Skocz do zawartości
Nerwica.com

WENLAFAKSYNA (Alventa, Exyven, Efectin ER, Efevelon SR, Faxigen XL, Faxolet ER, Lafactin, Oriven, Prefaxine, Symfaxin ER, Velaxin ER, Venlafaxine Aurovitas/ Bluefish XL, Venlectine)


Miss Worldwide

Rekomendowane odpowiedzi

Z założenia podobny typ leku - tu SNRI i tu SNRI, ale amitryptylina ma dużo więcej działań receptorowych - blokada 5-HT2a/c, H1, receptorów acetylocholiny, alfa-1, działanie na kanały sodowe, potasowe - część z tego może dawać większą skuteczność i inny profil (np. u niektórych bardziej sedatywny), ale i więcej ew. działań ubocznych.

a możesz coś więcej napisać :D

czyli działają podobnie ale ami bardziej usypia i ma większą szkodliwość niż wenla ? kardiotoksycznosc o to chodzi ? jakie działania szkodliwe może powodować ami a jakie wenla ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn. teoretycznie działają podobnie, bo te dodatkowe działania amitryptyliny wpływają na jej profil - np. antagonizm 5-HT2c jest przeciwdepresyjny, podobnie działanie rozjaśniające nastrój ma działanie antycholinergiczne amitryptyliny. Ma za to więcej ew. uboków, kardiotoksyczność tylko u osób starszych i przy wysokich dawkach, ale np. ew. spadki ciśnienia przez blokadę alfa-1, zaparcia/suchość w ustach/ew. rozmycie wzroku/ew. problemy z oddawaniem moczu przez działanie antycholinergiczne, sedacja przez blokadę H1. Ew. pogorszenie pamięci przy braniu wyższych dawek przez dłuższy czas przez działanie antycholinergiczne (blokowanie receptorów acetylocholiny).

 

Co do uboków wenli to ew. początkowe pobudzenie, nasilenie lęku, zwiększona potliwość, zaburzenia libido itd. Sedacji zazwyczaj nie ma, raczej pobudzenie właśnie i zwiększenie energii. Ew. zmniejszenie apetytu, zaburzenia snu. Wenla jest też gorsza przy odstawianiu, amitryptylina raczej nie jest znana z tego by powodowała objawy odstawienne jak wenla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie wenli w moim przypadku okres brania rok i 2 miesiace na plus troche poprawila funkcje poznawcze fobie zmniejszylo moze o jakies 50 % to duzo lecz co z tego skoro nie mialem ochoty rozmawiac z ludzmi kto zazywal paro wie o co chodzi na minus potliwosc zaparcia zwiekszenie masy ciala masakryczne uzaleznienie dzien.bez dawki rowna sie dziwne sny i okropne poty nocne to samo bylo na sercie ale jak zapomnialem 3lub4 dni dawki a tu jedna dawka i masakra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn. teoretycznie działają podobnie, bo te dodatkowe działania amitryptyliny wpływają na jej profil - np. antagonizm 5-HT2c jest przeciwdepresyjny, podobnie działanie rozjaśniające nastrój ma działanie antycholinergiczne amitryptyliny. Ma za to więcej ew. uboków, kardiotoksyczność tylko u osób starszych i przy wysokich dawkach, ale np. ew. spadki ciśnienia przez blokadę alfa-1, zaparcia/suchość w ustach/ew. rozmycie wzroku/ew. problemy z oddawaniem moczu przez działanie antycholinergiczne, sedacja przez blokadę H1. Ew. pogorszenie pamięci przy braniu wyższych dawek przez dłuższy czas przez działanie antycholinergiczne (blokowanie receptorów acetylocholiny).

 

Co do uboków wenli to ew. początkowe pobudzenie, nasilenie lęku, zwiększona potliwość, zaburzenia libido itd. Sedacji zazwyczaj nie ma, raczej pobudzenie właśnie i zwiększenie energii. Ew. zmniejszenie apetytu, zaburzenia snu. Wenla jest też gorsza przy odstawianiu, amitryptylina raczej nie jest znana z tego by powodowała objawy odstawienne jak wenla.

aha czyli to prawie to samo ...

tylko ami więcej uboków większa toksyczność i działanie bardziej uspokajająco - sedatywne

a wenla bardziej pobudza mniej uboków i mniejsza toksyczność ale za to objawy odstawienia "brainzapy...

 

spoko :) dzięki za odpowiedź :D

 

a czy amitryptylina przy minimalnej dawce 25 mg stosowanej przez krótki okres czasu 1-2miesiące też na serducho działa źle czy potrzeba więcej czasu i duże dawki... ?

i co z jej zdolnościami neuroprtekcyjnymi ... to prawda ? czy pic na wodę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie wenli w moim przypadku okres brania rok i 2 miesiace na plus troche poprawila funkcje poznawcze fobie zmniejszylo moze o jakies 50 % to duzo lecz co z tego skoro nie mialem ochoty rozmawiac z ludzmi kto zazywal paro wie o co chodzi na minus potliwosc zaparcia zwiekszenie masy ciala masakryczne uzaleznienie dzien.bez dawki rowna sie dziwne sny i okropne poty nocne to samo bylo na sercie ale jak zapomnialem 3lub4 dni dawki a tu jedna dawka i masakra

 

To ja miałem zmniejszenie masy ciała. Te prochy działają na każdego inaczej. Ciekawe dlaczego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dominik_wot, 25mg to malutka dawka, nic Ci nie będzie. Dodałbym, że amitryptylina jest dużo słabsza serotoninowo od wenli, przynajmniej w dawkach do 100mg.

25 mg będziesz dobrze tolerował, dawki powyżej 80 mg to już poważne problemy z kupką, suchość w jamie ustnej i spadki ciśnienia przy nagłych zmianach pozycji- przynajmniej u mnie tak było. Do 80-100 mg nie występują żadne zaburzenia na tle seksualnym, co jest też dowodem na to, że ten lek slabo blokuje transporter serotoniny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

czy ktoś stosował Hydroksyzyne z Wenlafaksyną? Mam problemy z bezsennością, Xanax sprawia ze nastepnego dnia czuje sie jak wycieraczka i tez nie chce przesadzac z iloscia tego "cuda", a Hydro jest spoko na sen (brałam kiedys bez Wenli).

 

W teorii nie ma przeciwskazan jesli chodzi o interakcje, ale samo dzialanie jakos sie zmienia? Wiem ze kazdy reaguje inaczej ale ciekawi mnie czy ktos ma jakies doswiadczenia.

 

Z gory dzieki za odp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

czy ktoś stosował Hydroksyzyne z Wenlafaksyną? Mam problemy z bezsennością, Xanax sprawia ze nastepnego dnia czuje sie jak wycieraczka i tez nie chce przesadzac z iloscia tego "cuda", a Hydro jest spoko na sen (brałam kiedys bez Wenli).

 

W teorii nie ma przeciwskazan jesli chodzi o interakcje, ale samo dzialanie jakos sie zmienia? Wiem ze kazdy reaguje inaczej ale ciekawi mnie czy ktos ma jakies doswiadczenia.

 

Z gory dzieki za odp

Nie ma żadnych przeciwwskazań, spokojnie możesz brać :). Lepiej hydro niż benzo :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja biore wenle juz ponad 3 tyg razem z kwetiapiną na noc a do tego 2x 0,5 clonazepam. Kwetiapina pomaga mi troche ze snem. Szybko sie budze. Ale było gorzej. Clon mnie uspokaja. Wkoncu jestem normalny, moge funkcjonowac, mam problem z fobia spoleczna i troche poprawia samopoczucie ale wenlafaksyna jeszcze chyba nie dziala. Dobrze ze dal mi tego clona dopoki wenla nie zacznie dzialac. Wiem ze zaraz ktos sie wypowie ze clonazepam to najgorsze co moze byc ale mi pomaga i czuje ze choroba mnie bardziej niszczyla niz ten clonazepam. Ciekawe czy mozna to przyjmowac stale jesli tolerancja na lek nie bedzie rosla. I kiedy ta wenla wystrzeli. W piatek mam wizyte zobaczymy co dalej....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie pomóżcie !

Nie wiem czy to od wenli, możliwe ale może ktoś tak miał. Ogólnie nigdy nie znosiłem upałów i pociłem się bardziej niż inni za co winie poniekąd nerwicę, jednakże teraz na wenli (150 mg 2 miesiące) od kilku dni jak zrobię jakąś drobna rzecz to cieknie ze mnie tak że nie da się wytrzymać. Dzisiaj np przyjechałem do dentysty rowerem w samej podkoszulce, 20 stopni pochmurno, lekka mżawka i 20 minut po przyjechaniu zużyłem 5 husteczek (bo więcej nie miałem) żeby jakoś ogarnąć się przed wejściem do gabinetu. Teraz coś tam robiłem z kompem i cieknie mi po szyi z włosów kapie na plecy i z brody na podłogę, mimo że jest mi chłodno i nie robiłem nic aktywnego ani nie mam też żadnego lęku czy czegoś takiego. siedzę w domu przy kompie wieje na mnie wiatrak i i czuje spadające krople. Jak już trochę psychika się poprawia to nagle inny objaw powoduje chęć ucieczki, nie wiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj u lekarza. Zwiekszyl wenle do 225mg do tego zwiekszyl ketrel na noc do 50mg. Z klonem doszlismy do porozumienia ze bede narazie bral jeden dziennie 0,5mg , wczesniej było 2x 0,5mg. Sam mi powiedzial że na klonie dlugo byc nie moge. I byl mile zaskoczony że jestem wrogo usposobiony do klonazepamu bo przewaznie powiedzial ludzie proszą o wiecej. Dal mi tego klona dlatego dopoki wenla i ketrel się nie rozkreca. Mowil że ketrel ma ruszyc i zastapic dzialanie klona. I jego zdaniem najgorszym z benzo jest xanax.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FELIX91 ja przy każdej zwiekszanej dawce tez na to cierpialam :( nawet jak zima była to ja mokra w autobusie. Ale po jakims czasie przechodzilo....

no to fakt przed lekami tez tak mialam ale kazda zwiekszona dawka to jeszcze gorzej. Potem bylo juz spox :):):):) nawet przy upalach :) tych mega. No a raz sie kwur.....i kupilam antyperspirant z apteki antidral i sie wysmarowalam hehe i tez mialam luz :) wenle biore juz ponad rok i przestalam sie juz tak przejmować :) trzym sie będzie dobrze :):):):):):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po 2 mies. stosowania mogę już coś napisać na temat tego leku. (75mg ER)

Jest poprawa.

Czuję, że nie muszę tyle pić kawy aby poprawić sobie nastrój.

Działa aktywizująco. Zmniejsza lęk. Ogólnie jest lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja chcę zejść do 32,5mg. Generalnie nie brałabym wcale, ale podoba mi się jeden efekt wenli. A zmniejszyć muszę ponieważ po latach udało mi się odstawić zolpidem i mimo brania hydro nie mogę spać. Po hydro generalnie mogłabym spać w dzień, a nie w nocy. Dzisiaj wybudzałam się nieskończoną ilość razy, chyba nie przespałam w ciągu 15min, zmęczona poczułam się oczywiście rano kiedy trzeba było wstać. Dziś koncentracja zerowa. Ogólnie chciałabym odstawić wszystkie leki jakie biorę, a jest tego sporo. A najbardziej na świecie pragnę chwili spokoju i samotności. W ogóle jest do doopy, zarzucam wszystkie plany na przyszłość, chcę tylko żyć sobie w maksymalnej ciszy i spokoju aż do śmierci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy biorą klony 20 lat, wiec chyba można :D
no co Ty i zyja, zaskoczyles/as mnie, bo niektorzy na forum sadzą ze leki to samo zło i udowadniaja niszczycielska ich siłe :mrgreen:

 

 

MalaMi1001, ja teraz zyje w maksymalnym spokoju i faktycznie jest ok, ale w domu do końca świata siedziec nie zamierzam, wroce do wenli bo chce normalnie zyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

liptint, To mamy dość podobne doświadczenia w kwestii farmakoterapii bo w moim przypadku również dobrze działały wenlafaksyna i teraz sertralina. Za to źle paroksetyna i moklobemid. A mogę zapytać dlaczego zmieniłaś sertralinę na wenlafaksynę skoro dobrze działała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :)

 

mam pytanie jestem obecnie na 150 mg Velaxinu, ale niestety nie odczuwam już jego działania mam lęki plus dużo objawów somatycznych. Lekarz kazał mi zwiększyć do 225 mg, trochę boję się tej dawki. Zastanawiam się czy skoro ni odczuwałam działania 150 mg to czy zaczne odczuwać 225 ?

Strasznie się boje tych wszystkich proszków ... że w końcu zwariuje :(

 

-- 10 wrz 2015, 12:52 --

 

dołożyłam dzisiaj 37,5 mg do 150 i trzęsą mi się ręcę nie wiem czy to efekt placebo, czy rzeczywiscie na mnie tak działa zwiekszenie dawki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie dobrze na 150 mg (biorę cos ok miesiąca w tej dawcę). Lęków brak, somatyki brak, skutków ubocznych jak drżenie rąk i jakichś innych dziwnych rzeczy - brak. Dalej pocę się w nocy, bardziej też pocę sie przy każdym wysiłku. Sex - cóż, jest lepiej, ale nadal nie tak jak było.

Ogólnie czuje sie normalnie, wszystko robię jak wcześniej, wróciłam na siłownie itd. Trittico na sen biorę 1/3 tabletki, ale chyba odstawię, bo zupełnie nie jest mi potrzebne. Thumbs up dla wenli w moim przypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inez3 fajnie ,że u Ciebie dobrze. Zaczynałyśmy razem dawkę 150 mg.

A u mnie średnio. Po podwyższeniu czułam się gorzej no i po 3 tyg lekarz kazał mi wrócic do dawki 112,5 mg przy której było lepiej .... . No ale jest niestety średnio :-(. Lęki raczej nie wracają, ale nastrój , motywacja,-średnie , zamulenie mam spore, senność . Trittico tez biore 1/3 i nawet śpię i tez myślałam by powoli rezygnować z niego .Ale akurat dzisiejszej nocy zapomniałąm wziąć i nie wiem czy to przypadek ale po 2 godzinach o 0:30 obudziłam sie i miałam przerwe 2 godziny w spaniu.

męczy mnie to zamulenie i taka niechcica na wszystko.... a było juz dużo duzo lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inez3 fajnie ,że u Ciebie dobrze. Zaczynałyśmy razem dawkę 150 mg.

A u mnie średnio. Po podwyższeniu czułam się gorzej no i po 3 tyg lekarz kazał mi wrócic do dawki 112,5 mg przy której było lepiej .... . No ale jest niestety średnio :-(. Lęki raczej nie wracają, ale nastrój , motywacja,-średnie , zamulenie mam spore, senność . Trittico tez biore 1/3 i nawet śpię i tez myślałam by powoli rezygnować z niego .Ale akurat dzisiejszej nocy zapomniałąm wziąć i nie wiem czy to przypadek ale po 2 godzinach o 0:30 obudziłam sie i miałam przerwe 2 godziny w spaniu.

męczy mnie to zamulenie i taka niechcica na wszystko.... a było juz dużo duzo lepiej

 

 

A czy chodzisz na psychoterapie? naprawdę pomaga jeśli chodzi o motywację do działania. A w przypadku pominięcia dawki to nie powinnaś tak szybko odczuwać jego braku on utrzymuje się dość długo w organizmie. Myślę, że się po prostu wystraszyłaś, też przez to przechodziłam :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×