Skocz do zawartości
Nerwica.com

L-Tryptofan.


Gość Maikus20

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć ;) widziałem post o 5-htp więc postanowiłem nieco naświetlić temat l-tryptofanu według mnie dużo bardziej lepszego środka niż 5-htp między innymi dla tego że 5-htp jest bezpośrednio przemieniany w serotonine, a l-tryptofan nie.. ma szereg dobroczynnych funkcji, tzn.. z l-tryptofanu tworzy się witamina b3 zwana niacyną, tworzy się melatonina która ma duże znaczenie w depresjii, stany zapalne w organizmie skutecznie obniżają poziom l-tryptofanu.. badania pokazują że większa część osób borykają się z depresją ma obniżony poziom tego aminokwasu. http://www.dluzszezycie.pl/artykuly-o-zdrowiu/depresja-i-stres/tryptofan-czesc-1

 

Dawkowanie produkcji takich neuroprzekaźników jak serotonina,dopamina,noradrenalina, obniża prolaktyne i jak już mówiłem za jej pomocą tryptofan przekształca się w serotonine, i ostatnią rzeczą jest inozytol+cholina koniecznie muszą być razem, suplementowanie jednego z nich mogło by zadziałać pogorszeniem depresji lub nasileniem lęków. Dawki przeważnie są około 250mg jednego i drugiego w jednej tabletce optymalnie było by przyjmować 2-3 tabletki dziennie, czyli osiągnąć te 500-750mg choliny i inozytolu. Cholina wpływa na działanie mózgu, poprawia koncentrację, usprawnia pamięć; wytwarza acetylocholinę – neuroprzekaźnik odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, Inozytol ma istotny wpływ na neuroprzekaźniki - odpowiada za prawidłowe ich funkcjonowanie w organizmie człowieka, zwiększa wrażliwość receptorów na serotoninę, co daje pozytywne efekty w łagodzeniu nieprawidłowych reakcji organizmu na stres. Inozytol przyczynia się do utrzymania dobrej kondycji psychicznej oraz pomaga w utrzymaniu równowagi jonów miedzi i cynku w komórkach mózgu. Gdy wszystko razem połączymy da nam to fajną anty-depresjną kuracje, tryptofan przed tym jak przekształci się w serotonine uzupełni niedobory, melatoniny witaminy b3, witamina b6 w dawce 50mg służy produkcji neuroprzekaźników i zamienieniu tryptofanu w serotonine, a inzytol i cholina zwiększy wrażliwość mózgu na serotonine którą zaczniemy dostarczać dużymi dawkami tryptofanu, wyreguluje poziom miedzi i cynku w mózgu gdzie zawsze osoby z nerwicami i depresjami mają ich nierównowage.

 

Ostatnią rzeczą która może wpłynąć bardzo na nasze samopoczucie jest witamina D3, musi być przyjmowana z magnezem(dobrej jakości, cytrynian,mleczan) gdyż do aktywacji witaminy D3 jest potrzebny magnez, inaczej się po prostu nie przyswoi, dawki 2000-5000 uj dziennie. Powyższej terapii nie wolno stosować z lekami p/depresyjnymi ze względu na tryptofan i cały miks który wzajemnie się nakręca i działa dość mocno p/depresyjnie jest możliwość wystąpienia zespołu serotoninowego. Jeżeli był już podobny post o tryptofanie to prosze o wykasowanie lub dodanie tego postu do istniejącego tematu, dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ucielo mi post w środku, nie wiem jak to się stało więc jest troche bez składni za co przepraszam. "Dawkowanie powinno być w granicach 50mg, służy ona do produkcji takich neuroprzekaźników"

I dawkowanie l-tryptofanu powinno zaczynać się od 500mg zwiększając do 1000, 1500 mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było-

l-tryptofan-t19743.html

l-tryptofan-t47488.html

depresanum-czyli-tryptofan-inozytol-i-inne-pierdo-y-t54241.html

, ale pisać każdy może, trochę mądrze lub... trochę mniej mądrze.

 

l-tryptofanu według mnie dużo bardziej lepszego środka niż 5-htp między innymi dla tego że 5-htp jest bezpośrednio przemieniany w serotonine, a l-tryptofan nie..

 

Aha, czyli związek jest ogniwem niższego rzędu na szlaku metabolicznym...

I Twoim zdaniem jest to zaleta tryptofanu? :lol:

 

latest?cb=20141213174216&path-prefix=pl

 

Wyjaśnię Ci dlaczego jesteś w dużym błędzie.

1) 5-HTP zdecydowanie lepiej penetruje przez BBB (barierę krew-mózg) niż l-tryptofan.

2) L-tryptofan jest transportowany z krwiobiegu do mózgu przez CD98/LAT-1, czyli transporter, wspólny dla grupy dużych neutralnych aminokwasów. Oprócz transportowania tryptofanu transportuje on także aminokwasy rozgałęzione , pewnie szerzej znane Ci jako BCAA, tj. leucynę, izoleucynę oraz walinę, a także inne aromatyczne aminokwasy(AAA) takie jak chociażby tyrozyna. Tryptofan musi konkurować z pozostałymi związkami o miejsce na transporterze LAT-1, żeby w ogóle móc przekroczyć barierę krew-mózg. Dlatego u sportowców, kulturystów , którzy suplementują spore ilości BCAA obserwuje się obniżenie poziomu serotoniny, bo BCAA okupują transporter LAT-1 -> tryptofan słabo przenika przez BBB -> nie może posłużyć jako ogniwo w procesie biosyntezy serotoniny. A jeszcze jak do tego dołożysz odżywki z tauryną (antagonista serotoniny)... W przypadku 5-HTP ten problem odpada.

3) L-tryptofan jako aminokwas egzogenny (niezbędny) jest wykorzystywany w różnych procesach biochemicznych, biosyntezy białek , a tylko część jest zużywana do syntezy serotoniny. 5-HTP praktycznie w całości ulega konwersji do serotoniny.

4) L-tryptofan w zdecydowanie większym stopniu niż 5-HTP ulega biotransformacji do serotoniny w wątrobie(czyli jeszcze przed przekroczeniem BBB!)- a to rodzi niestety problem. O ile sam l-tryptofan czy 5-HTP przekraczają BBB (w taki, albo inny sposób) serotonina wytworzona na obwodzie nie jest zdolna przekroczyć BBB.

5) Konwersja l-tryptofanu do 5-hydroksytryptofanu (5-HTP) przez hydroksylazę tryptofanową jest najsłabszym ogniwem w całym procesie biosyntezy serotoniny. Poczytaj o czymś takim jak rate-limiting step w procesie biosyntezy serotoniny. To zachodzi właśnie na tym etapie. Jest to proces ściśle kontrolowany przez organizm i jeżeli "stwierdzi" on z jakiegoś powodu, że więcej serotoniny nie potrzeba i uj, to możesz zjeść nawet 15kg l-tryptofanu , a i tak nie zostanie on przekształcony w 5-HTP (a dalej w serotoninę). 5-HTP omija ten etap.

6) Suplementy z 5-HTP pochodzą ze źródeł roślinnych (są to ekstrakty z Griffonia simplicifolia i pokrewnych roślin), a suplementy z l-tryptofanem są wytwarzane na drodze fermentacji mlekowej= istnieje wyższe ryzyko zanieczyszczeń, grożących EMS.

 

tzn.. z l-tryptofanu tworzy się witamina b3 zwana niacyną

 

Witamina B3 to wspólna nazwa dla dwóch związków: kwasu nikotynowego (niacyny) i zdecydowanie popularniejszego amidu kwasu nikotynowego (nikotynamidu). Gdyby synteza B3 z tryptofanu byłaby w stanie pokryć chociażby minimalne zapotrzebowanie organizmu to nie byłaby zaliczana w piśmiennictwie do "witamin"- bo witamina jest to z definicji związek, który jest niezbędny organizmowi, ale egzogenny (musi być dostarczany z zewnątrz).

 

tzn.. z l-tryptofanu (...), tworzy się melatonina

 

A guzik. Melatonina jest syntetyzowana bezpośrednio z serotoniny przy udziale HIOMT/ASMT.

 

rys0201.gif

 

badania pokazują że większa część osób borykają się z depresją ma obniżony poziom tego aminokwasu

 

Jakie badania? Linki do wiarygodnych źródeł naukowych, poproszę.

 

(...) obniża prolaktyne

 

Że co proszę? Prolaktynę obniża prolaktostatyna(dopamina), gdy jest uwalniania przez podwzgórze , wtedy pełni rolę neurohormonu- i pobudzi receptory dopaminergiczne D2 na laktotrofach.

 

i ostatnią rzeczą jest inozytol+cholina koniecznie muszą być razem

 

A to jakaś mądrość ludowa , czy stoi za tym jakaś literatura, piśmiennictwo , opracowania, badania? Linki.

 

koniecznie muszą być razem, suplementowanie jednego z nich mogło by zadziałać pogorszeniem depresji lub nasileniem lęków

 

Ojoj, to chyba mam jakieś lewe badania kliniczne, bo pacjentom z depresją/ OCD/ zaburzeniami lękowymi podawano 18g (18000mg) myo-inozytolu/d SOLO, który wykazywał rewelacyjną skuteczność , równą, albo przewyższającą SSRI.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8780431

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9169302

 

Cholina wpływa na działanie mózgu, poprawia koncentrację, usprawnia pamięć; wytwarza acetylocholinę – neuroprzekaźnik odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego

 

Ale wiesz, że choliną z lecytyny czy dwuwinianem choliny to można sobie tyłek podetrzeć? Najskuteczniejszymi prekursorami acetylocholiny są CDP-cholina (cytykolina), Alpha-GPC , DMAE, centrofenoksyna.

 

A dalej mi się nie chcę , bo to jakieś bajki na dobranoc, truizmy, oczywistości. Pewnie lobbujesz na rzecz sklepu, który podlinkowałeś. Naprawdę uważasz, że gdyby suplementacja tryptofanem/inozytolem/ choliną (i to w tak groteskowych dawkach jak podajesz) rozwiązywałaby wszelakie problemy z nerwicą czy depresją to na tym i podobnych forach nadal udzielałaby się cała rzesza ludzi? Nie odpowiadaj, pytanie jest retoryczne. Lepiej sam się pochwal, czy "wyleczyłeś" się tym mixem czy to tylko chwilowy przypływ entuzjazmu jak u większości neofitów zachłyśniętych ideologią suplementacji po lekturze stronek o nutrientach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem z jakiego powodu przyczepiłeś się do mnie no cóż, nie zamierzam więcej tutaj pisać bo widze że masz jakiś problem ze sobą, terapia jest skuteczna, może nie tak dobra jak leki p/depresyjne jednak gdy ktoś się wacha to warto skorzystać. Zresztą, depresja nie jest spowodowana niedoborem serotoniny tylko jej nadmiarem ale to szczegół. http://nauka.newsweek.pl/jak-leczyc-depresje--miliony-nowych-neuronow,101492,1,1.html

 

Tak Tryptofan jest dużo skuteczniejszy od 5htp ponieważ uzupełnia niedobory, 5htp od razu zamienia się w serotonine.

 

Badania do zagadnień które chciałeś.

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15663184

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15479988

https://www.raypeatforum.com/forum/viewtopic.php?t=3241

http://nootriment.com/pl/choline-and-inositol/

http://www.owczarek.pl/forum/index.php?topic=15053.10;wap2

 

A na koniec prosze o usunięcie mojego konta, chciałem pomóc niestety jesteś chyba zbyt nafaszerowany chemią i nie potrafisz zareagować w sposób normalny jak przystało na moderatora. Żegnam.

 

Co do postu i jakieś reklamacji tryptofanu, człowieku czy Ty jesteś normalny ;]? większość artykułów ma w reklamie preparat o którym się pisze, zresztą kto wydaje na tryptofan 130zł skoro można go dostać za 60. Wszystko z mojej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zresztą, depresja nie jest spowodowana niedoborem serotoniny tylko jej nadmiarem ale to szczegół. http://nauka.newsweek.pl/jak-leczyc-depresje--miliony-nowych-neuronow,101492,1,1.html

 

Chyba podlinkowałeś nie ten artykuł co trzeba. Tam nie ma nic o nadmiarze serotoniny jako czynniku w etiopatogenezie zaburzeń depresyjnych tylko zaproponowana jest teza jakoby głównym mechanizmem odpowiadającym za efekt terapeutyczny leków przeciwdepresyjnych (głównie SSRI) nie było zwiększanie serotoniny sensu stricto tylko ich wpływ na neuroplastyczność, neurogenezę i regenerację uszkodzonych przez chroniczny stres struktur- takich jak hipokamp czy ciało migdałowate- które są uszkadzane przez nadmiar kortyzolu i nadaktywność osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Co zresztą wiadomo od dawna. Co ma piernik do wiatraka? Gdyby depresja była spowodowana nadmiarem serotoniny nie sądzisz, że 3/4 ludzi, którzy biorą leki przeciwdepresyjne(o działaniu serotoninomimetycznym) i mają niebotycznie podniesione zewnątrzkomórkowe stężenia serotoniny, powinno zapaść na depresję? Nadmiar serotoniny powoduje zespół serotoninowy.

 

Tak Tryptofan jest dużo skuteczniejszy od 5htp ponieważ uzupełnia niedobory, 5htp od razu zamienia się w serotonine.

 

A ja wczoraj widziałem Jezusa na rondzie- to jest dokładnie ta sama retoryka. Powiedz no, gdzie i kiedy badałeś sobie stężenie l-tryptofanu, w jakim płynie ustrojowym, że stwierdzono , akurat u Ciebie, ten niedobór. Chętnie wtedy się odniosę. Zapomniałem, że w naszym kraju nie badają poziomu tryptofanu. Co i tak nie miałoby żadnej przydatności klinicznej. Bada się tylko stężenia serotoniny i jej metabolitów (5-HIAA) w surowicy krwi i płynie mózgowo-rdzeniowym, co też nie ma klinicznego przełożenia na jej stężenia w oun. Przeczytaj jeszcze raz , tym razem uważnie , o konkurowaniu tryptofanu z aminokwasami rozgałęzionymi i innymi aminokwasami aromatycznymi o przekaźnik oraz o tzw. rate-limiting step jako kluczowym ograniczniku w biosyntezie serotoniny. Tryptofan NIE jest skuteczniejszy od 5-HTP. Zresztą, były przeprowadzane próby gdzie uczestnikom całkowicie wyłączono z diety l-tryptofan w źródłach pokarmowych albo zablokowano hydroksylazę tryptofanową (enzym, który przekształca l-tryptofan w 5-HTP) i te osoby nie zapadły na żadną depresję. Ale możesz dalej w kółko twierdzić swoje, tylko poprzyj to faktami.

 

 

No chyba nie. Dwa linki do for dyskusyjnych , gdzie w jednym post faktycznie zawiera odnośniki do badań na pubmedzie , ale wynika z nich jasno , że pirydoksyna(B6) była efektywna, ale dopiero w dawkach 100-600mg, a nie tak jak to Ty twierdzisz- 50mg, i w większości badań podawano ją i.v. (dożylnie), a nie doustnie. Jeden link do pseudostronki prowadzącej agitację na rzecz zakupu supli. Jeden link do badania open-label przeprowadzonego na grupie 140 osób, gdzie tylko 18 osób(!) wykazywało objawy depresyjne powiązane z deficytem B6. To , że niskie stężenie B6 jest skorelowane z symptomami depresji, nie oznacza , że deficyt B6 jest przyczyną depresji. Sami autorzy stwierdzają na końcu, że należy przeprowadzić więcej badań, tym razem randomizowanych, aby stwierdzić czy suplementacja B6 może przynieść poprawę przy symptomach depesyjnych. A, no i badanie na szczurkach. Właściwie to na martwych szczurkach , bo zabijano je po 4 godz. od podania tryptofanu i badano stężenia 5-HTP, 5-HT, 5-HIAA i Mel post-mortem. A gdzie piśmiennictwo, że inozytol i cholina muszą być koniecznie zażywane razem, bo inaczej grozi to pogorszeniem symptomów depresji/ zaburzeń lękowych? Nie pierwszą i nie ostatnią osobą jesteś, która namawia do odstawiania leków przeciwdepresyjnych, i promuje "leczenie" zaburzeń psychicznych przy pomocy witamin, minerałów i innych popierdółek. Ja może i jestem nafaszerowany "chemią". Ale czym Ty w takim razie jesteś nafaszerowany? Jakąś pochłanianą bezkrytycznie,bezrefleksyjnie ideologią opartą o pseudonaukowe anegdoty z neta. Ta kuracja witaminkami do zdrowia Cię nie doprowadzi. Wręcz przeciwnie, na manowce prosto. Ale jak to mówią- nie mój cyrk, nie moje małpy. Nie moje pieniądze- nie moja sprawa. Powodzenia. Z modą na suplementację D3 też jakaś zbiorowa paranoja. Nagle okazuje się, że 90% społeczeństwa ma tak drastyczne deficyty D3, że aż agencje muszą podwyższyć dopuszczalne normy maksymalnej dobowej podaży. Wszyscy w porze wiosenno-letniej siedzieli pozamykani w domach , przy zasłoniętych oknach, i nie wystawiali nosa na ten regulaminowy kwadrans, żeby wytworzyć sobie dostateczną ilość D3. A ile osób przed rozpoczęciem suplementacji oznaczyło sobie stężenia metabolitów D3? Jedna, dwie, pięć?

 

A na koniec prosze o usunięcie mojego konta

 

A z tym to do pani admin, nie moja branża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zle mnie oceniles, nie wiem gdzie napisalem o tym zeby odstawiac leki i brac to co ja napisalem, popatrz na nazwe tego dzialu w ktorym utworzylem temat czy nie tutaj ludziw szukaja alternatywnych metod do polepszenia swojego samopoczucia? Nigdzie nie napisalem zeby odstawiac leki po prostu jezeli ktos ma nie tak mocno nasilone objawy depresji moglby sprobowac tej kuracji na mnie akurat zadzialala kiedys lepiej niz dziurawiec na alkoholu, a w tym dziale chyba szuka sie alternatywnych metod czyz nie? Wszystkie wypisane prze ze mnie "substancje" maja dzialanie polepszajace samopoczucie, uspokajajace no chyba juz takie badania potrafisz znalezc, i witaminie B6 wypowiadalem sie ogolnie ze zbija prolaktyne co zreszta jest udowodnione na jednym z najwiekszych Polskich for dotyczacych kulturystyki, nie napisalem ze dawka 50 mg zbija prolaktyne, tylko ze witamina b6 zbija prolaktyne... Co do choliny i inozytolu, one wzajemnie sie uzupelbiaja i przy dlugiej suplementacji jedno wyplukuje drugie i jako ze sa odpowiedzialne za samopoczucie moga po czasie go pogarszac i to badanie rowniez jest mimo ze czytalem je troche temu to znajde je specialnie dla ciebie. Szkoda ze mnie tak zaatakowales twierdzac ze jestem jakims handlarzem witamin z zjednoczonych emiratow arabskich i chodzr po forach wciskajac ludziom kit dotyczacy suplementow za 5zl na miesiac. Lol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×