Skocz do zawartości
Nerwica.com

Co to znaczy - "Pracuje pod superwizją"


nadin-1

Rekomendowane odpowiedzi

Prosze o porade i pomoc. Znalazłam psychologa pana który wydaje sie być dobry przynajmiej tak wywnoskowałam z internetu. Tylko nie wiem co to znaczy , na tej stronie pisało że on

SZKOLI SIĘ , PRACUJE POD SUPERWIZJA nie wiem co to znaczy prosze o wyjasnienie

 

DZIĘKUJE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku psychologa znaczy to, ze jest on jakby początkującym, który musi konsultować wszystkie swoje działania z osobą o większym doświadczeniu. Coś jak na stażu-ktoś inny i bardziej doświadczony kontroluje go i ocenia.

 

 

Bynajmniej to nie oznacza, że terapeuta jest początkujący. Myślę, że KAŻDY poprawny i rozwijający się (a nie stojący w miejscu) terapeuta powinien pracować pod superwizją. W końcu jest tylko człowiekiem, ma swoje uczucia, może przenosić je na klienta (co tez jest oczywiste) i po prostu wymaga to przepracowania z własnym terapeutą/superwizorem. Superwizor to nie kontroler i nie ocenia, przynajmniej w mojej szkole. Raczej pomaga i doradza jak pracować, jak dotrzeć do klienta, jakie stosować techniki, itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostanio byłam na terapii i mój psycholog powiedział mi że jest pod superwizją, ten psycholog ma jakieś 28-33 lata sama nie wiem dokładnie ile ale stary to on nie jest. Czy to że pracuje pod stałą superwizja oznacza że jest jeszcze mało doświadczony i wszystko będzie z nim konsultował? Teraz się kurcze zastanowiam czy nie za młody ten terapeuta :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alma, nie ma powodów do obaw. Właśnie dzięki superwizji (wymiany doświadczeń z innymi specjalistami) terapeuci zyskują szybciej ogromne doświadczenie, które samodzielnie zdobywali by dłużej i większym kosztem. Wg mnie praca pod superwizją jest oznaką profesjonalizmu - dzięki superwizji taki terapeuta ma już spore doświadczenie "starego wygi", a jednocześnie jest na tyle młody, że "nie zdążył" popaść w rutynę i patrzy na wszystko jeszcze "młodym okiem" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się jeśli udało mi się Ciebie uspokoić. A strach przed terapią jest jak najbardziej uzasadniony. Wszyscy boimy się ujawniać swoje wnętrze. Nie jesteś z tym sama ;)

To właśnie dzięki terapii uczymy sie walczyć z tym strachem, a jednocześnie mówić o tym, co czujemy.

Będzie dobrze, nic się nie bój. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praca pod superwizją nie jest jest tylko dla początkujących/zdobywających doświadczenie psychologów. Praktycznie każdy psycholog powinien pracować pod superwizją (tzn. konsultować/omawiać co trudniejsze przypadki z innym psychologiem, który ma spojrzenie z zewnątrz na problem. Oczywiście takie konsultacje są całkowicie anonimowe względem pacjenta). Nawet grube ryby psychologii się superwizują (przeważnie nawzajem - robią to w zamkniętych kręgach). Tak więc raczej należy się martwić, jeśli psycholog się nie superwizuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×