzucenie komputera nie przyniosło rezultatów, mogę niby bez niego żyć ( ale to bardzo ciężkie ) , jak już go mam to ciągle powracam do uzależnień. Co bym nie robiła na necie to się od tego uzależniam. Napisanie tego posta traktuję jako "ostatnią deskę ratunku". Do psychologa chodziłam i już nie pójdę bo on mi nie pomaga. Proszę o jakieś rady jak przestać się uzależniać od różnych aplikacji, rozmów towarzyskich, foruw, czatów, facebooków itd. Wszystkie rady wezmę głęboko do serca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczepiam się pod ten temat. Co zrobić żeby się oduzależnić od sieci? Do psychologa chodziłam i już nie pójdę bo on mi nie pomaga.

 

Niska Samoocena, możesz napisać w jakim wieku jesteś? Też jestem uzależniony od kompa (między innymi), bo najpierw byłem uzależniony także od leków uspokajających z grupy benzodiazepin..wciąż jestem, tyle, że od 8 lat nie biorę..

 

Proszę o jakieś rady jak przestać się uzależniać od różnych aplikacji, rozmów towarzyskich, foruw, czatów, facebooków itd. Wszystkie rady wezmę głęboko do serca .

 

na moim blogu znajdziesz bardzo obszerny, fachowy materiał na temat uzależnień internetowych, jak masz ochotę i czas, to przeczytaj sobie (dostałem go z Ośrodka Leczenia Uzależnień, od specjalisty terapii uzależ.)

 

http://www.lekomaniablog.pl/netoholizm/

 

a tak na "teraz i tutaj" to Ci powiem, że po 1 zwróć uwagę, że masz w nicku Niska Samoocena, a spośród różnych aplikacji, od których się uzależniasz wymieniłaś głównie komunikatory, czyli narzędzia do elektronicznej korespondencji z ludźmi, które pozwalają na łatwy, bezpieczny kontakt z innymi osobami, bez komunikowania się wprost, czyżbyś miała lęki społeczne? obawiała się, wstydziła się kontaktów z ludżmi w realu?

 

Piszę o tym, bo leczenie uzależnienia z tego co wiem nie polega tylko na leczeniu samego uzależnienia (jego też), ale także powodu tego uzależnienia, którym u mnie np jest /była fobia społeczna, co wynikało również z bardzo niskiej, mojej samooceny

 

Jeśli chodzi o leczenie uzależnienia od komputera, to nie polega ono na jego wyrzuceniu, choć czasem okresy abstynencji są wskazane i zalecane, nie jest też tak, że docelowo zmierza się do całkowitej rezygnacji z kontaktu z komputerem i internetem, bo wiele uzależnionych osób po prostu używa komputera w pracy, ale pewnej nauki kontroli, oraz wycofywaniu się z rzeczy nałogowych, związanych z komputerem, z jednoczesną pracą nad problemem pierwotnym, w moim przypadku praca nad leczeniem fobii społecznej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×