Skocz do zawartości
Nerwica.com

Leki wspierajace funkcje poznawcze


Gość csrpk

Rekomendowane odpowiedzi

Nie moge zalozyc watku w dziale leki bo nie ma tam przycisku "Nowy watek", wiec prosze o ewentualne przeniesienie. Stymulanty chyba nie sa moja droga, aczkolwiek sa leki wpierajace funkcje poznawcze. Mam ugodowego psychiatre wiec powienien mi cos wypisac. Mysle, ze piracetam, przynajmniej w moim przypadku jest raczej kiepski, natomiast leki takie jak memantyna, pirybedyl, denepezil moglby okazac sie pomocne przy moich zaburzeniach. Czesto zapominam slow, zapominam po co poszedlem w jakies miejsce i co np mialem z niego przyniesc albo co tam zrobic itp. Wydaje mi sie ze mozna zawsze sporbowac.

 

1)Co byscie polecali z takiej grupy lekow? Nie wiem nawet jak ja nazwac bo akurat w niej sie slabo orientuje..

 

2)Na podstawie tego co pisalem czy sa w stanie mi pomoc i czy moge odniesc korzysci?

 

3)Jakie jeszcze inne leki tego typu sa warte uwagi?

 

4)chodzi mi o pirybedyl jako o lek wspierajacy funkcje seksualne. jeden z forumowiczow podsunal mi go jako dobry stymulator. byc moze wroce do ssri i glownie chodzi o syndrom ze tak brzydko powiem ;D "flaka". Chcialbym zeby to co byc powinno bylo jak dobre chlopaki na ulice czyli sztywniutkie

 

Tu pojawia sie pytanie co bedzie lepiej sluzyc erekcji pirybedyl czy triticco??

 

Z gory dzekuje, nie musicie odpowiadac na wszystkie pytanie, jesli na wszyskie nie znacie odpowiedzi, bede wdzieczny jesli ktos udzieli mi ich przynajmniej na kilka.

 

I jeszcze jedno, bardzo podoba mi sie to forum, ze kazdy kazdego wpiera, moze poza nielicznymi przypadkami kiedy moze osoby maja zly dzien albo znajda sie na gruncie ktory kazdy z nich uparcie w nerwowy sposob broni swojej racji :P milo byc posrod ludzi, ktorzy bezinteresowanie chca pomoc innym, ktorzy maja szczuplejsza wiedze, albo wiedza mniej w danym temacie. DZIEKUJE WSZYSTKIM BARDZO!! POZDRO :) :) ;)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Generalnie takie leki nazywa sie nootropami. Raczej latwo wygooglujesz. Na mnie najlepiej dzialal sunifiram, aczkolwiek jest slabo przebadany. Tianeptyna tez niezle sie sprawowala (oby dwa dzialaja poprzez receptor AMPA). Pirybedyl ktory stosuje nie poprawia u mnie funkcji poznawczych (aczkolwiek zaden noradrenergik nie dzialal tak, a rozumiem, ze chodzi Ci o blokade alfa2 i wplyw na noradrenaline). Dobre opinie zbieral tez fenylopiracetam, aczkolwiek drogie to cholerstwo jest. Stosuje jeszcze piracetam, aczkolwiek nie zauwazylem wiekszych rezultatow.

2)Probowales czy generalizujesz? Jezeli nie probowales, to nie oceniaj, bo nie wiesz jak zareagujesz.

4)Nie wiadomo. U mnie pirybedyl wcale nie dziala na te sfery, a trittico dzialal, zas w wiekszosci przypadkow to raczej pirybedyl swietnie sie sprawdzal. Caly problem w tym, ze nie jest latwo ten lek dostac. Trazodon moze sie sprawdzic zwlaszcza u osob z PSSD/stosujacych leki SSRI. Musisz sprobowac, zeby wiedziec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekie wielkie, nie zauwazylem, ze ktos odpisal:D zamierzam chyba wlasnie polaczyc Tianeptyne z mirtrazepina bo zle toleruje ssri i snri.. mam jakies dziwne problemy z oczami po tych lekach, czuje duze napiecie i przymus czestszego mrugania, co normalnie na codzien nie wystepuje u mnie. Myslalem jeszcze o agomelatynie, selegelinie, i moklobemidzie. W zasadzie najbardziej zalezy mi na dzialaniu przeciwlekowym, potem jakies dziaialnie podnoszace lekko nastroj, prokognitywne i generalnie cos lekko spidujacego zeby nie bylo zamulki.. Myslalem ze idealna bedzie sertralina nooo... czulem sie w miare dobrze tak wenetrznie, ale ciezko mi bylo patrzec ludziom w oczy, caly czas czulem takie podraznienie jakby i po jakims miesiacu dalem sobie spokoj ze zwiekszeniem dawki wogole byla dupa i nie nadawlo sie to do nieczego, raczej wszystkie ssri laduja w kosz bo po kazdym jest to samo. Generalnie tak jak powiedzialem chcialem jakis mix zrobic z agomelatyny, moklobemidu, selegeliny, mirtazapiny i taneptny. te dwie ostatnie nabardziej chyba wpasowuja sie w moj profil, agomelatyna jest ciut droga i nie wiadomo czy dobrze zadziala, moklobemid z kolei boje ze za bardzo wyrzuci mnie z kapci i moje leki jeszcze bardziej sie zwieksza.. najpewniejsza wydaje sie mirtazepina, ktora chce polaczyc z tianeptyna. tylko nie wiem w jakiej kolejnosci zaczac stosowac leki. co wrzucic najpierw a co dolozyc po pewnym czasie.. nie chce dwoch jednoczesnie wrzucac, zeby miec jakis obraz jak dziala dany lek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Twoich problemow moze wynikac z dzialania noradrenalinowego (sam po adrenergikach mialem problemy z oczami, suche byly, a tym samym mnie swedzialy, czasami nawet bolalo, ale do wytrzymania), stad na Twoim miejscu zaczalbym od tianeptyny, jezeli wybierac z tych dwoch. Rzadko, ale zdarza mi sie tez, ze lewa (co dziwniejsze, tylko lewa) powieka mi drga czasami (na amitryptylinie jakos stalo sie to bardziej zauwazalne, jest ona silnym NRI, jej metabolit to kolejny silny NRI, na silnych lekach serotoninowych jak np. klomipraminie, fluoksetynie nie mialem tego), ale nie przeszkadza mi to jakos specjalnie.

 

Kolejnym waznym punktem do sprawdzenia jest czestotliwosc korzystania z urzadzen elektronicznych (tu konkretniej tv/komputera). Generalnie u mnie czym dluzej siedze przed monitorem, tym tez jakos bardziej odczuwam problemy z dluzszym utrzymywaniem kontaktu wzrokowego (ale tez jakos nie specjalnie robi mi to roznice).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez na klomipraminie mialem ok. Skoro to twestia noradrenaliny to skad w razie taki efekt przy ssri?? Teoretycznie sa to leki typowo serotoninowe, bralem ostatnio fluwoksamine, paroksetyne i sertraline zawsze z jednakowym skutkiem. Szczerze mowiac siedze ostatnio duzo przed kompem, ale nie ma to dla mnie jakiegos szczegolnego wplywu bo wiem ze, moze miec.. odstawiam leki, albo zaczynam brac i wtedy zaczyna sie tragedia, nie moge zupelnie ludziom patrzec w oczy. Dlaczego zatem tak sie dzieje w przypadku ssri?

 

Ja ostatnio bralem powiedzmy paro, sertke i fluwoksamine. To nie sa mocno serotoninowe leki??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paroksetyna jest rowniez NRI. Sertralina nie ma raczej znaczacego wplywu na noradrenaline, aczkolwiek wpadlem na badanie, ze zwieksza wyrzut noradrenaliny, ale u zwierzat (klik). Fluwoksamina oprocz wplywu na serotonine jest rowniez agonista sigma1, ale szczerze mowiac nie wiem za wiele o tym receptorze. Wklepanie w google'a 'fluvoxamine norepinephrine' zaowocowalo rezultatem podobnym do sertraliny (klik).

 

Te trzy leki sa silne w kwestii blokady wychwytu zwrotnego serotoniny (chociaz przykladowo paroksetyna zdecydowanie jest silniejsza od fluwoksaminy przykladowo). Klomipramina jest rowniez NRI (ale sila wplywu na wychwyt zwrotny serotoniny jest o wiele wieksza, jednak pod tym wzgledem powinna byc dosc podobna do paroksetyny). Tylko jak mowilem, to raczej jest tylko czesc objawow, na ktore sie skarzysz.

Sam przyznajesz, ze siedzisz ostatnio troche wiecej przed monitorem, sprobuj moze ze 3 dni unikac tego i zobacz rezultaty. Jezeli to nic nie zmieni, to moze wtedy warto bedzie pomyslec o innych przyczynach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym zeby tak bylo jesli chodzi o ten monitor.. Niestesty jesli staram sie obiektywnie spojrzec na ta kwestie to na przestrzeni jakichs dwoch lat zawsze byl z tym problem. Tylko, tak jak mowie, jesli chodzi o depresanty to przetestowalem dosyc ubogie grupy. Testowalem praktycznie chyba wszystkie ssri i klomipramine. W ostatnim czasie chyba tylko ta ostatnia nie powodowala takiego skutku ubocznego. Troche wstyd sie przyznac bo niby dlugo siedze w temacie ale dopiero niedawno dowiedzialem sie o istnieniu innych grup takich jak np nassa, czy lek o zupelnie innym mechnizmie dzialania niz pozostale grupy czyli chociazby Tianeptyna. Nie zostaje mi nic innego jak poeksperymentowac jeszcze i tyle.. :) Jest jeszcze jedna opcja a mianowicie sa jeszcze sytuacje w ktorych wystepuja powyzsze objawy. Moze jest to zwiazane ze zwiekszeniem cisnienia w galce ocznej.. Kiedys cwiczylem troche joge i przy cwiczeniach kiedy krew splywala mi do glowy np podczas robienia swiecy albo innyc postaw tego typu rowniez pojawialy sie podobne objawy. Teoretycznie bylem u okulisty, ale moze powinienem jescze raz sie przejsc. Byc moze powiniem byc wlasnie w momencie, kiedy te objawy sa nasilone, pamietam, ze wtedy tez mi to dokuczalo, ale po pewnym czasie objawy ustepowaly (tak jak z ta joga, ablo kiedy napije sie mocnej kawy). Moze cos sie za tym kryje i warto przejsc profilaktycznie. Neurolog nic nie zauwazyl.. Pojde jeszcze raz chyba. Dzieki i pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×