Skocz do zawartości
Nerwica.com

Psychoterapia przez skajp


jetodik

Rekomendowane odpowiedzi

Kontakt bezpośredni pozwala się bardziej wczuć...

wyobraź sobie sesję terapeutyczną z typowym dla skajpa

"halooo? czy mnie słychać?"

"hallooo halloooo halooo"

"Czy mnie widać?"

 

 

W gabinecie jest miejsce, intymność... a na skajpie może ktoś siedzieć w domu a rodzina podsłuchiwać... JEdnorazowo, doraźnie może być ale na dłuższą psychoterapię to nie.

 

 

Czemu taka forma terapii jest Ci potrzebna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałam takie doświadczenie, kiedy inna forma nie była możliwa. to prawda, że zdarzały się problemy typu halooo haloo i brakowało możliwości patrzenia na siebie. ale dla mnie to działało, pewnie dlatego że znałam wcześniej w kontakcie bezpośrednim t. i wiedziałam, że za jakiś czas wrócę do spotkań twarzą w twarz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja psycholog prowadzi terapię poprzez skype, ale tylko z kamerką. Wydaje mi się, że taka terapia ma rację bytu. Chętnie korzystają z niej osoby mieszkające poza granicami swojego kraju, ponieważ nic nie zastąpi terapii w ojczystym języku. Psychoterapia na żywo jest lepsza, ale jeśli nie ma takiej możliwości, to warto skorzystać ze skype'a. Dobrze się dzieje, że coraz więcej psychoterapeutów oferuje tę formę pomocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu taka forma terapii jest Ci potrzebna?
Bo czesto wyjeżdzam, taka mam prace. Nie moge pojawiac sie co tydzień w gabinecie, a terapii z przerwami terapeuci nie chca sie podejmowac. W dodatku przy moim zaburzeniu moja terapia musiałaby byc dosc długa, minimum dwa lata. Poszłam kiedys na grupowa 3-miesieczna na oddział dzienny, ale tylko rozgrzebałam problemy, byłam potem w bardzo zlym stanie. W zaleceniach poszpitalnych miałam własnie terapie indywidualną, no ale nie dało sie. Zazdroszcze każdemu, kto ma taka mozliwosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę, że rzeczy typu można się lepiej wczuć, nikt nie wejdzie do pokoju itp. to raczej detale, być może mające swój wpływ jednak nie przesądzające o wartości takiej terapii, która wg terapeutów jest leczeniem przez rozmowę, a przez skajp można jak najbardziej porozmawiać i widać reakcje drugiej strony na słowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie jest możliwa, ale...niestety nie dla każdego. Po pierwsze musi być z fonia i wizja i w miarę dobre łącze ;). Po drugie osoba - klient - pacjent nie może być poważnie zaburzona (a już na pewno nie może zgłaszać myśli/tendencji samobójczych). Po trzecie co jakiś czas musi się jednak odbyć spotkanie twarzą w twarz, bo daje ono (jak już ktoś pisał) zupełnie inne odczucie i możliwość wczucia się w emocje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest różnica. Jak muszę specjalnie wyjść z domu, pilnować autobusu, zabrać portfel, komórkę i wyjechać ze swojej mieściny to jest to pewnego rodzaju wydarzenie. Angażuję w to więcej energii, a więc bardziej mi zależy, żeby nie zmarnować czasu, gdy już będę na miejscu. Do tego miejsce tworzy określoną atmosferę. Z tym że Konin nie jest zbyt terapeutyczny, może nawet na odwrót.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Psychoterapia on-line przy użyciu komunikatora Skype jest stosunkowo nową formą kontaktu pacjenta z terapeutą i zarazem ciekawą alternatywą dla tradycyjnych spotkań.

 

Konsultacje przez Internet to bardzo korzystne rozwiązanie dla pacjentów/klientów, którzy z rożnych powodów nie mogą korzystać z sesji odbywanych w gabinecie, np. z uwagi na: miejsce zamieszkania, nienormowany czas pracy, przebywanie za granicą, częste wyjazdy, pobyt w kraju, którego języka dobrze nie znamy, sprawowanie stałej opieki nad drugą osobą. Jeżeli osoby takie były zainteresowane spotkaniami z terapeutą, niemalże graniczyłoby to z cudem, gdyż psychoterapia wymaga pewnej stałości, systematyczności i jest zobowiązaniem zarówno ze strony specjalisty jak i pacjenta/klienta. W takich sytuacjach wideorozmowy pomagają podtrzymać ciągłość sesji terapeutycznych i pracy nad sobą, chronią przed opuszczaniem spotkań i wypadnięciem z terapii. Niektórzy pacjenci/klienci decydują się nawet na sesje Internetowe, jako jedyną formę kontaktu z psychoterapeutą.

 

Padają jednak pytania, czy terapia taka nie traci na swej skuteczności? Badania pokazują, że terapia on-line daje porównywalne rezultaty do terapii na żywo. Skuteczność psychoterapii mierzy się bowiem jakością terapeutycznej relacji, którą można nawiązać w gabinecie oraz dzięki komunikacji Internetowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że to trochę ściąganie kasy z ludzi. Nie wierzę, że to da takie same rezultaty jak kontakt face to face. Jestem w stanie zaakceptować taką formę jedynie jeśli wyjeżdżamy gdzieś na dłużej (roczny zagraniczny kontrakt), a chcemy kontynuować terapię z dotychczasowym terapeutą.

Jakoś nie przemawia do mnie zaczynanie terapii w takiej formie. Rozmowy z psychologiem jestem w stanie zaakceptować, ale nie długotrwałą terapię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×