Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

Czy psychoterapia zmienia mózg?

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo często rozmawiamy o tym, jak pod wpływem psychoterapii dochodzi do zmian zachowań, akceptacji, odrzucenia wzorców i tak dalej. A jak to Waszym zdaniem wygląda to od strony psychofizjologicznej? Czy uważacie, że psychoterapia może wpłynąć na zmiany na poziomie neuronalnym? A może zmienia się aktywność mózgu? Jaka jest Wasza opinia? Może możecie zacytować artykuły na ten temat? Własne przemyślenia również będą mile widziane. Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

czytałem kiedyś książke do autoterapii lęków, to autor tłumaczył, że chodzi o osłabienie neuronowych szlaków lękowych i utworzenie równoległych pożądanych oraz ich wzmacnianie.

wg ksiażki 'neuronauka w psychoterapii' jest podobnie, czyli aby terapia odniosła jakikolwiek skutek musi odpowiednio wpływać na mózg:

"Neuronauka w psychoterapii Louisa Cozolino w jasny i przystępny sposób ukazuje związek architektury mózgu z problemami, namiętnościami i aspiracjami człowieka. Jak zręcznie argumentuje Cozolino, wszelkie formy psychoterapii - od psychoanalizy do interwencji behawioralnych - są skuteczne w takinm stopniu, w jakim wspomagają zmiany w istitnych obwodach nerwowych." - z recenzji na lubimyczytać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Psychoterapia to uczenie się nowych rzeczy jak i utrwalanie się już nabytych wzorców myślenia co powoduje zmianę aktywności neuronalnej jak i tworzenie się nowych połączeń między neuronami. Neurony szukają nowych połączeń z jak największą ilością innych neuronów w celu zwiększenia przesyłanych impulsów a zmniejszenie aktywności powoduje zanikanie połączeń. Ludzie po traumie mogą mieć problem z dojściem do siebie ponieważ jest zwiększone zaangażowanie umysłu na większej ilości poziomów. Czyli np. dodatkowo silne emocje co zwiększa aktywność neuronów, im dłużej tkwią w tym stanie tym coraz więcej silniejszych połączeń a w pesymistycznej wersji powstawanie nowych nie porządanych stanów np. tworzenie się fobii. Dlatego dobrze by było jak najwcześniej zacząć terapię. Czyli mózg się zmienia jak najbardziej. (niech mnie ktoś poprawi jeśli coś nie tak napisałem)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Czy uważacie, że psychoterapia może wpłynąć na zmiany na poziomie neuronalnym? A może zmienia się aktywność mózgu? Jaka jest Wasza opinia? Może możecie zacytować artykuły na ten temat? Własne przemyślenia również będą mile widziane. Zapraszam do dyskusji.

Jak najbardziej tak. Na początku lczenia wolałam leki ale lekarz powiedział mi że leki są na jakis czas, na początek żeby było łatwiej a psychoterapia działa głębiej bo zachodzą zmiany na poziomie neuronalnym. Nawet ponoć odbudowują sie zniszczone neuroprzekaźniki niszczone przez lata przez hormon stresu. :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi