Skocz do zawartości
Nerwica.com

czy mozna pozbyc sie diagnozy z kartoteki


tutenchamon

Rekomendowane odpowiedzi

Ustalilismy ze jest to mozliwe. Moze ktos napisac jak? Powiedzmy ze jestem przykladnym pacjentem chodze na terapie, biore leki. Czuje sie zdrowo ustalamy z lekarzem ze moge juz lekow nie brac, terapie skonczylem i co mi wtedy lekarz wpisuje? - jestem w tym momencie na "0", cos jakbym przebyl grype i z niej wyszedl? Jest jakas "efka" ktora daje mozliwosc wpisania lekarzowi "zdrowy" do systemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutenchamon przecież coś takiego jak "żólte papiery" nie występuje. Historia choroby, to historia Twojego życia de facto i raczej nie ma możliwości na wymazanie z niej czegoś. Chodzi Ci o zostanie uznanym przez lekarza za wyleczonego? (lepiej by mówić "zaleczonego)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak to przebiega w praktyce z formalnego punktu widzenia i nie bardzo mnie to obchodzi jednak znam przypadki osob ktorym sie udalo wyzdrowiec calkowicie i nie musza juz korzystac z uslug psycha zreszta nikt z nas dozywotniego kontaktu z psychiatra nie podpisuje wiec nie masz obowiazku chodzic do niego do konca swoich dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi zalezy na tej formalnosci, chodzic nie musze ale to nie zmienia mojej sytuacji i statusu chorego. Chcialbym wiedziec jak to formalnie moze lekarz zalatwic abym mogl byc uznany formalnie za calkiem zdrowego. By mi ta "efke" usunal formalnie z kartoteki tylko nie wiem czy tak moze wlasnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...By mi ta "efke" usunal formalnie z kartoteki tylko nie wiem czy tak moze wlasnie.

Z jakiej kartoteki?

Kto jest administratorem danych?

Na jakiej podstawie prawnej ta kartoteka jest prowadzona?

 

UoODO określa szczegółowo uprawnienia do ingerencji w dane przetwarzane przez podmioty prawne. Na ile mi wiadomo (ale moge się mylić) jedynie organy bezpieczeństwa państwa mają prawo odmówić usunięcia rekordów z bazy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutenchamon, zasadniczo do żądania usunięcia danych osobowych, musiałbyś wykazać, że dane są niekompletne, nieaktualne, nieprawdziwe, zostały zebrane z naruszeniem ustawy lub są już zbędne do realizacji celu, dla którego je zgromadzono.( art 32, pkt 1, par 6 ustawy o ochronie danych osobowych )

Głowy nie daję, ale tak tylko na "chłopski rozum" patrząc, to żądanie usunięcia historii choroby z kartotek wydaje mi się absurdalne, w tym sensie, że byłoby zakłamywaniem rzeczywistości. Myślę, że jeśli to nie wynika wprost z ustawy o GIODO, to pewnie z jakiś innych przepisów o ochronie danych medycznych. No owszem sprostowania danych, czyli adnotacji w kartotece, że zostałeś wyleczony, to się zapewne możesz domagać, ale wymazanie śladów, że byłeś chory, to szczerze w to wątpię. To trochę tak jakby były uczeń szkoły domagał się usunięcia wszelkich informacji, świadczących o tym, że był kiedyś uczniem danej szkoły.

 

O znalazłam, tu masz wyjaśnione:http://www.nipip.pl/index.php/aktualnosci/2150-dokumentacja-medyczna-zasady-przechowywania-i-archiwizacji-dokumentacji-medycznej?showall=&limitstart=

To co Ciebie interesuje:

Dokumentacja medyczna to zbiór materiałów zawierających dane i informacje medyczne dotyczące stanu zdrowia pacjentów oraz udzielanych im świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu w szpitalu lub wizyt lekarskich w przychodniach. Muszą ją prowadzić wszystkie podmioty lecznicze.

 

Dokumentacja musi być prowadzona w sposób czytelny. Wpisy do niej są sporządzane w porządku chronologicznym. Pod każdym z nich musi być podpis osoby sporządzającej jakiekolwiek adnotacje w dokumentacji dotyczącej pacjenta. Nie mogą one być usunięte, a jeżeli został popełniony błąd, należy go skreślić i opatrzyć datą skreślenia i podpisem osoby dokonującej korekty wpisu.

 

Podmiot leczniczy musi przechowywać dokumentację medyczną przez 20 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano w niej ostatniego wpisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem co wy z tym usuwaniem danych. Ja pytalem o to czy formalnie do nfz i w kartotece po wyleczeniu moze trafic zapis "zdrowy". Nic nie pisalem ze chce usunac dane. Pytalem o to czy lekarz ma taka formalna mozliwosc. Slowna informacja jest pan zdrowy mnie nie interesuje, chcialbym aby ta informacja byla oficjalna i formalnie zapisana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie pisalem ze chce usunac dane.

 

Nie no wcale nie pisałeś :roll:

 

Czy komus udalo pozbyc sie diagnozy z papierow? Czy jest w ogole na to szansa czy moze jak juz sie tam pojawila to jak choroba przewlekla zostanie tam na zawsze?

 

Chcialbym wiedziec jak to formalnie moze lekarz zalatwic abym mogl byc uznany formalnie za calkiem zdrowego. By mi ta "efke" usunal formalnie z kartoteki tylko nie wiem czy tak moze wlasnie.

 

Ja pytalem o to czy formalnie do nfz i w kartotece po wyleczeniu moze trafic zapis "zdrowy"

To trzeba było tak od razu. Odpowiadając na to pytanie- nie wiem. Na pewno może trafić zapis "chory", pomimo, że pacjenta nie było nawet w gabinecie:http://blogi.newsweek.pl/Tekst/spoleczenstwo/657364,falszerstwo-w-jedna-strone-czy-tylko-tupet-lekarza-i-sadu.html :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszego czadu, to dał psychiatra tłumaczący własne fałszerstwo : Potwierdzam, że w dniu 23.09 2011 w odpowiedzi na pytanie Sądu rozszerzyłem..... Rozpoznania w psychiatrii nie są stałe , ewoluują wraz z chorobami i stopniem ich nasilenia, ich daty powstania nie można ustalić tak dokładnie jak w przypadku chorób nagłych, urazów. Wg ICD-10 żeby rozpoznać organiczne zab. osobowości potrzebna jest 6miesięczna lub dłuższa obserwacja.

:mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutenchamon, myslisz, ze masz zapisane w systemie jaki masz status? HAHA. A nie wiesz ze kazda przychodnia ma swój własny program i nie sa one z innymi połaczone, poza tym myslisz, ze ktos przyjdzie zażada dostepu do kompa, wpisze Twoje dane i bedzie miał dostep do informacji? :mrgreen: Naprawde zeby ludzie tylko takie problemy mieli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×