Skocz do zawartości
Nerwica.com

Intelektualizacja jako mechanizm obronny.


DOMINIKKKK

Rekomendowane odpowiedzi

DOMINIKKKK, masz tendencję do ucieczki przed przykrymi zdarzeniami po to, żeby w rzeczywistości nie pracować nad prawdziwymi trudnościami, które Cię dotyczą. Nie wiem czy robisz to umyślnie czyli świadomie czy nieświadomie.

Mam na myśli terapię. Może jesteś na początku jej drogi... Myślę, że po pewnym czasie zaczniesz dostrzegać swoje prawdziwe problemy, jeśli będziesz wytrwale pracował na terapii :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest dokładnie brak dystansu do własnej osoby. Taki mechanizm jak minimalizacja, nie możliwość wglądu w siebie. Tłumaczenie że ty np nie możesz pracować bo masz awers do pracy wzniesiony z dzieciństwa, bo cię skarciła matka za źle zrobione zadanie. Faktycznie możesz to robić tylko powstał w twojej głowie taki mechanizm usprawiedliwienia dlaczego tego nie robisz. Wytłumaczenie przed sobą samym aby ci się bez wyrzutów sumienia żyło. Tłumaczenie że praca cię przerasta- maksymalizacja lub że nierobisz dopiero 2 lata, co to jest- minimalizacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To były takie przykładyd aby lepiej nakreślić. Po prostu, zaburzeni mają takie mechanizmy wypracowane na rzecz mijania się z rzeczywiścią. Wtedy lepiej im się tłumaczy ich zaburzony stan poprzez: intelektualizm, minimalizm, maksymalizm, czarnowidztwo i tak dalej. Mijają się z istotą problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To były takie przykładyd aby lepiej nakreślić. Po prostu, zaburzeni mają takie mechanizmy wypracowane na rzecz mijania się z rzeczywiścią. Wtedy lepiej im się tłumaczy ich zaburzony stan poprzez: intelektualizm, minimalizm, maksymalizm, czarnowidztwo i tak dalej. Mijają się z istotą problemu.

 

Chyba mam coś w tym temacie :(. Z narzędzi do zmiany to obserwowanie siebie i .....przymuszanie, czy może jest coś bardziej atrakcyjnego ????? :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczenie że ty np nie możesz pracować bo masz awers do pracy wzniesiony z dzieciństwa, bo cię skarciła matka za źle zrobione zadanie. Faktycznie możesz to robić tylko powstał w twojej głowie taki mechanizm usprawiedliwienia dlaczego tego nie robisz..

 

Jeśli staję przed zadaniem i mam powyższy mechanizm w głowie, to rozwiązaniem jest przymuszenie się do wykonania czynności ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NaaN, Ale to wykonujesz tak? Zaburzony nie wykonuje tłumacząc się powodami, które osobie z boku wydają się błahe, proste do rozwiązania, lecz w głowie zaburzonego mają swój ład i są złożone. Pozwala mu to trwać w nic nie robieniu.

Ty jak rozumiem masz zadanie do którego wykonania się zmuszasz tak? A po zrealizowaniu co się dzieje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NaaN, Ale to wykonujesz tak? Zaburzony nie wykonuje tłumacząc się powodami, które osobie z boku wydają się błahe, proste do rozwiązania, lecz w głowie zaburzonego mają swój ład i są złożone. Pozwala mu to trwać w nic nie robieniu.

Ty jak rozumiem masz zadanie do którego wykonania się zmuszasz tak? A po zrealizowaniu co się dzieje?

 

Unikam, uciekam, zwlekam do ostatniej chwili, wykonuję w ostatnim momencie albo pozwalam sobie żyć np. przez miesiąc myśląc o konsekwencjach nie wykonania nie robiąc tego nadal. Jak już zrobię czuję ulgę ale też mam takie poczucie, że "mimo wszystko poradziłam sobie", obiecuję sobie, że już tak nie będę robić po czym cały cykl się rozpoczyna od nowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakiś problem motywacyjny. Mechanizm nagrody dział - jak widać, czy można przypuszczać. Musisz się zmuszać sama, aby utrwalić w sobie nawyk. Najlepiej się to robi, jak zaczynają działać antydepresanty, aby potem gdy się je odstawi, nawyk i cały proceder został (zadanie-wykonanie-satysfakcja) A leki można było spokojnie odstawić, na rzecz chemii, która jest wytwarzana po całym takim procesie (samo zmuszania)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontrast, nie jestem przekonana, że to tylko z poziomu behawioru bo to za długo trwa. Małpa by się zdązyła nauczyć. A z motywacją to nie jest przypadkiem tak, że najpierw trzeba wiedzieć czego się chce? I druga sprawa to mechanizm odroczenia nagrody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynasz intelektualizować :D Wiesz co nie wiem jak to jest u ciebie, terapeuta by się jakiś przydał. Jak już kiedyś wielokrotnie osiągnęłaś efekt ( i był zadowalający)to ten proces powinien ci się utrwalić, no chyba, że coś z mechanizmami poznawczymi jest nie tak i popełniasz cały czas ten sam błąd, z wyćwiczenia czy jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynasz intelektualizować :D Wiesz co nie wiem jak to jest u ciebie, terapeuta by się jakiś przydał. Jak już kiedyś wielokrotnie osiągnęłaś efekt ( i był zadowalający)to ten proces powinien ci się utrwalić, no chyba, że coś z mechanizmami poznawczymi jest nie tak i popełniasz cały czas ten sam błąd, z wyćwiczenia czy jak.

Ahahaha dziękuję. Jestem w terapii :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zawsze próbuję poznać przyczyny jakiegoś zachowania, powody, dla których czuję się w dany sposób, usprawiedliwiać jakiś stan rzeczy różnymi czynnikami, uzasadniać go, zrozumieć wszystkie czynniki wpływające, to właśnie to jest intelektualizacja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ryska, Jeśli próbujesz zabrać wszystkie za i przeciw, to nie jest, ale jeśli ktoś ci sugeruje (ktoś neutralny z boku) że możesz się mylić i nie bierzesz pod uwagę wszystkich, tylko te które są wygodne i po twojej ,,myśli'', a ty nawet tego nie dopuszczasz, bo wiesz najlepiej i nie możne być inaczej a wszyci inni ci wrogiem, to prawdopodobnie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×