Skocz do zawartości
Nerwica.com
Lilith

Legalizacja handlu narkotykami

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatecznie wszelkie kwestie dotyczące narkotyków powinna objąć legalizacja, ale nie wszystko od razu. Dotychczasowa strategia rządów opierała się zazwyczaj na bezwzględnym karaniu zarówno producentów i handlarzy jak i użytkowników narkotyków oraz na całkowicie nierzeczowym, bezrefleksyjnym potępieniu nielegalnych substancji psychoaktywnych. Legalizację powinna poprzedzić kompleksowa edukacja społeczeństwa co do skutków poszczególnych substancji zamiast prymitywnego "narkotyki są złe, zażywasz - przegrywasz" - to wywołuje u wielu (zwłaszcza młodych) osób niedowierzanie, a często także buntowniczą reakcję - zażywanie na przekór zasadom. Człowiek, który pali marihuanę i widzi, że nie jest tak niebezpieczna, jak ją opisują prohibicjoniści, więc pozbawiony rzetelnej edukacji może zakwestionować prawdziwość opisu niebezpieczeństwa 'twardszych' narkotyków, np. heroiny, co może się okazać fatalne w skutkach. Dlatego zanim zalegalizuje się handel, należy uświadomić ludzi poprzez rzeczową, opartą na faktach naukowych kampanię informacyjną, inaczej skutki takiej legalizacji mogą być bolesne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Jestem za zalegalizowaniem wszystkiego i pozbyciem się recept. Wolna ręka w działaniu dla świadomego społeczeństwa. Podstawy psychologii i psychiatrii wykładane w szkole, odpowiednia edukacja tak aby każdy sam mógł brać za siebie odpowiedzialność. Koniec z pójściem do pier*la za 2 gramy jakiegoś proszku czy kawałek roślinki, koniec z płaceniem dla psychiatry stówki tylko za wypisanie recepty, koniec z podtrzymywaniem życia za wszelką cenę i walką w imię tego na każdym polu nawet wbrew właścicielowi danego ciała. Koniec i już. Moje ciało, moje życie. Biorę co chcę, jak chcę, kiedy chcę i umieram kiedy chcę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z jednej strony tak,niech każdy robi co chce,część nadużywających,mówiąc wprost idiotów - sama się wyeliminuje.

Niestety...ktoś może paść "ofiarą" wypadku spowodowanego samochodem czy w innych okolicznościach przez pana który po LSD uznał przechodnia za niebezpiecznego mutanta zombie którego trzeba wprasować w asfalt...myślę że te "cięższego" kalibru dragi nie powinny być legalne.

W sumie sam nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
pana który po LSD uznał przechodnia za niebezpiecznego mutanta zombie którego trzeba wprasować w asfalt...

???????????

To mity, choć np. po PCP zdarzały się przypadki popieprzonej psychozy, która kończyła się według opowieści (ponoć prawdziwych) wyżarciem płuc ofiary czy oskrobaniem sobie twarzy z mięsa rozbitym szkłem i tegoż mięsa psom na żer rzuceniem. Ale to zależy od człowieka... Jeśli chodzi o agresję, to jedną z najgorszych używek jest bądź co bądź alkohol. I tu także zależy od człowieka - jeden po alko będzie się po prostu dobrze, ekstrawertycznie bawił, drugi zacznie płakać i się wyżalać, a trzeci rozbije komuś butelką głowę.

Co do recept całkowicie się zgadzam. Mimo że niesie to ze sobą ryzyko niebezpiecznego leczenia się przez ludzi, którym nie chce się poczytać, to zlikwiduje sytuacje w stylu: "no to zmienię pani Cital na Asentrę, przy okazji proszę stówkę na stoliczek". Lekarz jest tu niepotrzebnym pośrednikiem, bo zmienić sobie SSRI to nawet bystry przedszkolak by mógł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Z jednej strony tak,niech każdy robi co chce,część nadużywających,mówiąc wprost idiotów - sama się wyeliminuje.

Dlatego trzeba zmienić program nauczania w szkołach i zacząć uświadamiać społeczeństwo w temacie wpływu substancji psychoaktywnych na zdrowie ludzkie. Później taka osoba będzie miała odpowiednią wiedzę do podjęcia stosownej decyzji i nie będzie mogła na nikogo zwalić odpowiedzialności. Będzie sama odpowiadała za swoje decyzje. Będzie wiedziała na co może sobie pozwolić, na co nie może, a co jest już na granicy ryzyka. Jeżeli zdecyduje się wziąć czegoś zbyt dużo to będzie to tylko jej wina. W dzisiejszych czasach też zdarzają się patologiczne odstępstwa, chociażby osoby, które piją denaturat lub wąchają klej. Tylko, że to osoby są świadome swoich czynów, robią to znając możliwe konsekwencje, jak taka osoba zrobi sobie krzywdę to mówi się, że to z powodu jej własnej głupoty, natomiast gdy w grę wchodzą narkotyki to dziwnym trafem wina wtedy leży zawsze po stronie złego narkotyku. Powiem, że sam nie rozumiem dlaczego niektóre o wiele bardziej szkodliwe substancje są legalne, a inne nie. Mam skłonności przypuszczać, że nasi rządzący też nie wiedzą. Oni wzorują się tylko na państwach zachodnich, głównie na USA. Tam zaczęli legalizować marihuanę to zobaczycie, że za parę lat i u nas to się stanie. Gdyby tam zaczęli legalizować LSD to u nas też pewnie z biegiem czasu by do tego doszło. Tak jakby USA było państwem, które wyznacza trend do którego dostosowujemy się. Dziwne to, zero własnego rozumu.

Niestety...ktoś może paść "ofiarą" wypadku spowodowanego samochodem czy w innych okolicznościach przez pana który po LSD uznał przechodnia za niebezpiecznego mutanta zombie którego trzeba wprasować w asfalt...myślę że te "cięższego" kalibru dragi nie powinny być legalne.

Badanie przez policję testem na zawartość substancji zmieniających świadomość w stopniu znacznym i dostosowana do tego odpowiednia kara. Podobnie jak badanie alkomatem na zawartość alkoholu. Nie można ładować wszystkich do jednego worka. Gdyby ktoś prowadził pojazd pod wpływem jakiegoś środka stymulującego to wtedy kara powinna być o wiele łagodniejsza niż gdyby to było pod wpływem LSD.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wracając:

część nadużywających,mówiąc wprost idiotów - sama się wyeliminuje.

To byłoby takie proste, gdyby osoby "nadużywające" były idiotami, których nie warto żałować. Każdy się może uzależnić, choć niektórym przychodzi to ekstremalnie łatwo, inni zaś mają silną wolę, trudno wchodzą i łatwo wychodzą. Zwyczajny człowiek może po prostu ulec presji rówieśników, zwłaszcza gdy jest młody, może go dotknąć poważny dołek, w którym z desperacji chwyci po ostre środki, są też inne możliwości, które mogą dotknąć zarówno 'idioty' jak i normalnego, często bardzo inteligentnego i fajnego człowieka. Narkomania szerzy się często wśród miejskiej biedoty z ograniczonymi szansami w życiu, która niekoniecznie jest wypełniona 'idiotami', a ludźmi w niewłaściwym miejscu i rodzinie urodzonymi.

W dzisiejszych czasach też zdarzają się patologiczne odstępstwa, chociażby osoby, które piją denaturat lub wąchają klej.

W sumie to dykta chyba tak szkodliwa nie jest, poza tym że gorzka. A klej to masakrator mózgu, to prawda. Heroina zrobi z Ciebie ćpuna, klej debila ;).

Powiem, że sam nie rozumiem dlaczego niektóre o wiele bardziej szkodliwe substancje są legalne, a inne nie. Mam skłonności przypuszczać, że nasi rządzący też nie wiedzą.

Nie wiedzieć jest łatwiej niż wiedzieć, nie ma rozterek i rozdarcia wewnętrznego. Narkotyki zostały z góry zdefiniowane jako złe, jest to brane za pewnik i oczywistą oczywistość, dogmat nieomal religijny. Nawet w kontekście legalizacji marihuany jednym z najważniejszych sporów wciąż jest to, czy po legalizacji wzrośnie konsumpcja marihuany czy nie, jak gdyby konsumpcja marihuany była z założenia czymś złym.

Nasi rządzący wiedzą (a raczej wierzą) tylko tyle, że narkotyki są złe i tyle im wystarczy. Na poczekaniu mogą sklecić nie trzymający się kupy argument, jak np. Julia Psitera, mówiąc, że legalizacja marihuany dałaby pieniądze terrorystom... No ciekawe, że gdyby polski chłop z Lubelszczyzny mógł se na polu zasiać konopie, kasę dostaliby talibowie. A może polski chłop to właśnie ten terrorysta?

To niestety kolejny dowód na to, że wyboru parlamentarzystów mógłby dokonać jednoręki niewidomy losowo z puli wszystkich obywateli. I losowo wybrany obywatel miałby takie same kompetencje jak parlamentarzysta.

Gdyby ktoś prowadził pojazd pod wpływem jakiegoś środka stymulującego to wtedy kara powinna być o wiele łagodniejsza niż gdyby to było pod wpływem LSD.

Być może nawet należałoby odstąpić od kary przy stymulancie, gdyż stymulanty zwiększają koncentrację i udowodnionym naukowo jest fakt, że osoby z ADHD przyjmujące stymulanty powodują mniej wypadków niż ADHD-owcy bez leków.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Zwyczajny człowiek może po prostu ulec presji rówieśników, zwłaszcza gdy jest młody, może go dotknąć poważny dołek, w którym z desperacji chwyci po ostre środki

Właśnie to jest jeden z najmocniejszych argumentów za tym aby w dalszym ciągu utrzymać delegalizację przy życiu. Trzeba by było znaleźć jakieś rozwiązanie aby młodzież ze swoim bardzo plastycznym umysłem i kształtującą się osobowością nie miała dostępu do takich środków. Znając życie czarno to widzę, zawsze małolat będzie mógł coś podebrać od rodzica czy kogoś poprosi. Ktoś może powiedzieć, że dzisiaj dostęp do tego jest jeszcze łatwiejszy bo niekontrolowany prawnie czyli bez żadnych ograniczeń wiekowych, jednak nie zgodzę się, moim zdaniem gdyby stało się to legalne to wtedy próbowanie tego stałoby się bardziej powszechne, tak samo jak dzisiaj próbowanie alkoholu w wieku nastoletnim jest o wiele częstsze niż marihuany.

Narkomania szerzy się często wśród miejskiej biedoty z ograniczonymi szansami w życiu, która niekoniecznie jest wypełniona 'idiotami', a ludźmi w niewłaściwym miejscu i rodzinie urodzonymi.

Taka biedota i tak nie ma nic z tego życia. To wegetacja, nawet tymczasowa zmiana warunków na niewiele się zda gdy psychika została upośledzona z powodu wychowania i wcześniejszych doświadczeń. Jeżeli te osoby są dorosłe, nie widzą sensu życia, wiedzą, że są podludźmi, wiedzą, że dostali gorsze szanse od Boga to powinny mieć możliwość odurzania się nawet do nieprzytomności. To ich sprawa jaką podejmą decyzję i co zrobią ze swoim życiem. Jeżeli rząd im nawet tego zabrania, tych kilku chwil przyjemności z życia na tym padole łez to niech zaoferuje realną alternatywę.

Na poczekaniu mogą sklecić nie trzymający się kupy argument, jak np. Julia Psitera, mówiąc, że legalizacja marihuany dałaby pieniądze terrorystom...

Od tej Pani razi ignorancją w oczy w takim stopniu, że można oślepnąć. Nasłuchałem się jej w tv i już dawno wyrobiłem sobie o niej opinie - pustak. Jest to jedna z najbardziej znienawidzonych przeze mnie osób w sejmie.

Być może nawet należałoby odstąpić od kary przy stymulancie, gdyż stymulanty zwiększają koncentrację i udowodnionym naukowo jest fakt, że osoby z ADHD przyjmujące stymulanty powodują mniej wypadków niż ADHD-owcy bez leków.

Wtedy osoby zdrowe pod wpływem stymulantów mogłyby poczuć się jak w bolidzie F1.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
moim zdaniem gdyby stało się to legalne to wtedy próbowanie tego stałoby się bardziej powszechne, tak samo jak dzisiaj próbowanie alkoholu w wieku nastoletnim jest o wiele częstsze niż marihuany.

Może stałoby się bardziej powszechne, ale być może zmalałaby konsumpcja alkoholu np.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Psychoanalepsja_SS, Tak tylko weź pod uwagę, że alkohol jest z tych wszystkich używek najmniej szkodliwy pod względem psychicznym, a o to tutaj się głównie rozchodzi ponieważ urazy na tym polu bardzo ciężko później leczyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Psychoanalepsja_SS, Tak tylko weź pod uwagę, że alkohol jest z tych wszystkich używek najmniej szkodliwy pod względem psychicznym, a o to tutaj się głównie rozchodzi ponieważ urazy na tym polu bardzo ciężko później leczyć.

Niby tak, ale przy nagłym odstawieniu w nałogu, niehamowany glutaminian prowadzi do śmierci komórek nerwowych i taka nadmierna stymulacja mózgu może wywołać zakodowane w genach zaburzenia psychiczne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jasne ,że powinno być legalne ,bo narko teraz można dostać na każdym rogu ,a tak przynajmniej sprzedaż byłaby kontrolowana i dobry sort.Legal all prócz opioidów.Statystycznia z każdym rokiem więcej ćpunów rodzi się w Polsce niż takiej Holandi.Sprzedaż narkotyków od roku np.20 tylko niech to nie będzie prawo martwe jak w przypadku alko..

Alko legalne czemu nie reszta ??Grzyby,mj co jest naturalne jest zdelegalizowane why ? Mnie w ogóle nie bawi alko wolę mj dlaczego niemogę legalnie kupić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Biorąc pod uwagę hedonistyczne zapędy gatunku ludzkiego, powszechny dostęp do twardych, dobrych dragów mógłby dla nas skończyć się niedobrze. Twarde dragi, ze względu na intensywność pozytywnych odczuć jakie dają, mają ogromny potencjał uzależniający. Alkohol sobie może być dostępny, bo w porównaniu do twardych dragów daje żałosną fazkę, maryśka podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Biorąc pod uwagę hedonistyczne zapędy gatunku ludzkiego, powszechny dostęp do twardych, dobrych dragów mógłby dla nas skończyć się niedobrze. Twarde dragi, ze względu na intensywność pozytywnych odczuć jakie dają, mają ogromny potencjał uzależniający. Alkohol sobie może być dostępny, bo w porównaniu do twardych dragów daje żałosną fazkę, maryśka podobnie.

Alkohol może i daje żałosną fazkę, ale ma duży potencjał uzależniający, co w połączeniu z częstością i swobodą jego użycia w sytuacjach towarzyskich daje w skutkach plagę alkoholizmu, której zaprzeczyć się nie da.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Artemizja, Hej ;)

No podobno są znane lecznicze właściwości marihuany,ale do końca nie wiem co to jest medyczna marihuana.

Jeśli miałoby to ludziom jakoś pomagać to czemu nie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
A tak odrobinę odbiegając od głównego wątku, jak się zapatrujecie na kwestię medycznej marihuany?

Nie rozumiem o co tyle szumu. Jest sobie związek chemiczny.

Udowodniono, że pomaga w określonych schorzeniach, czy nie?

Nie wiem, bo mnie to nie interesuje.

Natomiast durne wydaje się rozpatrywanie tegoż związku w kategoriach "marihuana', nie "marihuana".

Sztuczny społeczny konstrukt stworzony wbijaniem ludziom do łbów, że marihuana to diabeł wcielony.

Głupie to.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nie rozumiem o co tyle szumu. Jest sobie związek chemiczny.
Również nie rozumiem szumu wokół tego.
Natomiast durne wydaje się rozpatrywanie tegoż związku w kategoriach "marihuana', nie "marihuana".
Nie do końca chodziło mi o rozpatrywanie w takich kategoriach. Dla mnie marihuana nie jest diabłem wcielonym. Po prostu nie miałam z nią do czynienia. Ogólnie, interesuje mnie, co ludzie myślą o zastosowaniu marihuany w medycynie, a nie rozgraniczenie dokonane powyżej. Osobiście uważam, że jeśli ma właściwości medyczne i może komuś pomóc, to przeciwwskazań nie ma. No, ale to jest moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do celów medycznych,tylko i wyłącznie czemu nie,aczkolwiek do celów "rilaksu przed blokiem" - nie,mamy już wystarczająco dużo sebixów z przepalonymi mózgami przed osiedlem,już bez tego są wystarczająco odmóżdżeni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Marihuana powinna być całkowicie legalna, zresztą większość środków powinna zostać zalegalizowana. Słabsze jednostki zostałyby wyeliminowane i byłby spokój. Poza tym nie rozumiem, dlaczego alkohol i papierosy są legalne, ale inne używki nie (tzn. rozumiem, ale to państwowa hipokryzja tylko).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Jestem zdecydowanie przeciw legalizacji. Legalizacja=przyzwolenie=zgoda. A ja się nie zgadzam, żeby każdy kretyn mógł sobie kupić herkę w aptece i później np. nie zauważył mojego dziecka na przejściu dla pieszych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi