Skocz do zawartości
Nerwica.com

Psychotyzm


greg666

Rekomendowane odpowiedzi

To może ja zacznę.

 

Psychotyczność – w psychologii oznacza cechę osobowości o charakterze psychotycznym, psychopatycznym lub schizofrenicznym. Za wymiar przeciwny psychotyczności można uznać uspołecznienie, konwencjonalność, konformizm i altruizm.

 

Pojęcie to wprowadził Eysenck w teorii temperamentu PEN. Eysenck nie zdefiniował psychotyczności wprost, uznając ją za korelacje między cechami.

 

Psychotyczność składa się z następujących cech:

 

agresja

chłód emocjonalny

egocentryzm

impulsywność

aspołeczność

brak empatii

twórczość (kreatywność)

 

Eysenck zauważył, że osoby o wysokich wynikach na skali psychotyzmu osiągają zazwyczaj wysokie wyniki w oryginalności testów myślenia dywergencyjnego

 

dywergencyjne myślenie psychol. proces myślowy zakładający wiele punktów widzenia i obejmujący liczne możliwości problemu, bez troski o "poprawną" odpowiedź czy "logiczny" układ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....dywergencyjne myślenie psychol. proces myślowy zakładający wiele punktów widzenia i obejmujący liczne możliwości problemu, bez troski o "poprawną" odpowiedź czy "logiczny" układ

Właściwie jedynie słuszne myślenie dla ogarniania tak słabo deterministycznych zagadnień, jak międzyludzkie interakcje.

W nich z definicji brak logiki, a poprawność odpowiedzi uzależniona jest od środowiska, czy ideologii wyznawanej przez oceniającego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naskrobałam obszerniejszą wypowiedź na ten temat, ale podczas wysyłania pojawiły się komplikacje i wszystko straciłam, z racji tego, że już nie chce mi się dziś wysilać, to coś więcej postaram się napisać innym razem.

 

Powiem tylko, że temat bardzo mnie interesuje, ponieważ uzyskałam wysoki wynik psychotyzmu w teście Eysencka. Próbowałam nawet poradzić się z tym tu na forum (mój temat jest w tym dziale)

ale tak naprawdę niczego się nie dowiedziałam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobno są różne rodzaje psychotyzmu. Może to być psychopatia, schizofrenia, manie . Ten eysneck czy jak mu tam twierdził że wszystkie te zaburzenia mają jedno źródło. Twierdził też że psychotycy pod wpływem stresu mają skłonność do psychoz. Gdzieś wyczytałem że chodzi o zaburzone funkcje poznawcze. Psychotycy mają skłonność do myślenia jak im się podoba. Jeśli np walną się młotkiem w palec mogą stwierdzić że było fajnie hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiecie ale gdzieś tam słyszałem że psychotykami byli np vincent van gogh , stalin , hitler. Podobno psychotyzm wiąże się z wysoką kreatywnością. Co by nie mówić vincent pięknie malował, hitler nieźle przemawiał, a stalin był mistrzem terroru i kłamstwa. hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ten cały psychotyzm nie jest trochę przesadzony.

 

Jeśli chodzi o mnie to pomimo wysokiej skali psychotyzmu nie mam żadnych psychoz, schizofrenii itd

Za specjalnie kreatywną również się nie uważam...

 

Dane z którymi się spotkałam na temat tego zagadnienia często były sprzeczne i niejasne, często powtarzane jest w kółko te same zdanie jakby nic więcej nikt nie wiedział na ten temat...

 

Wiem, że jest inaczej (jeśli chodzi o test epqr i pewnie nie tylko) jeśli psychotyzm łączy się z innymi cechami np z neurotyzmem czy ekstrawersją.

Np osoby, które mają wysoką ekstrawersję i psychotyzm mogą mieć zdolności manipulacyjne.

 

Czytałam również, że osoby z wysoką skalą psychotyzmu mają zaburzoną ekstrawersję i neurotyzm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×