Skocz do zawartości
Nerwica.com

ma psychoterapia poznawczo-behawioralna (cbt)


elo

Rekomendowane odpowiedzi

elo tu elo tydzien temu ruszylam z cbt i postanowilam podzielic sie wrazeniami chociaz jestem dopiero po drugim spotkaniu - topic tworze glownie dla siebie zeby moc w kazdej chwili wrocic do omawianych na terapii kwestii ale moze komus tez sie przyda bowiem podrzucac bede sukcesywnie sposoby na radzenie sobie z obsesjami kompulsjami i urojeniami ktore nie ukrywajmy potrafia wyniszczyc bardzo! ten tego... a wiec ruszamy z tym:

 

8:00 13 X 2015 r.

 

spoznilam sie 0.5 h ale to tamchuj wystartowalismy wpierw z rozrysowaniem schematu: obsesja -> lek -> kompulsja i wypisaniem czynnosci natretnych ktore wykonuje najczesciej czyli:

1. mycie rak

2. kapiel

3. pranie

4. przebieranie

 

a nastepnie czynnikow wywolujacych natretne mysli najczesciej:

1. dotyk podlogi

2. dotyk innych ludzi

3. dotyk brudnych rzeczy:

- dotyk poreczy

- dotyk klamki

- dotyk kurkow

4. dotyk scian

 

to jest wazne: tworzymy hierarchie w ktorej pierwsze miejsca zajmuja najbardziej problematyczne dla nas kwestie zas na ostatnich pozycjach znajdowac sie powinny te najmniej uciazliwie - bo uwaga od nich zaczynamy! na razie tylko w myslach bedziemy walczyc z ocd ale od czegos trzeba zaczac... wyobrazamy wiec sobie sytuacje lekowa ktora budzi obsesje (enpe dotyk sciany) i przy tym ze wszystkich sil staramy sie nie wykonywac kompulsji (enpe przebrania sie) a zamiast tego lecimy z lapaniem glebokich oddechow ktore w wielkim skrocie polegaja na wdechu przez nos i wydechu przez usta {reszte mozna se wygooglowac} wypowiadajac slowo ktore kojarzy nam sie z czyms przyjemnym enpe w moim przypadku jest to morfinka (kociak) iii oddychamy tak dluzsza chwile az napiecie zwiazane z natretna mysla opadnie i zapomnimy o czynnosci ktora mielismy wykonac - wszystko to z poczatku ma sie odbywac tylko w naszej glowie

 

zadania domowe:

1. po odbebnieniu wizualizacji nalezy spisac poziom leku w procentach i nastepnie po wykonaniu oddechow jeszcze raz go ocenic - cwiczenie to nalezy powtarzac jak najczesciej

2. wypisac jak najwiecej faktow swiadczacych o bezpodstawnosci naszych obsesji

 

cdn.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oja dziekuje przenajmocniej sciskam! : *

 

wpierw tyz zdawalo mi sie ze te polecenia to takie gownienko w papierku po cukierku aleale one wcale nie sa takie latwe jak by sie moglo wydawac! juz sam fakt ze nie moge przelezec calego dnia w lozku tylko musze popytalac na terapie i odbebnic zadanqa domowe ma dzialanie terapeutyczne jak dla mnie :~)

 

ps jakby ktos mial pytanqa odnosnie cbt {a juz po pierwszych dwoch spotkaniach moge ja polecic!} to z checia na nie odpowiem badz udziele innej pomocy w tym zakresie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×