Skocz do zawartości
Nerwica.com

Nowa terapia PTSD - blokada splotu gwiaździstego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów. Założyłem ten wątek, żeby poinformować Was o nowej, obiecującej i podobno często skutecznej

terapii PTSD. Chodzi tu o blokadę splotu gwiaździstego (Stellate Ganglion Block), która od kilku lat

zyskuje na popularności w USA. W skrócie, polega ona na dokonaniu blokady (zastrzyku z anestetykiem) w splot

gwiaździsty; jest to zabieg stosowany w terapii przewlekłego bólu od dziesięcioleci, natomiast poniekąd

przez przypadek odkryto jego potencjał w leczeniu PTSD. Twórca tej metody leczenia, dr. Eugene Lipov,

jest anestezjologiem w Chicago. Ponieważ w literaturze były doniesienia o korzystnym wpływie tej blokady na samopoczucie osób cierpiących na zaburzenia lękowe, sprawdził on czy tego typu blokada mogłaby być przydatna w leczeniu stanów lękowych i PTSD. Pierwsze próby gdzieś około 2007 dały bardzo dobre wyniki i od tamtego czasu metoda ta jest udoskonalana i coraz częściej stosowana. Pentagon zainteresował się tym podejściem z powodu częstego występowania PTSD wśród weteranów z USA i Afganistanu.

 

Mechanizm działania nie jest znany, ale dr. Lipov przypuszcza, że blokada w jakiś sposób tymczasowo wyłącza/przerywa obwód w mózgu odpowiedzialny za przetwarzanie strachu w odpowiedzi na bodźce, który u osób z PTSD jest nadaktywny.

Załączam poniżej linki o metodzie. Wszystkie są w języku angielskim.

 

http://nation.time.com/2013/02/13/a-potential-rx-for-ptsd/

http://www.medscape.com/viewarticle/833154

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23764335

http://ajp.psychiatryonline.org/doi/abs/10.1176/appi.ajp.2012.11111729

http://eugenelipovmd.org/areas-of-focus/ptsd

 

Piszę o tym, gdyż w polskim internecie nie znalazłem _żadnych_ informacji na

temat tej metody, a jest ona obiecująca. Zatem chciałem Was o niej poinformować. Ja sam walczę z konsekwencjami pewnej traumy (raczej nie mam PTSD, ale coś zbliżonego) i szukam metod, które mogłyby mi pomóc. W Polsce dokonuje się takich blokad w niektórych poradniach leczenia bólu (np. w Warszawie w Centrum Onkologii). Natomiast moje próby zorganizowanie sobie tego zabiegu póki co spełzły na niczym. To tyle na teraz. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej :) Wygląda na to, że metoda jest dość skuteczna w sporym procencie przypadków, chociaż najwyraźniejsze poprawy obserwuję się u osób o bardzo intensywnych objawach.

 

Uważam, że w warunkach polskich da się to zorganizować, chociaż wymaga walki z oporem materii lekarskiej. Zabieg trwa ok. 30min i wykonuje się go na pewno w poradni leczenia bólu w Warszawie przy Centrum Onkologii. Inne ośrodki onkologii też mogą go wykonowywać. Prywatnie jest on podobno oferowany przez SwissMed w Gdańsku - koszt to chyba ok. 500zł. Tyle udało mi się ustalić i działam dalej.

 

Bynajmniej nie reklamuję tej metody. Dowiedziałem się o niej szukając sposobów na poradzenie sobie ze swoją traumą i stanami lękowymi, ale nie mam klasycznego PTSD. Wierzę jednak, że mogłaby ona mi pomóc - ogólnie wielu korzyści doświadczyłem dzięki metodom niekonwencjonalnym. Mam też wykształcenie neurobiologiczne i uważam, że tego typu interwencja ma rację bytu poprzez bezpośrednie działanie na wegetatywny układ nerwowy.

 

Moją główna motywacją w utworzeniu tego wątku była poinformowanie forumowiczów o jej istnieniu. Ci z diagnozą PTSD mogliby porozmawiać ze swoim psychiatrą, uzyskać/zalecenie skierowanie na jej wykonanie i się jej poddać. To przetarłoby szlak i z kolei ułatwiłoby sprawę dla kolejnych osób. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć - dziś mam trochę więcej czasu, więc mogę się szybciej wypowiedzieć :) Z tego, co czytałem, to poprawa pojawia się już po pierwszym zastrzyku. Może być potrzebna kolejna blokada po 6 miesiącach dla utrwalenia efektu - o większej liczbie czy częstotliwości nie słyszałem. To jest chyba jedna z tych metod, że jak na daną osobę działa, to działa a jak nie działa, to nie działa ;)

 

Odnośnie splotu, to chodzi tu konkretnie o gwiaździsty a nie słoneczny.

 

Jeżeli chodzi o skutki uboczne to podobno raczej nie posiada, poza takimi które się wiążą z każdą blokadą (błąd w sztuce, zakażenie, uszkodzenie nerwu lub okolicznych tkanek). Odnośnie PTSD, to najgorsze, co się może chyba wydarzyć, to brak efektu u danego osobnika. Sam zabieg jest dość bezpieczny (jedna chyba komplikacja na 1000)

 

-- 20 lis 2014, 15:10 --

 

W zasadzie wszystkim polecam doinformowanie się na temat tej metody bezpośrednio w Internecie. Nazwa angielska to stellate ganglion block. Pozdrawiam

 

-- 20 lis 2014, 15:32 --

 

@jetodik: skierowanie może być potrzebne. Jednak jest to placówka prywatna, więc przynajmniej można podjąć dialog. Jeżeli psychiatra skontaktowałby się z takim lekarzem i przedstawił mu tę metodę i pokazał, że nie jest to jakieś oszustwo, ale poważna i stosowana już w USA metoda terapeutyczna, to ten drugi może się zgodzić. Może to wtedy nawet być możliwe w państwowej służbie zdrowia. Oczywiście można też poprostu ściemnić i wydębić takie skierowanie jakoś od lekarza ogólnego - pewnie trzeba byłoby zasymulować jakiś przewlekły problem bólowy, który się tą metodą leczy.

 

Naprawdę nie wiem. Moim problemem jest to, że nie mam jednoznacznej diagnozy PTSD, więc nie mam na co się powołać, więc to bardzo utrudnia sprawę. Gdybym miał taką diagnozę to, tak jak napisałem, bym wspólnie działał z moim psychiatrą, żeby znaleźć i przekonać lekarza/placówkę, która by ten zabieg wykonała w oparciu o bardzo wiarygodne wyniki badań z USA. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie posty to rozumiem. W koncu cos nowego i ciekawego. Bedzie to w orbicie moich zainteresowan. Wszystkich, ktorzy dzialaja w tym kierunku prosze o opisywanie swoich doswiadczen. Mi sie jednak wydaje, ze skoro jest to zabieg prywatny to zadne skierowanie nie jest potrzebne, skro robi to profesjonalista. Jak idziesz prywatnie na wizyte, na ktorej dajmy na to, dermatolog, stomatolog dokonuj zabiegu tez przeciez skierowanie niepotrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mio85: Daj Boże, że tak jest. Z moich doświadczeń lekarze zarówno w państwowej służbie zdrowia jak i prywatnie potrafią być bardzo zachowawczy.

 

Jeszcze dzisiaj poszperałem i sprawdziłem temat SwissMed-u. Ustaliłem, że faktycznie dokonują blokad splotu gwiaździstego. Wykonuje je niejaki dr. Wojciech Bożyk. Przyjmuje w ich placówce przy ul. Wileńskiej 44 w Gdańsku (Poradnia Leczenia Bólu Przewlekłego) w środy w godz. 15:00-17:00. Z tego co o nim poczytałem, to pracował też we Francji przez jakiś czas, więc w ciemię bity raczej nie jest. Jak będę w Gdańsku, to wybiorę się do niego na wizytę, ale kiedy to będzie to trudno powiedzieć. Poza tym, jak wspomniałem, nie mam jednoznacznej diagnozy, więc muszę się zastanowić jak to rozegrać. Pozdrawiam wszystkich i głowa do góry :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×