Skocz do zawartości
Nerwica.com

Dzielenie tabletki


mamma

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanko. Już jakiś czas temu lekarz zmienił mi xanax na alprox, bo to ta sama substancja, tylko że alprox jest jakieś 60% tańszy. Problem polega na tym, ze xanax, bez względu na dawkę, nawet jeśli było to tylko 0,25 mg miał podziałkę i można było te tabletki dzielić na dwie, lub nawet 3 części (w przypadku 2 miligramowych tbl, jeśli mnie pamięć nie zawodzi, bo miałam takie opakowanie chyba z 10 lat temu). Przy alproxie natomiast pisze, że tych tabletek się nie powinno dzielić, a podziałka służy tylko łatwiejszemu połknięciu - jeśli ktoś ma z tym problem. Ja jednak czasem potrzebuję (za zgodą lekarza, który chyba już sam nie pamięta czy biorę xanax czy alprox, bo mam masę pacjentów:)) "dobrać" sobie nieco większą dawkę, ale nie chcę jej dublować, więc tnę ten alprox nożem, np. na cztery części (1 mg. tbl), łudząc się, że "dobieram" jedynie minimalna dawkę terapeutyczną. Czy to w ogóle ma sens? Podejrzewam, że odpowiecie mi, że nie, ale mnie naprawdę nie stać na xanax , który kosztuje ok. 50 zł za 30 tbl., w momencie, gdy alprox kosztuje 20 zł za 30 tbl.

 

Pozdrawiam,

mamma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mamma

 

Najlepsza do dzielenia wszystkich tabletek jest tzw. gilotynka ( małe plastikowe urządzenie, które dostaniesz w każdej aptece za parę zł ) :P

 

Generalnie nie powinno się dzielić tabletek, które są powlekane taką "śliską" otoczką.

 

Zgadzam się, że nie ma co przepłacać za tę samą substancje czynną ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, mam taka "gilotynkę", ale nożyk jest lepszy. Pytam, bo słyszałam opinię, że po prostu xanax jest produkowany w inny sposób niż alprox, że się posłużę takim podwórkowym językiem: jego składniki są lepiej, dokładniej wymieszane w tabletce, a np. alprox jest, oczywiście: być może - (bo to by tłumaczyło dlaczego dzielić go nie należy) produkowany inaczej i dlatego substancje są w tabletce rozłożone nierównomiernie. To nie ma znaczenia jak się bierze całą tabletkę, ale gdy się ją kroi, no to już ma. Ale takie rzeczy wiedzą chyba tylko ludzie z branży farmaceutycznej, lub lekarze.

 

pozdrawiam,

mamma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mamma Bzdura ! Wiesz, pewnie twierdzą, że ma lepiej rozłożone składniki, żeby go wcisnąć, zważywszy na ceną i to że ludzie szukają obecnie tańszych zamienników. Nie dajmy się zwariować :D

 

 

też tak uważam, jak się wyrabia ciasto w domu to jest całe tak samo słodkie np . a przecież te składniki też się miesza, mają taka samą konsystencję całe, kolor itp więc jakim cudem miałyby składniki nierówno się rozłozyć?

 

zreszta też jechałam na szczatkowych dawkach i działały na pewno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

substancje są w tabletce rozłożone nierównomiernie.

Nawet gdyby, to nie wierzę, żeby to czyniło jakąkolwiek różnicę w działaniu. Że ciachniesz se połówkę z miligrama i będziesz miał 0,3mg substancji czynnej, a w drugiej połówce 0,7mg... Niemożliwe. Są takie leki np. o 2 substancjach czynnych, które są w innych częściach tabletki, ale tu jest tylko jedna substancja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×