Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

Religie świata - przegląd

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie znacie religie? Co je łączy, co dzieli?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Islam,chrześcijaństwo,judaizm,hinduizm,pogaństwo.Łączy to,że każda ma kapłana.Lubi ludziom zaglądać to łóżek.Dzieli ? miejsca kultu i sposoby celebracji obrządków.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kiedyś w TVP Historia bodajże widziałem wywiad z weteranem II Wojny Światowej i go zapytano co by mógł poradzić młodemu pokoleniu. Powiedział, że to całe wojenne zamieszanie nauczyło go by zbytnio nie ufać ideologiom i mieć samodzielne myślenie. Bardzo mi się to spodobało, że to powiedział starszy człowiek. Wielu starszych ludzi to konserwatyści, jakby mogli to by krzyczeli pod krzyżem smoleńskim. Dziadka wojna czegoś nauczyła, dokładnie tego samego co mnie nauka historii. Teraz to nie jest nowatorski nurt, wielu ludzi mówi o tym, że religie i ideologie potrafią zaślepiać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Łączy to,że każda ma kapłana.

Niekoniecznie. Są wyznania, w których nie ma kapłana, bądź każdy jest kapłanem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Chrześcijaństwo zachęca do rozpoznania swojego powołania, czyli indywidualnego planu Boga dla człowieka. "Islam" po arabsku znaczy "poddanie się Bogu". Hinduiści wierzą w zasadę akcji i reakcji, czyli karmę. Buddyści wierzą, że cierpienie ustanie, jeśli człowiek przestanie pragnąć i się przywiązywać. Judaizm to wiara w Boga i zasady.

Czyli wszystkie religie zachęcają do tego, żeby (dla własnego dobra :angel: ) wierzyć w siły lub prawa mądrzejsze niż spontaniczne ludzkie plany, pomysły, przywiązania, działania :yeah:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakie to ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Chrześcijaństwo zachęca do rozpoznania swojego powołania, czyli indywidualnego planu Boga dla człowieka. "Islam" po arabsku znaczy "poddanie się Bogu". Hinduiści wierzą w zasadę akcji i reakcji, czyli karmę. Buddyści wierzą, że cierpienie ustanie, jeśli człowiek przestanie pragnąć i się przywiązywać. Judaizm to wiara w Boga i zasady.

Czyli wszystkie religie zachęcają do tego, żeby (dla własnego dobra :angel: ) wierzyć w siły lub prawa mądrzejsze niż spontaniczne ludzkie plany, pomysły, przywiązania, działania :yeah:

Czyli wszystkie religie chcą nad tobą władzy i bezmyślnego poddaństwa, a samo tzw. powołanie to przeważnie forma natręctwa religijnego na skutek zbyt dużej obecności religii w życiu człowieka co można i często zaobserwować na tym forum albo wybór czysto ekonomiczny- polski rajd na kapłaństwo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Jakie to ?

Pomyślałam o wspólnotach protestanckich, w których nie ma kapłanów

-- 15 lis 2014, 16:36 --

Czyli wszystkie religie chcą nad tobą władzy i bezmyślnego poddaństwa

Zdrowe wspólnoty religijne nie chcą bezmyślnego poddaństwa, tylko świadomej decyzji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Zdrowe wspólnoty religijne nie chcą bezmyślnego poddaństwa, tylko świadomej decyzji.

To chyba te pokroju Jehowych co łażą z biblią i każdy jest kapłanem i stanowi jednoosobowy kościół bo ma własną interpretację 'słów bożych', chociaż nie wiem, nie znam się, nie wiem czy to w ogóle Jehowi czy z kimś ich pomyliłem.

Ja jestem jak Urban, jestem nie tylko ateistą ale i zaciekłym wrogiem wszelkiej religii. Religia to najprostszy dowód, że ludzka cywilizacja jest wciąż wczesna i prymitywna, w zaawansowanej istnieć będzie tylko jedna religia- fizyka a fantastyczne wierzenia będą sprawą pojedynczych zdesperowanych jednostek szukających nadziei w takich praktykach.

Że już nie będę drążyć tematu ile istnień zostało zgładzonych w imię tylko religii, gdyby zsumować wszystkie kiedykolwiek dokonane morderstwa w akcie bezcelowego szaleństwa to nie ma takiej możliwości żeby pokryły one choćby promil morderstw dokonanych na tle wyłącznie religijnym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

chociaż nie wiem, nie znam się, nie wiem czy to w ogóle Jehowi czy z kimś ich pomyliłem

I to zamyka możliwość rzeczowej dyskusji ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Wiesz to jest tak proste jak to, że nie musisz brać na palec i smakować gówna żeby wiedzieć, że to jest gówno.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Reiben, fizyka religią, pozytywizm logiczny już to przerabiał, przebrzmiały nurt, ale sam kiedyś byłem jego wyznawcą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Hans to religią miało być w cudzysłowiu, nie chodzi mi już o żadne filozofie, zresztą to jakiś nurt z początku XX wieku zaledwie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Reiben, w tej cywilizacji przyszłości to chyba będą jakieś hybrydy maszyn i ludzi, bo człowiek jest istotą, której umysł "skażony" jest metafizyką, nie wspominając o niemierzalnym całym spektrum ludzkich emocji. Taki człowiek przyszłości, dla którego istnieje tylko fizyka, byłby już jakimś nowym gatunkiem, no bo kto oglądałby np. takie TWD, skoro wszyscy myśleliby maksymalnie trzeźwo i wiedzieliby, że to niemożliwe, a skoro niemożliwe to po co to oglądać - to tak nawiązując do istnienia religii.

No i przy takich hybrydach/nowym gatunku wszyscy psycholodzy, psychiatrzy i producenci antydepresantów straciliby pracę. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Religia to opium dla mas. :mrgreen: Religie miały zniknąć wraz z rozwojem nauki ale jakoś to nie następuje wręcz odwrotnie świat staję się coraz bardziej zaciekły w religianctwie, miliony ludzi giną i cierpią z powodu religii( głównie muzułmańskiej rzecz jasna).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

carlosbueno, ludzie i tak będą umierać. Kwestia wyboru za co. Czy za ideę komunizmu, katolicyzmu, nauki, czy niezdrowego jedzenia. Przeceniony jest ten argument, że coś powoduje, że wiele ludzi ginie. I tak zginiemy. Na razie mało co zapowiada szansę nieśmiertelności dla człowieka. Kto wie czy ludzie sami nie popełnialiby eutanazji, gdyby mieli wizję nieśmiertelności.

Dawidzie: podejmij wyzwanie. Spróbuj wziąć udział w takiej dyskusji i żeby cie nie poniosły emocje. Do tej pory nie zawsze się udawało.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Religia to opium dla mas. :mrgreen: Religie miały zniknąć wraz z rozwojem nauki ale jakoś to nie następuje wręcz odwrotnie świat staję się coraz bardziej zaciekły w religianctwie, miliony ludzi giną i cierpią z powodu religii( głównie muzułmańskiej rzecz jasna).

Ostatnio w Hanowerze był protest przeciw islamowi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja myślę że świat czeka w najbliższych latach wojna religijna na wielką skalę, właściwie to już się zaczęła oczywiście konflikty religijne maja też podłoże etniczne, kulturowe czy ekonomiczne ale religia najbardziej to motywuje i dzieli ludzi. Od lat 90-tych zdecydowana większość konfliktów, wojen, rzezi w mniejszym a z zwykle większym stopniu jest motywowana religią od Bałkanów, przez północną a teraz i centralną Afrykę po oczywiście bliski i środkowy wschód. Konflikt religijny zastąpił ideologiczny( komuna kontra kapitalizm) czy wcześniejsze typowo etniczne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

carlosbueno, fajnie potrafisz pisać.

Dopisałbym coś, ale ćwiczyłem taniec i jestem zmęczony fizycznie, gorzej mi się myśli od wysiłku.

Odnośnie religii pochwalę się, że kupiłem kiedyś encyklopedię multimedialną PWN o religiach świata. Dość ciekawe wydanie. Problem w tym, że mam dużo tych encyklopedii i skomplikowanie się między nimi przełączać. Jakby ktoś chciał to mogę wrzucić na dysk internetowy i sobie ściągnie. Raczej to nie jest piractwo, bo to towar przestarzały i aktualnie bez większej wartości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

czy szatanizm jest religią?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Erdoganowi już się tak popierdoliło od islamu, że ogłasza, że to muzułmanie pierwsi odkryli Amerykę, zapewne na tratwach z Turcji Osmańskiej. Gada takie farmazony na podstawie jednego zdania Kolumba o meczecie na wzgórzu, co podobno dawno temu zostało zbadane i uznane za przenośnię na kształt skały. I taki pajac ze swoim muslinizowanym coraz bardziej krajem ma wejść do UE a od pół wieku stanowi wschodnią granicę NATO.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mnie takie encyklopedyczne a tym bardziej albumowe przedstawianie religii nie do końca przekonuję bo zwykle jest ono proreligijne- pokazujące je w wybielonym świetle a ja krytyczny jestem. No ale lepsze to niż nic a zwykle Polacy( i nie tylko oni) mają mizerne pojecie o religii innej niż ta która wyznają( o tej też mają słabe ) . Ja w pracy coś tam z ludźmi próbowałem na ten temat rozmawiać ale to nie ma większego sensu bo dla ludzi w Polsce religia to zbitek tradycji które trzeba wyznawać bo tak wypada. Ostatnio usłyszałem od jednej że nigdy by nie ochrzciła dziecka powyżej roku bo taki wstyd przed ludźmi by był a w ogóle to jak można nie ochrzcić dziecka, a mówiła to osoba która do kościoła chodzi raz na parę lat. Teraz dzieciaki mają przez kilkanaście lat w szkole religii 2 godziny w tygodniu a wiedze na jej temat zwykle żadną jak coś im powiem i to będącego raczej podstawą to uważają że zmyślam albo się dziwią. I tyle milionów z budżetu na to idzie( nauczanie w szkole) no ale przymus w tej materii religii dobrze nie służy, ale akurat to mnie cieszy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
czy szatanizm jest religią?

Czy buka jest od muminow ?

Btw reibus to diabelnie mądry facet :105:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi