Skocz do zawartości
Nerwica.com

Diagnoza Zespołu Aspergera u dorosłej osoby.


no-body

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, sprawa wygląda tak że podejrzewam u siebie ZA. Bardzo chciałbym tą kwestię wyjaśnić, niezależnie od tego z jakim to będzie wynikiem. Znalazłem stronę poradni która wykonuje diagnozy pod kątem ZA u osób dorosłych, ale koszt jest dosyć wysoki - aż 750 zł. Nie mogę sobie na taki wydatek pozwolić. Na dodatek poradnia jest w Warszawie, duża odległość, zapewne jeden lub nawet dwa dni z życia wycięte :).

 

Mimo to bardzo zależy mi na tej diagnozie, i jeżeli nie ma wyboru to za jakiś czas, kiedy będę mógł sobie na to finansowo pozwolić, pojadę i się przebadam. Ale z drugiej strony bardzo mi się spieszy bo ta sprawa strasznie mi głowę zaprząta i marnuje cenny czas, lub rozprasza podczas innych zajęć.

 

W związku z tym chciałbym bardzo dowiedzieć się:

1. Czy tak wysoka cena to normalka ? Jeżeli nie, to jak ogólnie wyglądają ceny ?

2. Czy muszę udać się do jakiejś wyspecjalizowanej placówki ?

3. Czy taką diagnozę robią też zwykli psychiatrzy / psychologowie ?

4. Jak oceniacie jakość diagnozy przeprowadzonej przez zwykłego psychiatrę / psychologa, w stosunku do jakiejś wyspecjalizowanej placówki ? Oczywiście zdaję sobie sprawę że większość zależy od indywidualnych umiejętności psychiatry / psychologa.

 

 

PS

Zapomniałbym dodać, mam około 25 lat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, sprawa wygląda tak że podejrzewam u siebie ZA.

A na jakiej podstawie? Podobnie jak Candy wspomniała, osoby z takim zaburzeniem raczej nie mają tego świadomości - m.in. tym własnie ZA się charakteryzuje ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z góry zaznaczam, że nie jestem specjalistą w tej sprawie. Zespół Asbergera ma wnuczka od siostry mojej żony. Ta wnuczka ma 5 lat w przedszkolu zachowywała się podejżanie i przedszkolanka zasugerowała rodzicom pójść do psychologa z córką, oni się wystraszyli i od razu poszli, psychologowie stwierdzili, że tak ma ZA ale w małym stopniu. A więc tyle na ten temat wiem że jest to rodzaj Autyzmu, to dziecko jest ponad miarę zdolne i inteligętne, swoją mądrością i łatwością uczenia się przewyższa swoich rówieśników. Jedynie charakteryzuje się tym że ma swój świat (ona akurat bajkowy), oraz ma trudności w kontaktowaniu i komunikowaniu się z rówieśnikami, czy otoczeniem. Podobno tacy ludzie są zazwyczaj samotni. Niedawno ściągnąłem i obejrzałem film pt "Odmieniec", opowiadający historię chłopaka mającego ZA. Jest na stronie CDA, można sobie obejrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam dorosłą osobę z ZA i jak najbardziej zdaje sobie sprawę z samej diagnozy i swojej "inności" na tle innych, natomiast w wielu przypadkach nie zdaje sobie sprawy z "dziwaczności", ekscentryczności, niestosowności swojego zachowania, nie wpisywania się w przyjęte w społeczeństwie normy i konwenanse, bo nie wie, że coś jest tabu czy "normalni" ludzie robią to czy tamto zazwyczaj inaczej- a co jest wynikiem upośledzenia funkcjonowania społecznego będącego wynikiem ZA (czyli wie, że coś dzwoni ale nie wie, w którym kościele- błądzi trochę jak takie dziecko we mgle wśród ludzi). To trochę jakby pójść do szefa nie mając na oku żadnej oferty, NIE wygrawszy uprzednio w totka i powiedzieć mu, że "kawał z niego fiuta", ale nie po to, żeby mu celowo ubliżyć czy wyładować frustrację tylko nie zdając sobie sprawy, że tego typu bezpośredniość(co pomyśle, co ślina na język przyniesie) jest w naszym kręgu kulturowym uznawana w najlepszym razie za nietakt. :P

 

U ludzi z ZA rzadko współwystępują urojenia, schizofrenia(czy generalnie psychozy), ale aspergerowcy mimo braku wyraźnej psychotyczności w obrazie klinicznym często są błędnie diagnozowani jako schizofrenicy bo objawy spektrum autyzmu niekiedy łudząco przypominają objawy negatywne(deficytowe) w przebiegu psychoz. Diagnozowanie ZA u dorosłego to jest trudna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Passenger, mniej wiecej to mialam na mysli ... chodzilo mi raczej o to ze dorosla osoba z ZA nie pojdzie sie diagnozowac bo dla niej nie ma problemu...to inni sa dziwni. Co innego kiedy ma ta diagnoze jako dziecko i wzrasta z nia..wtedy oczywiscie ze zdaje sobie sprawe. Natomast nie znam zadnego doroslego aspergerowca ktory by szukal w necie informacji na temat aspergera i chcial sie przebadac...a znam ich kilku nieswiadomych.

 

Dorota pamietasz Tomka Sopota..klasyczny asperger...wrecz ksiazkowy a wez mu powiedz ze cos z im nie tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorota pamietasz Tomka Sopota..klasyczny asperger...wrecz ksiazkowy a wez mu powiedz ze cos z im nie tak

No właśnie o Nim od razu pomyślałam dlatego też w pełni się z Tobą zgadzam. Pamiętam niezliczoną ilość razy, kiedy ludzie próbowali uświadomić Go, że ma taki problem ale dla Niego świat po prost uwyglądał tak jak On uważał i koniec. Dlatego też właśnie uważam, że osoba z ZA sama w życiu by nie doszła do tego, że może na taką chorobę cierpieć bo właśnie jednym z objawów jest to, że człowiek nie uznaje siebie jako osoby z problemem a to, że świat jest takim jakim On widzi i koniec - nie wytłumaczysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autor tematu na bank ma Aspergera. Też go u siebie podejrzewam.

 

Dlatego też właśnie uważam, że osoba z ZA sama w życiu by nie doszła do tego, że może na taką chorobę cierpieć bo właśnie jednym z objawów jest to, że człowiek nie uznaje siebie jako osoby z problemem a to, że świat jest takim jakim On widzi i koniec - nie wytłumaczysz.

Wytłumaczysz tylko trzeba wiedzieć jak funkcjonują nasze mózgi i odpowiednio to nam przekazać no bo w tradycyjny sposób to my po prostu nie jesteśmy tego wstanie zrozumieć. My tego nie widzimy i tłumaczenie normalnego człowieka do nas kompletnie nie trafia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czy tak wysoka cena to normalka ? Jeżeli nie, to jak ogólnie wyglądają ceny ?

2. Czy muszę udać się do jakiejś wyspecjalizowanej placówki ?

Mam podstawy przypuszczać, że jest niewiele odpowiednich tego typu ośrodków w Polsce, w związku z czym ceny mogą być dość wysokie.
3. Czy taką diagnozę robią też zwykli psychiatrzy / psychologowie ?
Mam podstawy przypuszczać, że prawdopodobnie nie.
4. Jak oceniacie jakość diagnozy przeprowadzonej przez zwykłego psychiatrę / psychologa, w stosunku do jakiejś wyspecjalizowanej placówki ?
Jako wstępną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×