Skocz do zawartości
Nerwica.com

Wybór psychoterapii.


Demmeter

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! Postanowiłam założyć nowy watek, jeżeli były podobne tematy to przepraszam.

Otóż, postanowiłam pójść na terapię, nastawiona byłam na długoterminową, psychodynamiczna.

Moje problemy wynikają z przeszłości, dziecinstwa, rodzina dysfunkcyjna.

Czy jest sens rozpoczynać terapię w innym nurcie? Czy też nie ma to aż tak dużego znaczenia?

Pozdrawiam i dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie! Postanowiłam założyć nowy watek, jeżeli były podobne tematy to przepraszam.

Otóż, postanowiłam pójść na terapię, nastawiona byłam na długoterminową, psychodynamiczna.

Moje problemy wynikają z przeszłości, dziecinstwa, rodzina dysfunkcyjna.

Czy jest sens rozpoczynać terapię w innym nurcie? Czy też nie ma to aż tak dużego znaczenia?

Pozdrawiam i dziękuję.

Hej. Dlaczego Ty chcesz decydować na jaką terapię pójść? To rola psychoterapeuty. Mnie to nigdy nie interesowało. Skup się na efektach a nie na tym jak mają Cię leczyć. (U dentysty nie decydujesz jakimi metodami leczyć ząb)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....Hej. Dlaczego Ty chcesz decydować na jaką terapię pójść? To rola psychoterapeuty.

Aby wybrac psychoterapeutę z nurtu optymalnego dla problemu i osobowości.

Sam psychoterapeuta nie jest właściwą osobą do decyzji.

Ze względu na brak obiektywności i zainteresowanie ekonomiczne.

 

....Mnie to nigdy nie interesowało. Skup się na efektach a nie na tym jak mają Cię leczyć. (U dentysty nie decydujesz jakimi metodami leczyć ząb)

Owszem decydujesz, a że Tobie wsio rawno, to Twoja rzecz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....Hej. Dlaczego Ty chcesz decydować na jaką terapię pójść? To rola psychoterapeuty.

Aby wybrac psychoterapeutę z nurtu optymalnego dla problemu i osobowości.

Sam psychoterapeuta nie jest właściwą osobą do decyzji.

Ze względu na brak obiektywności i zainteresowanie ekonomiczne.

 

....Mnie to nigdy nie interesowało. Skup się na efektach a nie na tym jak mają Cię leczyć. (U dentysty nie decydujesz jakimi metodami leczyć ząb)

Owszem decydujesz, a że Tobie wsio rawno, to Twoja rzecz.

Jesteś chora, źle się czujesz, nie masz pojęcia co i czym się je ale masz postawić sobie rozpoznanie, przypisać odpowiednie zaburzenie i wybrać metodę leczenia?

Jak boli Cię brzuch też najpierw stawiasz sobie rozpoznanie, robisz odpowiednie badania, wymyślasz sposób leczenia i z gotowcem idziesz do gastrologa? On może zasugerować metody leczenia, możesz sie zgodzić lub nie ale skad masz wiedzieć co jest dla ciebie najlepsze tym bardziej że tu chodzi o psychikę i obraz siebie jest mocno zakrzywiony? Znam mnóstwo osób po terapii grupowej i nikt nie interesował się nurtem i sposobem leczenia. Owszem później na końcu z ciekawości dyskutowaliśmy o tym. Psychoterapeuta dostosowuje rodzaj terapii do osoby a nie osoba sobie sama. To że tutaj jest więcej "doktorów" i wiedzących lepiej od tych wyuczonych to inna rzecz - no ale to forum dla zaburzonych :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....Hej. Dlaczego Ty chcesz decydować na jaką terapię pójść? To rola psychoterapeuty.

Aby wybrac psychoterapeutę z nurtu optymalnego dla problemu i osobowości.

Sam psychoterapeuta nie jest właściwą osobą do decyzji.

Ze względu na brak obiektywności i zainteresowanie ekonomiczne.

 

....Mnie to nigdy nie interesowało. Skup się na efektach a nie na tym jak mają Cię leczyć. (U dentysty nie decydujesz jakimi metodami leczyć ząb)

Owszem decydujesz, a że Tobie wsio rawno, to Twoja rzecz.

 

 

A co sądzisz o innych nurtach w przypadku takich problemów?

Nie jestem zbyt w temacie, dlatego też nie wiem czy coś byłoby dla mnie wskazane.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....Hej. Dlaczego Ty chcesz decydować na jaką terapię pójść? To rola psychoterapeuty.

Aby wybrac psychoterapeutę z nurtu optymalnego dla problemu i osobowości.

Sam psychoterapeuta nie jest właściwą osobą do decyzji.

Ze względu na brak obiektywności i zainteresowanie ekonomiczne.

 

....Mnie to nigdy nie interesowało. Skup się na efektach a nie na tym jak mają Cię leczyć. (U dentysty nie decydujesz jakimi metodami leczyć ząb)

Owszem decydujesz, a że Tobie wsio rawno, to Twoja rzecz.

Jesteś chora, źle się czujesz, nie masz pojęcia co i czym się je ale masz postawić sobie rozpoznanie, przypisać odpowiednie zaburzenie i wybrać metodę leczenia?

Jak boli Cię brzuch też najpierw stawiasz sobie rozpoznanie, robisz odpowiednie badania, wymyślasz sposób leczenia i z gotowcem idziesz do gastrologa? On może zasugerować metody leczenia, możesz sie zgodzić lub nie ale skad masz wiedzieć co jest dla ciebie najlepsze tym bardziej że tu chodzi o psychikę i obraz siebie jest mocno zakrzywiony? Znam mnóstwo osób po terapii grupowej i nikt nie interesował się nurtem i sposobem leczenia. Owszem później na końcu z ciekawości dyskutowaliśmy o tym. Psychoterapeuta dostosowuje rodzaj terapii do osoby a nie osoba sobie sama. To że tutaj jest więcej "doktorów" i wiedzących lepiej od tych wyuczonych to inna rzecz - no ale to forum dla zaburzonych :?

 

No dobrze, może trochę racji masz, ale prawda jest taka, że nie każda terapia jest wskazana dla każdego problemu, bo skoro moje problemy wynikają z dzieciństwa to jak można do nich nie wracać i ich nie przepracować, skoro są one skutkiem obecnych zachowań, albo nie skupiać się na nich w dużym stopniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

No dobrze, może trochę racji masz, ale prawda jest taka, że nie każda terapia jest wskazana dla każdego problemu, bo skoro moje problemy wynikają z dzieciństwa to jak można do nich nie wracać i ich nie przepracować, skoro są one skutkiem obecnych zachowań, albo nie skupiać się na nich w dużym stopniu?

No ale kto Ci powiedział że masz nie wracać do dzieciństwa? Idziesz do psychoterapeuty, on Cię rozpoznaje i prowadzi odpowiednią terapię. No jak ktoś sam sobie stawia rozpoznanie, problemy i metodę leczenia to sam zobacz jaki to ma sens tym bardziej że piszesz że nie jesteś w temacie? Ludzie tutaj mają Ci podsunąć pomysł? tutaj nie ma specjalistów, piszesz ogólnikowo i ilu tutejszych " doktorów" tyle opinii. terapeuta musi Cię poznać, wysłuchać, określić i z Tobą pracować a nie odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

No dobrze, może trochę racji masz, ale prawda jest taka, że nie każda terapia jest wskazana dla każdego problemu, bo skoro moje problemy wynikają z dzieciństwa to jak można do nich nie wracać i ich nie przepracować, skoro są one skutkiem obecnych zachowań, albo nie skupiać się na nich w dużym stopniu?

No ale kto Ci powiedział że masz nie wracać do dzieciństwa? Idziesz do psychoterapeuty, on Cię rozpoznaje i prowadzi odpowiednią terapię. No jak ktoś sam sobie stawia rozpoznanie, problemy i metodę leczenia to sam zobacz jaki to ma sens tym bardziej że piszesz że nie jesteś w temacie? Ludzie tutaj mają Ci podsunąć pomysł? tutaj nie ma specjalistów, piszesz ogólnikowo i ilu tutejszych " doktorów" tyle opinii. terapeuta musi Cię poznać, wysłuchać, określić i z Tobą pracować a nie odwrotnie.

 

Po prostu liczyłam na to, że ktoś może mi tutaj podpowiedzieć która terapia mogłaby być dla mnie wskazana, prawda jest taka, że jak pójdę do pierwszego lepszego psychologa to on zapewne powie, że terapia w jego nurcie będzie dla mnie wskazana.

Chodzi mi o to, że nie mam przekonania do terapii krótkoterminowych, bo wydaje mi się, że krótkoterminowe dają podobnie krótkie efekty,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu liczyłam na to, że ktoś może mi tutaj podpowiedzieć która terapia mogłaby być dla mnie wskazana, prawda jest taka, że jak pójdę do pierwszego lepszego psychologa to on zapewne powie, że terapia w jego nurcie będzie dla mnie wskazana.

Chodzi mi o to, że nie mam przekonania do terapii krótkoterminowych, bo wydaje mi się, że krótkoterminowe dają podobnie krótkie efekty,

Widzę że masz większe zaufanie do ludzi z wirtualnego świata niż specjalisty, tym bardziej że nikt tu o Tobie nic nie wie i Cię nie zna. Ty jeszcze nigdzie nie poszłaś a już wiesz co Ci powie psycholog. Kieruj się do psychoterapeuty nie samego psychologa, bo to psychoterapeuta prowadzi psychoterapię i ma odpowiednie przygotowanie. Bardzo utrudnia dochodzenie do zdrowia przyklejanie sobie etykiety i samoleczenie. Nie słuchaj "pani Goździkowej" tylko najpierw udaj się do specjalisty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu liczyłam na to, że ktoś może mi tutaj podpowiedzieć która terapia mogłaby być dla mnie wskazana, prawda jest taka, że jak pójdę do pierwszego lepszego psychologa to on zapewne powie, że terapia w jego nurcie będzie dla mnie wskazana.

Chodzi mi o to, że nie mam przekonania do terapii krótkoterminowych, bo wydaje mi się, że krótkoterminowe dają podobnie krótkie efekty,

Widzę że masz większe zaufanie do ludzi z wirtualnego świata niż specjalisty, tym bardziej że nikt tu o Tobie nic nie wie i Cię nie zna. Ty jeszcze nigdzie nie poszłaś a już wiesz co Ci powie psycholog. Kieruj się do psychoterapeuty nie samego psychologa, bo to psychoterapeuta prowadzi psychoterapię i ma odpowiednie przygotowanie. Bardzo utrudnia dochodzenie do zdrowia przyklejanie sobie etykiety i samoleczenie. Nie słuchaj "pani Goździkowej" tylko najpierw udaj się do specjalisty.

 

 

Byłam u psychoterapeuty kilka razy, psychoterapia psychodynamiczna - opisałam kilka moich przemyśleń po spotkaniu z T, dlatego też nasunęły mi się wątpliwości związane z rodzajem psychoterapii.

W skrócie:

- T na każdym z tych 3/4 spotkań wspominał o jakimś swoim pacjencie, czasami nawet o innych T, mówił też o swoim życiu etc. co pochłaniało w sumie jakieś 1/4 spotkania co wiązało się z tym, że poczułam się zepchnięta na boczny tor ze swoimi problemami

- nie jestem w stanie w obecnej chwili się z nim skontaktować, bo nie odpisuje na wiadomości

- T odbierał telefony/odpisywał na smsy podczas sesji

 

Powyższe przyczyniło się do tego, że postanowiłam poszukać innego terapeuty, co zrodziło moje wątpliwości związane z rodzajem terapii.

To tak po krotce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłam u psychoterapeuty kilka razy, psychoterapia psychodynamiczna - opisałam kilka moich przemyśleń po spotkaniu z T, dlatego też nasunęły mi się wątpliwości związane z rodzajem psychoterapii.

W skrócie:

- T na każdym z tych 3/4 spotkań wspominał o jakimś swoim pacjencie, czasami nawet o innych T, mówił też o swoim życiu etc. co pochłaniało w sumie jakieś 1/4 spotkania co wiązało się z tym, że poczułam się zepchnięta na boczny tor ze swoimi problemami

- nie jestem w stanie w obecnej chwili się z nim skontaktować, bo nie odpisuje na wiadomości

- T odbierał telefony/odpisywał na smsy podczas sesji

 

Powyższe przyczyniło się do tego, że postanowiłam poszukać innego terapeuty, co zrodziło moje wątpliwości związane z rodzajem terapii.

To tak po krotce.

 

Myślę ze bardzo słusznie robisz szukając innego terapeuty. Wśród tej jak i każdej grupy zawodowej są nieprofesjonalni ludzie, partacze. Psychoterapeuta ma być "przeźroczysty" nie powinnaś znać jego życia osobistego, nie pije, nie je, nie pisze smsów, nie odbiera telefonów w trakcie sesji, nie mówi o innych pacjentach - jest dla Ciebie i skupia swoją uwagę na Tobie. To jak się zachowywał Twój T nie jest związanie z rodzajem terapii zwyczajnie miałaś pecha. szukaj nowego specjalisty, który Cię pokieruje. Powodzenia.

 

ps. z jakiej miejscowości jesteś, może ktoś poleci Ci dobrego terapeutę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Demmeter, a jesteś pewna, że to był terapeuta psychodynamiczny? Bo oni to akurat są najbardziej trzymający się granic, nie odsłaniający się, nie opowiadają o sobie, o innych itd. Bo w tym nurcie terapeuta ma być białym ekranem (czyli osobą, o której nic nie wiesz), żebyś mogła na niego projektować różne swoje lęki, fantazje itd. Terapia w tym nurcie wygląda w ten sposób, że terapeuta milczy, a Ty przychodzisz i rozpoczynasz temat i wtedy rozpoczyna się rozmowa w obrębie tego, co Ty wnosisz, czyli wokół Twoich tematów, które poruszyłaś. Także jeśli osoba, u której byłaś opowiadała Ci o sobie, innych i zajmowała się w czasie sesji telefonem, to nie wygląda to dobrze...

 

A jeśli chodzi o wybór nurtu, to ja się troszkę nie zgodzę z Kają, bo uważam, że jak się zapiszesz do danego terapeuty, dajmy na to poznawczo-behawioralnego, to on Ci nie powie, że nie pasujesz do jego nurtu, tylko będzie Cię prowadzić, bo po prostu będzie uważać, że na dany problem można spojrzeć z różnych punktów widzenia, czyli z jego nurtu również. Według mnie najlepiej od razu mieć jakąś wiedzę o nurtach i wybrać się do konkretnego terapeuty. A czy będzie Ci odpowiadać, to się okaże dopiero na miejscu, po czasie, nie da się przewidzieć. Jeśli chodzi o same nurty, to należy się kierować zarówno swoim zaburzeniem (jeśli mamy już diagnozę), ale także naszym takim nazwijmy to stylem zachowania/myślenia na co dzień. Jeśli jesteś osobą, która lubi funkcjonować w sposób zadaniowy, lubi zajmować się konkretami, przykładowo boisz się iść z chłopakiem na wesele, bo tam będzie jego rodzina, której nie znasz i boisz się, że nie będą Cię lubić, to w nurcie poznawczo-behawioralnym nie będziesz analizować skąd wziął się ten lęk, nie będziesz analizować dlaczego myślisz, że ta rodzina może Cię nie lubić, tylko terapeuta będzie próbował Cię przekonać, że nie ma się czego bać, bo może wcale nie będzie tak źle, będzie jakby próbował odwrócić Twoje myślenie, pokazać Ci inne strony tej sytuacji, tak jakby podważać Twoje lęki. Nie będzie analizować, tylko będzie się starał zmienić Twoje zachowanie. W tym nurcie będziesz też dostawać zadania domowe, np jeśli boisz się coś zrobić, to dostaniesz zadanie, że masz podejść do jakiejś osoby i z nią porozmawiać itd. A jeśli jesteś osobą, która lubi analizować siebie, przyglądać się swoim myślom, zachowaniom, sposobom tworzenia relacji, jeśli patrzysz na ludzi przez pryzmat przeszłości, że to dzieciństwo ich ukształtowało, lubisz zastanawiać się nad tym, co było w danej rodzinie, że człowiek jest taki jak teraz, lubisz rozpatrywać problem szczegółowo, to powinnaś się odnaleźć w nurcie psychodynamicznym. W tym nurcie jeśli boisz się pójść na to wesele, to będziesz analizować skąd się te lęki biorą, będziesz przyglądać się temu w jaki sposób tworzysz relacje z ludźmi, będzie dużo nawiązań do przeszłości, terapeuta będzie Ci pokazywać, że to co robisz teraz, jest podobne do tego, co robiłaś wcześniej. Np będzie Ci pokazywać, że tworzysz z nim podobną relację, jak z innymi ludźmi, np z matką i będziecie się temu przyglądać, dlaczego tak robisz, jaka potrzeba się za tym kryje, będziesz np mówić, że boisz się, że on myśli o Tobie to czy tamto i on będzie to interpretować, analizować dlaczego tak myślisz. Będziecie tutaj pracować na relacji między Tobą a terapeutą i na przeniesieniu. Nie będziecie skupiać się na konkretach i zmianie zachowania jak w poz-beh, a będziecie analizować szczegóły, fajntazje, sny i subtelności.

 

Także zastanów się, w jaki sposób rozmawiasz z koleżankami/przyjaciółkami, jaki sposób myślenia by Ci odpowiadał, czy lubisz zajmować się bieżącym problemem w nawiązaniu do przeszłości i analizy relacji rodzinnych, czy wolisz zostawić to skąd coś się wzięło i zajmować się tylko tym, jak to zmienić. No i weź pod uwagę, że z reguły terapia psychodynamiczna jest długoterminowa, poznawczo-behawioralna natomiast krótkoterminowa :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martynika:

Jestem pewna, że T jest psychoterapeutą psychodynamicznym.

Powiem tak, idąc na terapię byłam zdecydowana od początku na psychodynamiczną z racji tego, że wiem, że w moim przypadku powinna przynieść najlepsze rezultaty.

Jestem zdania, że dużo moich problemów wynika właśnie z przeszłości, z pewnych uwarunkowań i wpojonych zachowań.

Uważam, że rady właśnie w stylu terapii poznawczo-behawioralnej nie zdałyby u mnie rezultatu, bo ja chcę wiedzieć jaka jest przyczyna problemu i chcę go rozwiązać, a nie zajmować się skutkami,rady w stylu zrób to tym razem inaczej na mnie nie działają w ogóle.

Jestem świadoma moich problemów i prawdopodobnych ich przyczyn co stwierdził również T na tych kilku spotkaniach.

Potrzebuje kogoś kto rozpocznie od początku, od przyczyn, a nie spróbuje wyeliminować problem dając mi złote rady.

 

 

Kaja:

 

Najciekawsze jest to, że T ma wielu pacjentów i bardzo dobre opinie i to też mnie skłoniło by do niego pójść.

Obecnie mieszkam w Katowicach, także najchętniej tutaj rozpoczęłabym terapię, nie ukrywam, że ogranicza mnie to, że obecnie pracuję w trybie zmianowym i nie mam stałych godzin pracy, do tego kwestia finansowa wchodzi w grę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Kaja:

 

Najciekawsze jest to, że T ma wielu pacjentów i bardzo dobre opinie i to też mnie skłoniło by do niego pójść.

Obecnie mieszkam w Katowicach, także najchętniej tutaj rozpoczęłabym terapię, nie ukrywam, że ogranicza mnie to, że obecnie pracuję w trybie zmianowym i nie mam stałych godzin pracy, do tego kwestia finansowa wchodzi w grę.

czy terapia prywatnie wchodzi w grę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Kaja:

 

Najciekawsze jest to, że T ma wielu pacjentów i bardzo dobre opinie i to też mnie skłoniło by do niego pójść.

Obecnie mieszkam w Katowicach, także najchętniej tutaj rozpoczęłabym terapię, nie ukrywam, że ogranicza mnie to, że obecnie pracuję w trybie zmianowym i nie mam stałych godzin pracy, do tego kwestia finansowa wchodzi w grę.

czy terapia prywatnie wchodzi w grę?

 

Kaja:

Tak, tak, właśnie u T byłam prywatnie, z NFZ nie ma na co liczyć generalnie, jednakże nie chcę przekroczyć kwoty 80 zł za wizytę.

 

Benzowiec84:

Terapia integratywna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak intergratywna bo łączy wszystkie nurty , czyli jest uniwersalna .

 

Psychoterapia integratywna stanowi zwykle spójną i uzasadnioną teoretycznie syntezę modalności psychodynamicznej, poznawczo-behawioralnej, humanistyczno-egzystencjalnej, systemowej i często pracy z ciałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak intergratywna bo łączy wszystkie nurty , czyli jest uniwersalna .

 

Psychoterapia integratywna stanowi zwykle spójną i uzasadnioną teoretycznie syntezę modalności psychodynamicznej, poznawczo-behawioralnej, humanistyczno-egzystencjalnej, systemowej i często pracy z ciałem.

 

 

Dziękuję za podsunięcie pomysłu, zastanowię się nad tym w takim razie :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam mam zamiar iść na to ale byłem 1 wizytę u takiej pani i czułem się jak na dywaniku u dyrektora :) ale jeszcze ją odwiedzę , powiedziała mi że terapia to nie są same miłe rzeczy i to nie jest głaskanie po główce i że nie będzie zawsze miło :) w sumie mnie to zaintrygowało .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam mam zamiar iść na to ale byłem 1 wizytę u takiej pani i czułem się jak na dywaniku u dyrektora :) ale jeszcze ją odwiedzę , powiedziała mi że terapia to nie są same miłe rzeczy i to nie jest głaskanie po główce i że nie będzie zawsze miło :) w sumie mnie to zaintrygowało .

 

Najgorsze jest to, że jest tyle nurtów i nie wiadomo z którego skorzystać.

Ostatnio słyszałam o ciekawej i mocno kontrowersyjnej metodzie, mianowicie ustawieniach hellingera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam mam zamiar iść na to ale byłem 1 wizytę u takiej pani i czułem się jak na dywaniku u dyrektora :) ale jeszcze ją odwiedzę , powiedziała mi że terapia to nie są same miłe rzeczy i to nie jest głaskanie po główce i że nie będzie zawsze miło :) w sumie mnie to zaintrygowało .

 

Najgorsze jest to, że jest tyle nurtów i nie wiadomo z którego skorzystać.

Ostatnio słyszałam o ciekawej i mocno kontrowersyjnej metodzie, mianowicie ustawieniach hellingera.

 

ja tez nie wiem , ale hipnoza jest ciekawa , działa na podświadomość i pozwala różne blokady odhamować , sesje hipnotycznie też dobrze działają na wyrzucenie emocji i wszystkiego co złe w sobie,całej złej energii człowiek czuje się dobrze . na lęki dobre,uzależnienia i depresje , na nałogi itp , ale to kontrowersyjna metoda i droga , co do terapii to za dużo porobili tych nurtów , wydaje mi sie że ważne aby była skuteczna , bo sam nei wiem jaką wybrać. powinien być jeden nurt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam mam zamiar iść na to ale byłem 1 wizytę u takiej pani i czułem się jak na dywaniku u dyrektora :) ale jeszcze ją odwiedzę , powiedziała mi że terapia to nie są same miłe rzeczy i to nie jest głaskanie po główce i że nie będzie zawsze miło :) w sumie mnie to zaintrygowało .

 

Najgorsze jest to, że jest tyle nurtów i nie wiadomo z którego skorzystać.

Ostatnio słyszałam o ciekawej i mocno kontrowersyjnej metodzie, mianowicie ustawieniach hellingera.

 

ja tez nie wiem , ale hipnoza jest ciekawa , działa na podświadomość i pozwala różne blokady odhamować , sesje hipnotycznie też dobrze działają na wyrzucenie emocji i wszystkiego co złe w sobie,całej złej energii człowiek czuje się dobrze . na lęki dobre,uzależnienia i depresje , na nałogi itp , ale to kontrowersyjna metoda i droga , co do terapii to za dużo porobili tych nurtów , wydaje mi sie że ważne aby była skuteczna , bo sam nei wiem jaką wybrać. powinien być jeden nurt.

 

Z tego co doczytałam to integratywna określa problem i terapeuta próbuje zmusić pacjenta do pracy nad sobą, czyli takie kopanie w tyłek też wchodzi w grę..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś dodać od siebie, nie polecajcie nikomu hipnozy, ja jestem bardzo podatna na hipnozę i głęboko wchodziłam, byłam na niej chyba z 11 razy, niestety to nie pomaga ani na depresję ani na lęki, nie wymażecie przeszłości nawet hipnozą, za dużo oczytałam się internetu i uwierzyłam w cuda, owszem odprężyła mnie czasem aż było przyjemnie z tydzień ale nie pomoże, jeśli chodzi o terapię to tak zgadzam się jak najbardziej-zwłaszcza grupową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....A co sądzisz o innych nurtach w przypadku takich problemów?

Nie jestem zbyt w temacie, dlatego też nie wiem czy coś byłoby dla mnie wskazane.

Pozdrawiam

Za mało wiem o Twoich problemach i nie mam odpowiedniej wiedzy w ogóle. Jednak myślę, że w wyborze nurtu psychoterapii powinien pomóc Ci rezolutny psycholog. Psycholog nie prowadzący psychoterapii. Idealnie byłoby poznać wiele opinii wielu psychologów, lecz to w praktyce utopia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×