Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

Szanse na własną firmę

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie Waszym zdaniem są szanse na założenie własnej firmy? Dokąd można się udać po dofinansowanie? Kto ma szanse na uzyskanie dofinansowania? Na co zwracać uwagę przy tworzeniu planu i wyboru sektora, w którym ma funkcjonować działalność? Czy Waszym zdaniem Polska sprzyja powstawaniu nowych firm? Czy macie jakieś doświadczenia związane z własnym biznesem?

W środowisku osób z problemami praca dla kogoś nie zawsze zdaje egzamin. Niejednokrotnie ciężko jest się dostosować do godzin pracy "od - do", do wymagań pracodawcy i tak dalej. Jednym z rozwiązań jest wówczas założenie własnej firmy i praca na swój rachunek. Stąd ten temat. O ile ktoś ma siły do prowadzenia własnej firmy i w ogóle pracy. Zachęcam do dyskusji i podzielenia się własnymi doświadczeniami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fajny temat. Trzeba by doprecyzować o jaką firmę chodzi, wykonywanie stron internetowych, zakład fryzjerki, mała gastronomia, kiosk, serwisowanie czegoś... W zależności od tego następne odpowiedzi mogą być bardzo różne. Dobrze jest posiadać jak największy kapitał w gotówce i mieć tak zwaną poduszkę, miękkie lądowanie, zabezpieczenie finansowe, żeby w przypadku niepowodzenia inicjatywy nie stoczyć się. Ja lubię zarządzać, lubię rzeczy wymagające wiedzy interdyscyplinarnej, przepisy, druczki, aktualizowanie swojej wiedzy w tym zakresie nie przeraża mnie, myślę o własnej firmie, ale optymalne przynajmniej dla mnie jest pracowanie w stabilnej pracy na etacie w ramach umowy o pracę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam w planach założyć firmę (rzeźbienie) ale na razie same schody. Nie mam w tym kierunku wykształcenia (ale to wolny zawód) więc muszę załatwić papier, że zdobyłem przyuczenie i odbyć kurs sprzedawcy aby było wiadome że to sprzedam. Co najlepsze na kursie uczy się rzeczy które są ci potrzebne do prowadzenia samodzielnej działalności, ale na boga rzeźbienie to nie sklep z bułkami i te rzeczy mi się tam nie przydadzą. Kontynuuję tak jakby linie ojca i to trochę pomaga, ale i tak liczy się papier, biurokracji sporo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale bardziej rzeźba artystyczna czy kamieniarz? Niedawno czytałem, że kamieniarz dużo nie zarobi, jest konkurencja i zalew gotowej chińszczyzny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jam mam wzornictwo ojca i kontakty po nim i swoje też załatwiłem z dobrych biur projektowych, wykonawców, ale i tak muszę odbyć szkolenie:) Rzeźba artystyczna, choć na początku zrobię taką regionalną chałturkę dla gminy. Druga praca to będzie odświeżenie wielkiej realizacji mojego ojca i dalej coś z projektów i swoje rzeczy powoli. Ciężko jest kogoś namówić ale ja znalazłem sposób. Proponuje wykonawcą prowizję i oni na etapie urządzania wnętrz będą to proponować do wnętrza właścicielowi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mnie też ktoś zmotywował, wsparł troszeczkę przetarł oczy. Potem zacząłem wkładać w to własny wysiłek i pieniądze i teraz nie mam zamiaru przestać. Gdzie trzeba idę, przeszkodami się nie zrażam, bo to jednak będzie wieki komfort rzeźbić sobie z muzyczką na głowie, u kogoś czy u siebie, robić to co się lubi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Samo założenie działalności jest proste. Nie wiem za to jak jest z dofinansowaniem.

Mimo to należy trzymać się jednej ważnej zasady, która przyczyni się do naszego sukcesu lub porażki.

Nie ważne jaką branżą chcemy się zajmować, ważne jest to aby być specem w danej dziedzinie.

Bardzo często ludzie zaczynają inwestować w restauracje nie znając się w ogóle na kuchni, a później zdziwienie, że biznes pada

Należy też zwrócić uwagę na lokalizację, konkurencję i zapotrzebowanie. W mojej okolicy przez cały czas otwierają się mini sklepiki położone obok 2 biedronek, powinno być logiczne, że takie położenie nie ma racji bytu, mimo to ciągle się pojawiają się nowi chętni. Tak samo ze sklepami z odzieżą używaną, które swoją liczebnością przerastają jakąkolwiek normę po czym oczywiście padają

Jeśli jest się bardzo dobrym fachowcem w danej dziedzinie to można nawet zaryzykować złe położenie, bo np bardzo dobra fryzjerka wygra ze słabszą konkurencją

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kontrast, wielki szacun. Widać żeś zmotywowany i wiesz z czym się to je, także myślę że ci się uda.

Ja również zamierzam startować ze swoją firmą w Polsce (studio fotograficzne), jednak najpierw przede mną wyjazd za granicę, żeby zebrać kapitał początkowy.

Do tego co napisała Evia dodałbym jeszcze jeden nieformalny skill, który większość (jeżeli nie wszyscy) przedsiębiorcy powinni mieć: umiejętność zarządzania grupą ludzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do tego co napisała Evia dodałbym jeszcze jeden nieformalny skill, który większość (jeżeli nie wszyscy) przedsiębiorcy powinni mieć: umiejętność zarządzania grupą ludzi.

Nie koniecznie jeśli prowadzi się działalność jedno czy dwuosobową

Jeśli chodzi o zatrudnianie ludzi to wtedy dochodzą kolejne wymagania, nie tylko pod względem umiejętności zarządzania, ale też umiejętność dobierania odpowiednich osób na odpowiednie stanowiska. Źle dobrany personel może doprowadzić firmę do bankructwa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Artemizja, a zastanawiasz się nad własnym bussinessem?

Ja przez 8 lat prowadziłam własny biznes w Polsce.

Formalnie otworzyć własną działalnośc gospodarczą jest bardzo prosto ale fizycznie, to musi być dobrze przemyslana decyzja. Niestety, wiele osób rzuca się z motyką na słońce mają w przeświadczeniu, że to takie proste i zaraz będę zarabiać kokosy.

Tutaj trzeba zrobić bardzo szczegółowe badania rynkowe, perspektywy itd. itd. Oczywiście, fajnie byłoby gdyby mozna było sobie mieć otwartą działalność i niech sobie będzie, nawet jeśli nie przynosi jakiegoś wielkiego dochodu ale niestety, niezależnie od dochodu trzeba płacic stałą składkę ZUS. Na początku jest w miare luz bo o ile dobrze pamiętam tak wychodzi nieco ponad 300PLN ale po dwóch latach trzeba już miesięcznie płacić ponad 1000PLN i nikogo nie będzie obchodziło, że w tym miesiącu żadnego dochodu się nie miało - składkę i tak trzeba zapłacić.

Przy otwieraniu własnej działalności trzeba mysleć perspektywicznie a nie chwilą obecną. No ale wszystko zależy od rodzaju działalności bo każdy sektor gospodarczy rządzi się własnymi prawami.

A co do dofinansowań, to też zależy - w każdym wojewódzwie są dwie organizacje odpowiedzialne za dofinansowania do firm - Urząd Pracy i Wydziały Funduszy Europejskich w Urzędach Wojewódzkich.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

ja dostalem dofinansowanie od PUP kolo 16 tys ( tak zgadza sie balowalem za wasza kase drodzy podatnicy :) ) , ale biznes srednio wypalil

a co do Wydziały Funduszy Europejskich w Urzędach Wojewódzkich to chyba male szanse i z tego co sie orientuje to tylko na wybrane branze

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

marne perpsektywy na biznes w Polsce jak sie nie ma sporego wlasnego wkladu

na dzien dzisiejszy jedyne biznesy to

-LOMBARD

-sklepy z uzywanymi ubraniami tzw szmatex

-calodobowka :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

hobbyturysta, jest bardzo duzo dziedzin, w których opłaca się otworzyć własny biznes w Polsce. Jednak odnoszą się do bardziej specjalistycznych usług. Np. kompleksowa obsługa IT - to zawsze będzie miało wzięcie a mimo wszystko na polskim rynku jest deficyt tego typu firm.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Np. kompleksowa obsługa IT - to zawsze będzie miało wzięcie a mimo wszystko na polskim rynku jest deficyt tego typu firm.

blah!, no to prawda, po prostu specjalistów brakuje i kadry menadżerskiej znającej się na zarządzaniu projektam informatycznymi. Z kolei jak grzyby po deszczu powstają jednoosobowe firmy świadczące mniej skomplikowane usługi informatyczne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

blah!, do takiego przedsiewziecia trzeba miec wiedze , spory wklad i rynek , czyli albo duze miasto albo duze koneksje

ja mowie o przyziemnych i realnych biznesach :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

zaluje ze wogole kasy nie odkladalem tylko wszystko przewalilem tak bym sobie otworzyl z 2 skromniejsze biznesy jak lombard, punkt zakladow bukmacherskich czy sklep z ciuchami, a pozniej grosz do grosza i moze po paru latach w jakas franczyze wszedl , ale polak madry dopiero po szkodzie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

ksiegarnia znowu spory wklad finansowy, dwa nikt z empikiem nie wygra, marza chyba niezbyt duza na nowych ksiazkach, plus ze sa nisko opodatkowane

antykwariat juz lepsza opcja, mnostwo osob na allegro handluje ksiazkami i niezle na tym wychodzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

hobbyturysta, lombard to mafia - nie przeżyjesz jesli nie masz "ochrony", to samo tyczy się zakładów pogrzebowych i tych wszystko game spotów.

Księgarnia, to kiepska sprawa w dobie e-boków i cen książek. Ludzie raczej kupują używane ksiązki lub pożyczają z bibliotek.

na_leśnik, to prawda - jest sporo dobrych pomysłów na biznes tylko potrzebna jest wykwalifikowana kadra. Mam znajomeg, któy ma spółke własnie z pełnego zakresu IT i jeździ praktycznie po całej polsce ze swoimi usługami bo jest jedną z niewielu firm na rynku, które obsługują dosłownie wszystko. Samemu nie trzeba być specjalistą, żeby taką firmę otworzyć bo można do kierownictwa zatrudnic odpowiednią osobę, która się zna. Zresztą, patrząc na Rekinów bisnezu, oni też nie znają się na wszystkim a mają pod sobą firmy z bardzo róznych sektorów gosp.

Jeśli chodzi o takie przyziemne usługi, to jest już tego tyle, że cięzko się przebic przez rynek. Jesli otwierać działalnośc gosp., to tylko i wyłacznie w zakrsie specjalistycznych usług.

blah!, do takiego przedsiewziecia trzeba miec wiedze , spory wklad i rynek , czyli albo duze miasto albo duze koneksje

Można zatrudnić specjalistę, który się na tym zna. Wkłądu nie trzeba miec prawie żadnego bo takie coś wymaga posiadania nawet tylko laptopa, rynek jest i to bardzo duży.

W Polsce czst oobserwuję jak ludzie próbują otwierać jakieś zakłady usługowe i widać, że Polacy są strasznie nieudolni w tym. Pierwsza podstawowa rzecz, to zbadanie czy w okolicy nie znajduje się już taki punkt usługowy bądź czy wczesniej go nie było. Kolejna, to badanie społeczności zamieszkującj daną dzielnicę. Niedawno otworzyło się Solarium - po pierwsze jeden taki biekt już istnieje zasadniczo po drugiej stronie ulicy (ciekawe, że nikt z inwestorów wcześniej tego nie zauważył). Jak już ktoś by pokusił się na sprawdzenie czy danej inwestycji już w tym miejscu nie ma, to wystarczy np. usiąść jednego dnia na ławce i podpatrzeć czy w ogóle ktoś z takiej usługi korzysta - bardzo proste badanie za free - ludzie tego nie robią. Otworzyli wielki salon, chyba z 5-cioma stanowiskami do solaru i co...niebawem zapewne będą zamykać bo jeszcze ani razu chyba nikt tam nie wszedł.

Ten powyżej opisany przypadek, to taka prosta podstawowa rzecz, które trzeba zrobić zanim przystapi się w ogóle do jakiejkolwiek inwestycji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

zatrudnienie specjalisty od IT i oplacanie mu pensji ,zakaldajac ze firma dopiero po paru miesiacach moze zaczac przynosic dochody to bardzoooo duze koszta

jakbym mial na jakies oszczednosci to bym sobie otworzyl LOMBARD i pitoli mnie ta cala mafia w koncu zyjemy w panstwie demokratycznym

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

hobbyturysta, miałam na myśli to, że na nastepny dzień zapewne miałbyś powybijane szyby i tyle.

A co do IT, to akurat ten rynek jest mi bardzo dobrze znany więc wiem, że popyt na kompleksowe usługi IT jest bardzo duży ;).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi