Skocz do zawartości
Nerwica.com

Bogowie Słowian.


wiejskifilozof

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy i każda z nas pamięta lekcję polskiego.Gdzie uczyliśmy się o Bogach i Boginiach Greków.Zastanawiam się dlaczego wstydzimy się naszej słowiańskiej wiary.Wiary pogan,dlaczego inni Słowianie mogą ,a my nie ? Dlaczego uczniowie i uczennice wiedzą więcej o Zeusie,niż o Mokosz czy Swarogu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie wiem dlaczego Polacy wstydzą sie swojej rodzimej religii...

Mitologia Słowian jest piękna...

Jest coraz więcej ludzi, którzy się nią interesuja i przechodzą na naszą polską dawna religie... w tym i ja ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mitologia Słowian jest piękna...

 

Tak? A co wiesz o mitologi słowian i z jakich źródeł? Z fałszywki jaką jest księga Welesa?

 

Każdy i każda z nas pamięta lekcję polskiego.Gdzie uczyliśmy się o Bogach i Boginiach Greków

 

Nie chodzi o kwestię wstydu do "własnej wiary". Problem leży w tym, że nie zachowały się żadne realne, poważne, wyczerpujące źródła na temat tej wiary. W większości to co wiadomo to pozostałości z kronik, zapiski podróżników na tych ziemiach, ale niczego pewnego. Słowianie najprawdopodobniej nie posiadali literatury sakralnej. Cała "wiedza" o tej religii jest w większości rekonstrukcją z tego co pozostało.

mozliwe, ze z jednej strony slowianska wiara nie miala jakiegos globalnego kanonu, tylko raczej poszczegolne grupki wierzyly sobie w rozne rzeczy, a z drugiej niszczenie pozostalosci dawnych religii przez chrzescijan na terenach Polski. nalozenie sie tych dwoch rzeczy uniemozliwia ustalenie spojnej, powszechnej tradycji wyznaniowej tamtych czasow. podkreslam, ze to tylko moje domysly.

 

jetodik, to nie domysły, historycy zajmujący się tematem mówią tak samo jak ty. Aczkolwiek nie można przesadzać z tą rolą chrześcijaństwa w "niszczeniu" tejże wiary. Sprawa jest trochę bardziej złożona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mitologia Słowian jest piękna...

 

Tak? A co wiesz o mitologi słowian i z jakich źródeł? Z fałszywki jaką jest księga Welesa?

 

nie :mrgreen:

wez wyluzuj i nie naskakuj na mnie...

Nie, nie z tej księgi... więc nie zgadłeś

 

-- 21 gru 2014, 19:42 --

 

Pieprz, jak bedę miała chwile podeśle Ci pare ciekawych rzeczy na ten temat ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również się nad tym zastanawiałam.

 

Przyczyną może być to, że po Słowianach bardzo mało się zachowało.

Ich obiektem kultu było drzewo, z którego tworzyli i wykonywali przedmioty codziennego użytku. Drewno nie jest tworzywem tak trwałym jak np kamień czy glina.

Praktycznie wszystko spłonęło, zgniło itd. Dlatego też nasza wiedza na ich temat jest znikoma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kościół Święty nie z takimi herezjami na przestrzeni wieków dawał sobie radę

No oczywiście że sobie radził. Na przykład z takim Galileuszem, przecież heretyk jak diabli :)

a nie wilków i owiec z obcego stada

Gdybym się urodził w innym kraju, albo nawet w innej rodzinie to dla mnie KRK byłoby obcym stadem. Mógłbym być prawosławnym, muzułmaninem, świadkiem Jehowy, buddystą itd i również uważałbym swoją religię za jedyną słuszną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odchodzimy od tematu wątku. Było o bogach Słowian.

Kalebx3, skoro tak nienawidzisz pogan, to czy ubrałeś już choinkę na święta? Piękny pogański zwyczaj :)

 

monk.2000, ja mam ŚJ w rodzinie. Z tego co widzę, są to ludzie wprawdzie otwarci na dyskusję, ale ślepi na argumenty, zwłaszcza te sprzeczne z ich wiarą. A to, że ich wiara się kupy nie trzyma ("nowe światło" i inne cuda) to już inna para kaloszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu skądś się musieli wziąć pierwsi niewierzący.
Przecież pierwsi ludzie byli niewierzący przynajmniej w dzisiejszym tego słowa znaczeniu nie mieli bóstw i religii z nakazami moralnymi co najwyżej twierdzili że drzewo ma dusze a pioruny zsyła jakaś tajemna silna postać. Ogólnie można to nazwać kultem przyrody i religia Słowian też pod to można podciągnąć. Coś niewytłumaczalnego próbowano oswoić i zracjonalizować a że nie było wtedy nauki tłumaczącej zjawiska atmosferyczne i przyrodnicze to tłumaczono to jakimiś tajemnymi mocami, uduchowieniem przyrody. Z tego powodu ich wierzenia można uznać za dalece bardziej racjonalne niż dzisiejszą wiarę która jest w sprzeczności z nauką i nie spełnia funkcji tłumaczenia świata skoro większość można wytłumaczyć naukowo. Dzisiejsze Boże narodzenie ulokowane w końcówce Grudnia zostało wprowadzone w tych okresie aby zastąpić kulty związane z przesileniem zimowym a taka noc świętojańska to przecież przesilenie letnie i noc kupały podobnie jak święto zmarłych ma pogańskie korzenie. A dziś chrześcijaństwo usiłuje wmówić że to jest tylko ich zasługa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalebx3, widzę, że już nie jeden medal zdobyłeś na dyskusjach. To fakt, pojedyncze argumenty słabo działają. Mnie też to męczy. Św. Augustyn twierdził, że wiarę zdobywa się w wyniki iluminacji. Możliwe, że podobnie jest z niewiarą. W końcu skądś się musieli wziąć pierwsi niewierzący.

Zaryzykuję stwierdzenie że niewiarę zdobywa się w wyniku rozczarowań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie z Laponii?
ten o którym myślisz w czerwonym kubraku z reniferami wymyśliła coca- cola a prawdziwy święty Mikołaj mieszkał w Turcjii i był biskupem który rozdał majątek biednym ja nawet jeszcze z lat 80-tych pamiętam tego właśnie mikołaja( 6 grudniowego) jako postać przypominającą biskupa z pastorałem a na 24 grudnia przychodził gwiazdor a nie żaden święty Mikołaj no ale zamerykanizowane media zrobiły swoje i teraz jest święty mikołaj i tu i tu i wygląda wiadomo jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawdziwy święty Mikołaj mieszkał w Turcjii i był biskupem który rozdał majątek biednym

to akurat wiedziałem tylko nie wiedziałem że z Turcji był.

No ale to było z czasów przed islamu i wtedy na terenach dzisiejszej Turcji dominowało wczesne Chrześcijaństwo. A na południu Polski prezenty niegdyś przynosił aniołek albo dzieciątko ale dziś chyba już święty mikołaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdą zaś jest, że święta takie jak Boże Narodzenie są wzięte z tradycji pogańskiej. Zrobiono to po to, aby sprzedać nową religię wyznawcom starych obrzędów, nie jest to żadna tajemnica.

 

i co w tym złego ?

Niektórzy Afrykańczycy w Afryce przedstawiają Jezusa jako czarnego . To znaczy ,że nie wierzą w Niego jako w Syna Bożego, Zbawiciela Świata ?

 

 

Czarny to złodziej i nierób. D:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×