Skocz do zawartości
Nerwica.com

Stereotypy, których nie rozumiem


Arasha

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba chodzi o to że facet musi posadzić drzewo, spłodzić syna i coś tam jeszcze.

 

Trochę stereotyp, ale na pewno dla faceta jest budujące, gdy może przekazać swoje umiejętności synowi, to coś co zostanie przynajmniej w teorii na tym świecie, gdy odejdzie ów mężczyzna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem że jest taki stereotyp, nigdy o tym nie słyszałem.

jest, choć raczej obecny w tradycyjnym i starszym pokoleniu. Jest nawet takie powiedzenie że prawdziwy dziadek to raki który ma wnuka a wnuczka się ie liczy, usłyszałem to od mojego ojca który notabene żadnego wnuczka, wnuczki nie ma i raczej mieć nie będzie mimo że ma prawie 75 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko chciałam dodać, że jeśli mężczyzna ma już te 4 córki, to niech przynajmniej każda kobieta w jego domu ma długie włosy ;-) (wnuczki też)

Dlaczego? A jak będą chciały mieć krótkie, to je ma zmusić? A jak z kolei facet chce mieć długie włosy to źle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dom był dawniej symbolem dobrobytu. Zbudowanie domu – oznaczało zapewnienie odpowiedniego bytu rodzinie. Spłodzenie syna było istotne ze względu na dziedziczenie (kobiety nie mogły dziedziczyć majątku). A zasadzenie drzewa było słowiańskim sposobem na uczczenie narodzin tegoż syna – zwyczaj miał znaczenie magiczne. To tak w skrócie skąd wzięło się rzeczone porzekadło, że mężczyzna powinien „zbudować dom, spłodzić syna i zasadzić drzewo”. Po prostu zwykle takie powiedzenia mają źródłosłów kulturowy, historyczny. Nie jest to zatem żaden stereotyp de facto - że się już zacznę wymądrzać

 

-- 24 lis 2014, 14:37 --

 

Ja bym porzekadeł w ogóle nie traktował jako streotypów. Dla mnie streotyp to np. ‘wszystkie blondynki są głupie”, „wszyscy rudzi są wredni”, „wszyscy Polacy to pijacy, albo złodzieje”

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden stereotyp WykorzystywałAm Po To, By Się Nie Leczyć; Wg Wiekszosci ludzi Na Anoreksję CHoruja Tylko Dziewczyny, Które GłoDzily Się, By Mieć Figurę Modelki. Ja Nigdy Nie Byłam Na Diecie, Nie DBalam O Linie, Nie PrzejmowałAm Się Swoją Waga I Był To Mój Wiodący Argument W Walce Z Lekarzami, Którzy Uparcie Twierdzili, że Anoreksję Mimo Wszystko Jednak Mam. W Końcu Wygrali, Na Szczęście :)

 

-- 24 lis 2014, 13:43 --

 

Jeden stereotyp WykorzystywałAm Po To, By Się Nie Leczyć; Wg Wiekszosci ludzi Na Anoreksję CHoruja Tylko Dziewczyny, Które GłoDzily Się, By Mieć Figurę Modelki. Ja Nigdy Nie Byłam Na Diecie, Nie DBalam O Linie, Nie PrzejmowałAm Się Swoją Waga I Był To Mój Wiodący Argument W Walce Z Lekarzami, Którzy Uparcie Twierdzili, że Anoreksję Mimo Wszystko Jednak Mam. W Końcu Wygrali, Na Szczęście :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym porzekadeł w ogóle nie traktował jako streotypów. Dla mnie streotyp to np. ‘wszystkie blondynki są głupie”, „wszyscy rudzi są wredni”, „wszyscy Polacy to pijacy, albo złodzieje”

 

Tak, to nie jest to samo, ale zarówno porzekadła i stereotypy bazują na wiedzy potocznej, a więc niespójnej, fragmentarycznej i bazującej na jednostkowych doświadczeniach. Nie wiem czy porzekadła o "prawdziwym mężczyźnie" budującym dom, płodzącym syna i sadzącym drzewo, nie należałoby już zaliczyć do anachronizmów, bo w sumie obyczajowość i świadomość społeczna ulega takim zmianom, że ciężko mówić o aktualności tego zdania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mężczyzna jest jak koń.mężczyzna to robot.mężczyzna chodzi głodny.mężczyzna jak się połamie to się go dobija jak konia i szuka się innego.kobieta nadaje się co najwyżej do papierkowej roboty.kobieta nie pracuje tylko zupkę gotuje i pije kawkę.kobieta jest tylko poto żeby w nią spuścić z krzyża po robocie przed spaniem żeby dobrze się spało i wcześnie wstało rano do pracy.kobieta to kot oswojony,bożek.kobieta ma rację nawet jak niema racji. mężczyzna to żywy bankomat.kobieta to gumowa lalka a dziecko to przedmiot zaspokojenia ambicji.rozmowa z ludzmi to Mc Donald.szybko podaj za długo nie stój w kolejce.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy porzekadła o "prawdziwym mężczyźnie" budującym dom, płodzącym syna i sadzącym drzewo, nie należałoby już zaliczyć do anachronizmów, bo w sumie obyczajowość i świadomość społeczna ulega takim zmianom, że ciężko mówić o aktualności tego zdania.

Oczywiście, że tak. Dlatego dziś to porzekadło jest tak niezrozumiałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

życie człowieka jest milion razy mniej warte niż życie nosorożca.co było wyeksponowane za czasów 2 wojny światowej w postaci abażurów i obrazów z ludzkiej skóry i ze skór nosorożców.z nosorożca były znacznie droższe bo nosorożec to rzadki gatunek.ręka/noga odrośnie i dalej do pracy,raka wyleczyć i do pracy,sparaliżowani od czoła w dół przecież mogą pracować na komputerze i zarabiać na swoje utrzymanie i leczenie.ślepy od urodzenia może się uczyć,normalnie pracować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawdziwy mężczyzna goli się tylko nożem/brzytwą."wibratorami" i golarkami golą się cioty.

Ja żyletką,ale tego nie lubię.Wolę mieć brodę.

 

-- 24 lis 2014, 16:12 --

 

syn żeniąc się przenosi nazwisko dalej i rozwija "ród"...

 

Tak było w czasach,gdzie kobietę umieszczono między świnią a kurą..

:lol::lol::lol:

Nadal dziś to jest,u muzułmanów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mężczyzna nie nosi biżuterii (łańcuszki,kolczyki,sygnety)mężczyzna łazi z łysą czachą,mężczyzna musi być zarośnięty(najlepiej włosy pod pachami po pas i włosy łonowe po kolana)oprócz tego mężczyzna jest bujnie owłosiony niczym szympans na klacie,plecach rękach,nogach.mężczyzna pije czyściochę lub spirytus 60%.mężczyzna ma posturę typu mały ptaszek duża klatka,kaloryfer na brzuchu i kwadratową szczękę.kobieta nosi obcisłą czarną mini,czerwoną skórzaną kurtkę z suwakami,wysokie czerwone szpilki i włosy do ziemi śnieżnobiałe lub koloru srebrnego,ma przekłuty język,pępek, nos i uszy.kobieta pali cienkie papierosy typu iris.kobieta pije likiery.mężczyzna nie płacze tylko się spina nawet kiedy umiera.mężczyzna uśmiecha się jak go głowa boli lub go kroją na stole operacyjnym.kobieta wyje jak bóbr i wylewa krokodyle łzy nawet po złamaniu paznokcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×