Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

Zmiany po psychoterapii

Rekomendowane odpowiedzi

Co się zmieniło po zakończeniu psychoterapii? Jak duży wpływ psychoterapia miała na Wasze życie? Jak oceniacie swoje życie przed i po psychoterapii? Widzicie znaczącą różnicę? Jak zmieniło się Wasze postrzeganie siebie? Czy relacje z innymi uległy zmianie? Czy w Waszym przypadku efekty terapii były długotrwałe? Zachęcam do dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Za każdym razem gdy byłem w szpitalu i mieliśmy tam obowiązkową psychoterapię, korzystałem z niej i uważam że pomaga, czułem się zawsze trochę mądrzejszy. Największy wpływ zrobiła na mnie psychoterapia w ośrodku odwykowym od uzalerznień alkoholowych i innych. Przez 1,5 roku dojeżdżałem 2x w tygodniu, a 1 rok 1x w tygodniu. Ogromne znaczenie miała ta terapia dla mnie, zmieniłem się cały, charakter, światopogląd, podejście do ludzi relacje z nimi, relacje z żoną i dorosłymi dziećmi, nabrałem dystansu do świata i do siebie, przestałem w końcu uważać się za pępek świata. Daleko mi teraz do egocentryzmu i egoizmu co zmieniło mnie o 180 stopni, oczywiście nie przyszło mi to wszystko za darmo, kosztowało mnie to wiele wysiłku i pracy mojej i całej grupy, bo bez niej było by to nie możliwe. Za to teraz ja i ci koledzy z którymi mam konktat cieszymy się trzeźwym życiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Mnie terapia uratowała życie. W momencie kiedy miałam nawrót schizofrenii i byłam bliska samobójstwa, mój terapeuta to zauważył i wysłał mnie od psychiatry. Tam dostałam leki i mi się poprawiło. Poza tym na terapii nauczyłam się dyskutować z głosem w mojej głowie, nie poddawać mu się. No i wyleczyłam się z PTSD, ale to wcześniej (są jakieś pozostałości po PTSD, ale ogólnie rzecz biorąc funkcjonuję normalnie, jeśli można tak powiedzieć o kimś, kto jest czubkiem).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja trafiłam na terapię jako DDA. Wcześniej miewałam lekkie stany depresyjne, ale wtedy nie zdawałam sobie z tego sprawy. Terapia trwała 10 miesięcy, po jej zakończeniu znowu zaczęłam wpadać w doły, aż skończyło się na regularnej depresji. Wróciłam na terapię, tym razem indywidualnie i moja terapeutka stwierdziła, że być może mój stan to, paradoksalnie m.in. efekt tamtej terapii - bo wiem już, że można inaczej postępować, ale trudniej wyjść ze starych schematów.

Terapia była skuteczna w tym sensie, że potrafię korygować swoje postępowanie w "drobnych" sprawach, na bieżąco - lepiej wyrażam uczucia i potrzeby, coraz rzadziej miewam nieuzasadnione poczucie winy. Za największy swój sukces uważam odcięcie się od toksycznych relacji, które panowały w moim rodzinnym domu.

No ale jak się okazuje przede mną jeszcze długa droga, ufam terapii, potrzebuję jej, pozwala mi lepiej zrozumieć przyczyny mojej choroby.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po ponad pół roku obecnej terapii przeszły mi bóle w klatce piersiowej i kręgosłupie. Zmniejszyły się trochę problemy ze snem i ogólnym poczuciem zmęczenia. W skrajnych przypadkach po wstaniu miałem problem z zawiązaniem buta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Psychoterapia krótkoterminowa BSFT

Na forum i w dziale jest dużo tematów o psychoterapii psychodynamicznej i poznawczo-behawioralnej, jest kilka tematów o terapii systemowej, ustawianiu rodzinnym. Mi chodzi o inną, krótkoterminowa psychoterapia BSFT. Wasze opinie, doświadczenia, przemyślenia?

Ja byłem na trzech spotkaniach, albo 4. Nie pamiętam. Po każdym spotkaniu czułem się bardzo dobrze przez jakieś 2-3 dni, miałem ogromną motywację, a potem uchodziło ze mnie powietrze.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi