Skocz do zawartości
Nerwica.com

Filmy o zaburzonych/ z zaburzonymi


katia010

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie znacie filmy, seriale, gdzie pojawiają się bohaterowie z zaburzeniami osobowości?

 

Pierwsze co przychodzi mi na myśl to "Detektyw Monk" - osobowość anankastyczna

i wiele filmów o osobowości dyssocjalnej: " To nie jest kraj dla starych ludzi", "Chopper" , "Bronson", " Mechaniczna pomarańcza", " Fargo", "Musimy porozmawiać o Kevinie"

 

osobowość zależna - " Kolor purpury"

 

osobowość narcystyczna - szeregowy Zoller w " Bękartach wojny", Edwin Epps w "Zniewolonym"

Sporo narcyzów pojawia się w bajkach dla dzieci

 

osobowość paranoiczna - Abigail w " Czarownicach z Salem"

 

osobowość unikająca - jakoś sobie nie przypominam, albo zbyt mało filmów widziałam, albo zbyt trudny materiał filmowy ;)

 

Czy ktoś z was oglądał " Odmienne stany moralności" ? Jak myślicie, czy mamy tutaj do czynienia z bohaterem zaburzonym czy zagubionym w trochę inny sposób? Jakie znacie filmy gdzie pojawiają się bohaterowie z innymi zaburzeniami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyjaśniając pewne wątpliwości ( trochę po czasie) chodziło mi dokładnie o zaburzenia osobowości. Przykłady podane przez Artemizję są ciekawe, ale dla mnie osobiście temat zaburzeń osobowości jest o tyle bardziej intrygujący, że mniej oczywisty. Co do filmu "Sybil" - nie widziałam, ale po opisie jaki znalazłam wydaje się warty obejrzenia. Tutaj wszystko nazwane jest po imieniu - mamy pacjentkę, panią psychiatrę, wiemy nawet dokładnie na co dziewczyna cierpi.

 

Film bardziej o chorobie - "Wstręt" Polańskiego , dużo słyszałam, ale nie widziałam

Film bardziej o zaburzonych - " Sierpień w hrabstwie Osage" , mamy tu na pewno przykład DDA (najstarsza córka), co do reszty, ciężko mi dokładnie powiedzieć co reszcie odbija, może właśnie ktoś ma pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Wstręt", "Rachelo, Rachelo" (depresja), "Robak" z 2006, "Droga" z 2009 (też depresja), "Dom Glassów: Dobra matka" (zastępczy zespół Münchhausena), "Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomym", "12 małp" (świat oczami schizofrenika), Dzień świra, 4400 (schizofreniczka manipulująca ludźmi), Teoria wielkiego podrywu (Sheldon z zespołem Aspergera), Droga po marzenia, Temple Grandin, Z miłości do Nancy (anoreksja), Glee (padegożka z nerwicą natręctw), no i w Simpsonach jeszcze chyba Teksańczyk miał nerwicę natręctw (było w jednym z odcinków) i musiał kompulsywnie liczyć i strzelać, no i zwariowana kociara, która obsesyjnie przygarniała koty. Pewnie więcej tego będzie, ale na razie nic mi do głowy nie przychodzi. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden z ciekawszych filmów psychologicznych jakie widziałem ostatnio:

http://www.filmweb.pl/film/Sztuka+p%C5%82akania-2006-348062

[videoyoutube=QOZI876kBNc][/videoyoutube]

 

Nie tylko obrazuje zaburzenia jednego człowieka, ale również wpływ jego zaburzeń na całe otoczenie (dzieci, żona, sąsiedzi).

Cholernie ciężkie kino (mimo elementów humorystycznych), ale warte obejrzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałam ten film dzisiaj. Dawno żaden film nie dał mi tyle do myślenia i coś czuję, że długo myśleć o nim nie przestanę. Najbardziej co mnie przygnębiło to sytuacja dziecka, które w przeciwieństwie do biernego otoczenia próbuje coś zmienić na lepsze, a wszystkie jego próby , nieraz potworne, zamknięte są w błędnym kole. Uważam, że poczucie bezradności jest jednym z najbardziej wyniszczających. Przy czym chłopiec do samego końca się nie poddaje i dalej działa, próbując później ratować swoją siostrę, pomagając matce. Tylko co będzie jak sobie już całkiem uświadomi czego się dopuścił chcąc zadowolić ojca.

Trochę mi przypomina on inny film - "Biała wstążka" - chociaż dotyka on już innej tematyki, zbrodnie wykonywane przez dzieci niosą ze sobą więcej pierwiastka nienawiści.

 

Introwertyczka, skoro nie widziałaś to koniecznie zobacz, chociaż ostrzegam - film miejscami jest brutalny i wulgarny, jak z resztą każdy film Tarantina. Co do " Pulp fiction" to ciężko mi się jest odnieść do tutejszych postaci, wiadomo każdy ma tam zryty beret , ale postaci są tak przerysowane i komiksowe, że ciężko jest ich opisywać w takich kategoriach jak zaburzenia. No może z wyjątkiem zboka policjanta - osobowość sadystyczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obłąkani / Stonehearst Asylum (2014)

http://www.cda.pl/video/2241285e?wersja=720p

 

Rok 1899 ,młody pełen zapału i ideałów lekarz znajduje posadę w "ekskluzywnym" zakładzie dla obłąkanych. Jednak nic go nie przygotowało na takie sytuacje i takie zdobywanie wiedzy...

 

Nic więcej nie powiem :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×