Skocz do zawartości
Nerwica.com

Mama znęca się psychicznie nade mną i ojcem od lat, pomocy


Rekomendowane odpowiedzi

Moja mama ma 63 lata, pare lat temu zdiagnozowali u niej zaniki plata czolowego. Od wielu lat znęca się psychicznie nade mna i ojcem. Mam małego synka i z partnerem mieszkamy u mnie w domu ( niestac nas na wyprowadzke ) Nie moge juz zniesc tej sytuacji, podejrzewam u siebie depresje, a u ojca jest juz ona zdiagnozowana. Nie wiem co robic? Nie chce by moj syn mial takie zycie ;( kocham moją mame, ale dluzej tego nie zniose, ona nie chce sie leczyc. Krzyczy na mnie o wszystko ( łyzka spadnie, pies wykopie dziure w ogrodzie), rozpuszcza plotki, ale najbardziej boli mnie jak mi mowi ze zle sie synem zajmuje albo ze mam isc szukac sobie innej matki. Odebrala mi radosc zycia i macierzynstwa. Mam stany lękowe, boje sie cokolwiek zrobic. Co mam robic, gdzie isc po pomoc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alexis989, podejrzewam ze z przemoc psychiczna mozna tak samo zastopowac jak przemoc fizyczną, dokumentujac za pomoca stosownych organów i zakładajac sprawę w sadzie. Jezeli mama ma udokumentowane uszkodzenie mózgu to nie wiem na co czekacie, zwróc sie o pomoc do organizacji zajmujacych sie przemoca w rodzinie, poradza wam co robic :bezradny: sadzę, ze mozecie mame nawet uzezwłasnowolnic lub/i skierowac na leczenie. Nie moze byc tak ze osoba z uszkodzonym mózgiem terroryzuje dorosłych ludzi + dziecko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyleczyc się chyba nie da, ale moze uspokoić farmakologicznie byłoby możliwe, po prostu zapodawac jakies piguły. Pozostawic mame samej sobie tez nie najlepiej, bo nie wiadomo jakie pomysły jej do głowy wpadna jak będzie pozbawiona przyjaznego otoczenia, moze kompletnie zdziczeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ubezwłasnowolnienie służy osobom, które nie potrafią samodzielnie zatroszczyć się o swoje sprawy i dbać o własne dobro. Przede wszystkim dotyczy osób niepełnosprawnych intelektualnie w różnym stopniu, ale także tych, u których stwierdzono zaburzenia psychiczne.

Koniecznie należy wiedzieć, że podstawą do ubezwłasnowolnienia może być jedynie dobro osoby, której proces ma dotyczyć. W żadnym wypadku nie mogą to być np. korzyści osobiste czy finansowe.

 

Art. 13 par. l kc określa, że do ubezwłasnowolnienia całkowitego osoby w wieku powyżej lat trzynastu, może dojść tylko wtedy, gdy są spełnione w chwili orzekania o ubezwłasnowolnieniu dwie przesłanki, a mianowicie:

 

• osoba, której dotyczy postępowanie jest chora psychicznie, niedorozwinięta umysłowo lub też dotknięta innego rodzaju zaburzeniami psychicznymi

 

• wskutek tej choroby nie jest w stanie kierować swym postępowaniem.

 

Sąd Okręgowy po uprawomocnieniu się orzeczenia o ubezwłasnowolnieniu całkowitym przesyła odpis postanowienia do Sądu Rejonowego, Wydziału Rodzinnego, właściwego dla miejsca zamieszkania uczestnika postępowania (osoby ubezwłasnowolnionej).

 

Sąd opiekuńczy ustanawia dla niej przedstawiciela ustawowego - opiekuna. Dokonuje on w imieniu osoby ubezwłasnowolnionej czynności prawnych.

 

Jest jeszcze ubezwłasnowolnienie częściowe.

 

Miałam na myśli fakt, że gdyby udałoby się ubezwłasnowolnić matkę, mając na uwadze jej dobro, można byłoby rozpocząć jej leczenie, przynajmniej farmakologiczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tak czytam ten post pierwszy i nie sadze ze tu jest kwestia psychicznego znecania sie, tylko corka wpadla z chlopakiem (lub nie, bez roznicy) siedzi u matki w mieszkaniu a najpierw zamiast mylec o dziecku i seksie to bylo zarobic na swoje i ma pretensje bo matka ją upomina. Jaka to jest przemoc psychiczna? Ze kaze jej sie wyprowadzic, albo ze mowi ze sie zle zajmuje dzieckiem? Halo, niech sie wyprowadza, sa rodzina powinni byc niezalezni finansowo...rece opadaj jak czytam takie posty. Pewnie najlepiej matke na starosc ubezwlasnowolnic, ciagnac emeryture i jeszcze mieszkac w jej mieszkaniu. W sumie to niech ida do sadu moze jak sie dokladniej przyjrza to zobacza ze sama corka z mezem niewydolna wychowawczo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

agusiaww, Kij ma dwa końce. Drugie dno historii to matka, która ma zaniki płata czołowego. Choroba powoduje zaburzenia emocjonalne, zaburzenia zachowania, językowe i objawy neurologiczne tj. symptomy wyraźnego deficytu pamięci oraz rzadkich innych ogniskowych deficytów poznawczych w fazie w pełni rozwiniętej choroby.To tylko część objawów. W trakcie rozwoju choroby dochodzą jeszcze inne, znacznie poważniejsze, można sobie poszerzyć wiedzę czytając o tej chorobie.

Ponadto autorka wątku napisała, że jej ojciec także w wyniku choroby żony doznał depresji. Więc mozna domniemywać, że kobieta choruje dłużej.

Gdyby życie było takie proste, nikt nie trafiałby tu na forum.

Pomijając fakt, że alexis989 powinna też postarać się poszukać mieszkania, powinna też zrobić wszystko, żeby matka zaczęła się leczyć bo jej choroba dominuje członków rodziny.

Troszkę wyrozumiałości agusiaww.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie jestem nie udolna, tylko mam sytuacje inna niz ci sie zdaje - mój ojciec juz raz probowal popelnic samobojstwo po mojej wyprowadzce, drugi raz nie mam zamiaru do tego dopusic. Jest jeszcze kwestia babci ( 90 lat) ktos musi jej pomagac. Ponad to nie powinno cie obchodzic czy wpadlam czy nie, a wyprowadzic sie i zostawic mame i tate bez opieki no nie sądze, poza tym studiuje i mam blisko na uczelnie z domu. Moja mama jest chora i szukam dla niej pomocy, bo lekarzy nie slucha i nie chce brac leków. Nie mam zamiaru jej zostawic bo jest chora, ale nie chce tez byc ofiarą jej choroby. Dlatego stworzyłam ten post. co do ubezwłasnowolnienia czesciowego - nie ma ku temu przesłanek, wiem bo studiuje prawo. Szukam wiec innego sposobu, aby jej pomoc i nie chodzi mi o dom, bo jest mój, ojciec darowal mi go pare lat temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alexis989, dobrze wiesz ze darowizne mozna cofnac o ile sie ktos zle zajmuje darczynca. Natomiast studiujesz prawo i nie rozrozniasz pojecia przemoc psychiczna? Wcale nie pisalas o pomocy dla matki tylko sie zalilas jak strasznie Cie traktuje, a mozna bylo wytczytac ze tylko upomina, skoro zreszta matka choruje od lat to dlaczego ani ojciec ani Ty nie zajeliscie sie tym wczeniej tylko nagle Ci to przeszkadza ze matka upomina. Nie interesuje mnie czy wpadlas czy nie, ale skoro tez studiujesz prawo to chyba trzeba sie zastanowic i byc odpowiedzialnym, i byc moze matka ma racje co do Twojego zachowania. Jak napisala monika kij ma dwa konce a poki co nie przedstawilas zadnych dowodow, kluczowe jest tez zdanie ze matki nie mozesz ubezwlasnowolnic, czyli nie ma podstaw...pewnie tez nie ma podstaw do przemocy psychicznej, tylko jestes wielce obrazona bo matka nie przytakuje, a jednak mieszkasz u niej. Troche sie nalezy zastanowic nad soba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×