Skocz do zawartości
Nerwica.com

Co z rolnictwem?


Po prostu maciek

Rekomendowane odpowiedzi

Chłopki roztropki chcą zablokować Stolycę (jak to dobrze że już wróciłem z pracy :mrgreen: ) bo dziki im wyjadają plony a koła łowieckie robią za mały odszczał.

Jak w przypadku górników, gdzie ich wina nie jest az taka duża bo zawiódł fatalny rząd PO-PSL nie robiąc nic w górnictwie tak w przypadkó rolników nie jest to wszystko takie oczywiste.

Problem z rolnictwem polega na tym, że ryzyko wahań cen produktów rolnych jest bardzo duża. Mam sporo rodziny na wsi. Lata całe spedzałem tam na wakacjach. Praca na roli jest ciężka, a w porównaniu do zwrotu z produkcji ryzyko jest duże.

Cały szkopuł polega na tym, że np wieprzowinę do polski zwyczajnie się sprowadza z zagranicy w postaci mrożonych pułtusz.

Stąd duża podaż na rynku cena się obniża. Koszty dla rolnika z roku na rok rosną. Koszty paliwa, nawozów pasz itd.

Rynek produktów wg mnie powinien być rynkiem regulowanym. Rząd ma całą armię agencji rolnych które praktycznie nic nie ropbią poza karmieniem stołkami działaczy PSLu i ich rodzin. Nie ma już interwencyjnych skópów żywca. Rząd w ogóle nie ma polityki rolnej.

Nasze produkty rolne w porównaniu do tańszych (jakościowo mln razy gorszych) produktów z farmerstwa masowego sprowadzanego z zachodniej europy zwyczajnie nie wytrzymują konkurencji.

Stąd rząd powinien szczególnie dbać o polskie produkty niestety stosując techniki interwencjonistyczne. Inaczej rolnictwo zalane tanimi szmelcami z UE stanie sie po prostu nieopłacalne. No ale czego chcieć od rządu sprzedawczyków PO-PSL....

DO tego cały ten problem z dzikami. Rozmnożyły się niemiłosiernie. Nie zadbano o monitorowanie pogłowia i odstrzał nadmiaru sztuk.

Wyobraźmy sobie np 150 ha kukurydzy wartej kilkaset tysiecy zlotych albo i milion. Nagle w połowie zjada Ci to dzik i z produkcji nie zostaje wiele.

A koszty poniesiono i to duże i z każdym rokiem coraz większe.......Żyć sie odechciewa...

Rząd jak zwykle zawiódł. Nie upilnowano dzików. Skutek znamy. :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rolnicy niech też pilnują dzików.

Sprywatyzować lasy = jeśli dzik z prywatnego lasu wskoczy na pole i zeżre plony rolnikowi, to niech właściciel lasu płaci odszkodowanie.

BTW, ja chcę taniego żarcia i żądam ustalenia cen maksymalnych na produkty spożywcze i nie obchodzi mnie lament rolników, mają w pocie czoła za pół darmo pracować na zadowolenie mojego podniebienia. Jak rościć, to rościć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rolnicy niech też pilnują dzików.

Sprywatyzować lasy = jeśli dzik z prywatnego lasu wskoczy na pole i zeżre plony rolnikowi, to niech właściciel lasu płaci odszkodowanie.

BTW, ja chcę taniego żarcia i żądam ustalenia cen maksymalnych na produkty spożywcze i nie obchodzi mnie lament rolników, mają w pocie czoła za pół darmo pracować na zadowolenie mojego podniebienia. Jak rościć, to rościć.

Wypowiedź prawdziwie godna platformowego leminga. :mrgreen:

"Ja mam dobrze a niech reszta zdycha";" Sprywatyzować si sprzedać wszystko"

:nono:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypowiedź prawdziwie godna platformowego leminga. :mrgreen:

"Ja mam dobrze a niech reszta zdycha";" Sprywatyzować si sprzedać wszystko"

:nono:

Wypowiedź godna post-komunistycznego łosia :lol: .

"Ja mam źle, więc reszta niech zrobi tak, żeby mi było lepiej" ; "Znacjonalizować wszystko (oprócz mojego dobytku)"

Kończąc żarciki i humorystyczne uogólnienia - rolnik też może przecież zamontować pastucha. Oczywiście, taniej będzie, jeżeli ktoś za rolnika wykona robotę i zastrzeli zwierzę (tak samo

Jaki jest problem z "tanim szmelcem z UE"? Kto nie chce, ten niech nie kupuje, może kupić droższe polskie.

Chcą interwencji na rynku wieprzowiny - tylko dlaczego miałbym to popierać, skoro jestem wegetarianinem i uważam, że zabijanie zwierząt w celach spożywczych jest nieetyczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 2 strony górnictwo wygaszane, rolnictwo wygaszane, przemysłu nie ma, handel opiera się już tylko na biedronkach, zachodnich hipermarketach i galeriach handlowych. Nie ma poslkiego handlu.

Jak to dobrze ktoś powiedział kiedyś Polska jest wygaszana, aż zgaśnie całkiem.

Oby nie przyszedł nigdy dzień, że naprawdę trzeba będzie wyjechać z kraju :(

 

-- 11 lut 2015, 18:02 --

 

Psychoanalepsja_SS, postkomunistycznego łosia to poszukać sobie możesz w TVNie lub w wyborczej.

Nie podskakuj wąski bo za krótki jesteś :yeah:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Psychoanalepsja_SS, postkomunistycznego łosia to poszukać sobie możesz w TVNie lub w wyborczej.

Nie podskakuj wąski bo za krótki jesteś :yeah:

Piszesz u Szechtera?! :shock:

1,78 chyba nie taki krótki!

Choćbym miał piach jeść albo urynę własną pić to w życiu u tego żydokomucha zdrajcy kraju bym nie pracował ani noga moja w jego ścierwojackiej gazecie by nie postała.

Ja mam 188 więc dla mnie krótki :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 110 % byłem przekonany ze ten wątek założył detektyw a tu ci niespodzianka.

 

Ja sam pochodzę z rodziny związanej z rolnictwem i pracuje w szeroko pojętej branży rolniczej. Gdyby nie unia to wszystko by rypło i już zupełnie nic by się nie opłacało robić choć z drugiej strony te wymogi unii i biurokracja to ostre przegięcie i komunizm rodem z PRL choć jeśli chodzi o regulacje cen to akurat najmniej.

A co do sytuacji rolników w ostatnich latach to widzę że większość z nich porzuciło rolnictwo( przeszli na emerytury, zajęli się turystyką lub jeszcze czymś innym) a za to pojawili się gospodarze czy firmy mający po kilkaset, czy nawet kilka tysięcy hektarów, mają jakieś wypasione traktory za miliony i super maszyny, choć wiem że też milionowe kredyty, słowem koncentracja czyli to samo co stało się z handlem np. No ale tak wygląda sytuacja na wybrzeżu gdzie w wielu wsiach nie ma właściwie gospodarzy ale nawet ludzie już kur nie hodują, co dzieje się gdzie indziej to nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Podlasiu dziki czują się jak muzułmanie na zachodzie :pirate:

Nie tylko rolnicy mają z dzikami problem. Eko-producenci zaopatrujący lokalne sklepy w warzywa i owoce również ponoszą straty, bo dziki wdzierają się na przydomowe ogrody przekopując i niszcząc wszystko jak leci.

Kwestia ASF też nie jest tu bez znaczenia. Embargo na polską wieprzowinę trwa już kilka miesięcy.

Robi sie w chvja górników, rolników, pacjentów, .... ech :pirate:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pochodzę z województwa gdzie na wsiach było kilku kilkunastu gospodarzy. Dzisiaj przychodzą warszawiacy lub słupy z zagranicy wykupują ich ziemię tworzą latyfundia po kilka tysięcy hektarów. Mają wielkie de facto przedsiębiorstwa gdzie dużo inwestycji finansuje im UE. Do tego z faktu ze są duzi dostaja niskooprocentowane kredyty. Mali sredni gospodarze nie wytrzymuja konkurencji. Tak jest w mazurskim.

Co ciekawe takiego czegoś nie ma np w mazowieckiem lub podlaskiem bo tam chłop jest do ziemi przywiązany bo tą ziemie ma na własność a nie na wieczyste użytkowanie. Ma chłopek 10 ha i ich za nic nie odda chocby zginac miał. A jak chce sprzedać z hektar to moze se zrobic licytacje bo jego sasiedzi chca powiekszyc areał. Stad cena ziemii rolnej dochodzi od 50 nawet do 80 tys. za hektar.

W zachodniopomorskim np ponoc ziemie agencyjne sprzedawane są w ustawianych przetargach słupom a de fakto ludzim z zagranicy.

Jak w 2-16tym uwolni sie ziemie to zagraniczniacy wykupia kazdy wolny hektar.

Nie dość że bedziemy wtedy narodem bez gospodarki. Zostaniemy narodem bez ziemii.

Zrobia z nas cyganów :roll:

w 15-17 wieku było wszystko normalne. POLAK był szlachcicem i Panem. Żyd był jedynie karczmarzem. Jedynie usługiwał Polakowi, cieszył sie jak mu coś ze stołu pańskiego spadnie. Dzisiaj jest dokładnie odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkurvia mnie jeszcze ta pierdolona machina propagandy, która dziś podała do wiadomości, że większość rolników została zawrócona ze względu na jazdę na podwójnym gazie. Komenda Policji w Siedlcach twierdzi coś innego. Zresztą nie tylko oni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w 15-17 wieku było wszystko normalne. POLAK był szlachcicem i Panem. Żyd był jedynie karczmarzem. Jedynie usługiwał Polakowi, cieszył sie jak mu coś ze stołu pańskiego spadnie. Dzisiaj jest dokładnie odwrotnie.
no ale 90% Polaków było zahukanymi chłopami bez praw a z wieloma obowiązkami.

U mnie kiedyś były PGR ( na ziemi należącej wcześniej do Niemców) a Kaszubi mieli zwykle małe gospodarstwa, dziś PGR- ów nie ma są wykupione przez wielkich właścicieli a i małe gospodarstwa kaszubskie albo sprzedane albo wybudowano tam domy. Tradycyjnych gospodarzy zostało niewielu bo się nie opłaca albo po prostu młodzi nie chcą być rolnikami bo to nie modne i ciężka praca.

 

A co wykupywania ziemi przez obcokrajowców to podobno nie tak częste jak się o tym mówi, zresztą dla mnie to i tak nie ma znaczenia, zresztą te ziemie zwykle przez wiele wieków były niemieckie i mogą być znowu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkurvia mnie jeszcze ta pierdolona machina propagandy, która dziś podała do wiadomości, że większość rolników została zawrócona ze względu na jazdę na podwójnym gazie. Komenda Policji w Siedlcach twierdzi coś innego. Zresztą nie tylko oni.

Już TVN zaczyna. Już nazwali rolników zadymiarzami. Teraz chcą z nich zrobić pojaków. Jedyne co media reżimowe mogą zrobić to napuszczać społeczeństwo jak napuszczali na górników ze niby są pseudokibicami.

Te rządzące mendy boją się jedności Polaków. Boją się że grupy społeczne sie zjednoczą i przyjdą po nich.

Dlatego tak walczy się z NSZZ Solidarność i z Dudą jednym i drugim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale 90% Polaków było zahukanymi chłopami bez praw a z wieloma obowiązkami.

No i dalej tak jest. Nie rozumiem, dlaczego Maciek narzeka tak na Platformersów, przecież podtrzymują oni tylko wspaniałą tradycję Polski szlacheckiej :mrgreen: !

Zgodzę się. Paradoksalnie hehe ale się zgodzę.

Platforma podtrzymuje tradycję szlachty ala Branicki, Szczęsny Potocki no i legenda król historycznej polskiej zdrady Radziwiłowie.

Oto cytat z Potopu, moim zdaniej jest to Misja i hasło przewodnie Platformy Obywatelskiej:

"Rzeczpospolita to postaw czerwonego sukna, za które ciągną Szwedzi, Chmielnicki, Hiperborejczykowie, Tatarzy, elektor i kto żyw naokoło. A my z księciem wojewodą powiedzieliśmy sobie, że z tego sukna musi się i nam tyle zostać w ręku, aby na płaszcz wystarczyło; dlatego nie tylko nie przeszkadzamy ciągnąć, ale i sami ciągniemy."

Książe Bogusław Radziwił.

A oto wersja współczesna dostosowana do standardów PO:

6prygybfn7ib_t.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie popieram protestu rolników.Wcale tacy biedni nie są,dlaczego płacą taki mały KRUS.

Gdyby to tylko płacili rolnicy to by było ok ale wielu niebędących de facto rolnikami tez podlega pod KRUS, ale w sumie im mniej państwo zabiera i marnotrawi tym lepiej. Mój brat tez płaci KRUS a nie odróżni pszenicy od żyta, czy chlewa od obory no ale dziś mamy XXI wiek i rolnictwo jakie znamy odchodzi do lamusa.

W USA mniej jest mniej niż 1 % rolników a produkują tyle że sprzedają później na cały świat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało tego,są też tacy "rolnicy" którzy mają tylko domy na wsi.I się nie zajmują gospodarką.Moja psycholog mieszka na wsi,ma ogródek.W ramach hobby,mąż jest konserwatorem obrazów,maluje też witraże.Mój brat cioteczny mieszka na wsi.On pracuję na CPN,jego żona w banku.Ich 16 letni syn uczy się w Warszawie,chce zostać piłkarzem.I ja się pytam, po co ? Oni mieszkają na wsi ? I udzielam odpowiedzi:for money,bo tam jest taniej i do tego cisza i spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W USA mniej jest mniej niż 1 % rolników a produkują tyle że sprzedają później na cały świat.

W USA nie ma w ogóle normalnych rolników, są wielkie korporacje które ich zadłużają na sprytne sposoby. jest GMO i w ogóle dużo gorsza sytuacja niż u nas tylko ładnie to wszystko jest zamaskowane. Oni mają większe problemy np. tykająca bomba zdrowotna w całych stanach jako że wszystko jest z kukurydzy (bo najtańsza w produkcji). To przez ich krótkowzroczność i chciwość prawie wyginęły pszczoły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/najnowszy-sondaz-cbos-po-dziesiec-punktow-procentowych-przed-pis/7vhml

hahahahhahah

Propaganda rządowa stała się do słownie putinowska.......

Centralny RZĄDOWY ośrodek badania opinii (propagandy) społecznej staje się coraz bardziej bezczelny i kłamliwy.

Prawdziwym sondażem poparcia do tej pory były wybory samorządowe, mimo sfałszowania, dały jakiś tam obraz, że poparcie PO i PiS jest mniej więcej równe taki sam wynik dały wybory europejskie.

Ale było tak, że dzień po wynikach wyborów samorządowych CBOS jak zwykle publikuje 10% przewagi PO nad PiS. Śmiechu warte, nic więcej.

Protestują górnicy, rolnicy dzisiaj już pogotowie strajkowie ogłaszają się kolejarze, szykują się pielęgniarki i nauczyciele.

"Bezstronnna i obiektywna" redaktorka Polsat News powiedziała słusznie, że jak dobrze pójdzie na wiosne protestować będzie cała Polska. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I wszyscy chcą pieniędzy.Ale prawda jest taka, że za tym stoi wielka polityka. Związkowcy chcą obalić rząd, wolny rynek i wtedy zobaczymy jaki nam "raj" wprowadzą.Jak znowu będą puste półki, wtedy podziękujemy dla panów Dudy i Guza.

Nie ma takiej opcji by w Polsce ktokolwiek po tylu latach obalił wolny rynek.

Nie popadajmy w absurd :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×