Skocz do zawartości
Nerwica.com

Czy choroby tarczycy mają związek z zaburzeniami osobowości?


ketsurui

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 17 lat.

Mam stwierdzoną osobowość paranoiczną i zależną, byłam u psychologa tylko raz.

Do tego wydaje mi się, że mam wszystkie objawy borderline, ale psycholog mi tego nie stwierdził, więc nieważne.

Tak to mniej więcej wygląda. Ale za nic nie wiem, skąd to wszystko się wzięło.

Faktem jest, że nie mam dobrych relacji z rodzicami, ale to pewnie przez moje napady złości i agresji, które nie wiem skąd się biorą. W podstawówce miałam też problemy z rówieśnikami, byłam trochę kozłem ofiarnym. W gimnazjum już mniej, teraz jestem w liceum i jest wszystko dobrze.

Nie będę opisywać moich objawów, bo to bez sensu. Za dużo tego.

2 lata temu stwierdzono u mnie niedoczynność tarczycy. I cały czas ją leczę, prawdopodobnie będę się leczyć do końca życia.

Czy powodem moich zaburzeń osobowości może być właśnie niedoczynność tarczycy? Wiem, że ma to jakiś związek z psychiką, ale nie do końca wiem jaki.

Szukam przyczyny i znaleźć nie mogę, bo czuję się tak fatalnie, a zupełnie nie wiem dlaczego. Przecież powinnam być szczęśliwa, bo niczego mi nie brakuje, a ja ciągle mam myśli samobójcze i jakieś zaburzenia osobowości. których mieć nie powinnam. Porażka. Chyba coś jest ze mną nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Psycholog po 1 wizycie stwierdził u Ciebie z.o. ?

 

Pomijając i to - KTOKOLWIEK stwierdził u Ciebie z.o. jest idiotą, bo twoje osobowość się nadal rozwija - i w takim wieku nie stwierdza się zaburzeń osobowości.

 

A niedoczynność tarczycy - leki bierzesz do końca życia. I dwa - tak, zarówno niedoczynność, jak i nadczynność może powodować objawy przypominające różne objawy psychiatryczne (np.: depresję, większą drażliwość, nerwowość, problemy ze snem).

Oczywiście, może być też i tak że człowiek ma i niedoczynność i na przykład (prawdziwą) depresję ;)

 

 

A jak chcesz wiedzieć co ci dolega, i jak to leczyć - udaj się do dobrego psychoterapeuty (nie psychologa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To był psychoterapeuta, nie zaznaczyłam tego, przepraszam, nie wiedziałam nawet, że jest to jakaś znacząca różnica :)

I miał bardzo naprawdę bardzo dobre opinie, więc zdecydowałam się do niego pójść.

Teraz będę chodzić na terapię, może te zaburzenia osobowości to tylko hipoteza, nie wiem.

W każdym razie dziękuję bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zmien terapeute. nie stwierdza się zab. osobowości przed 18 r.z. Być może twoje problemy sa czysto "rozwojowe" tzn. typowe dla twojego wieku (to normalne), ale dość silnie je doświadczasz

 

-- 17 wrz 2014, 08:20 --

 

Ponadto, tarczyca,awłaciwie jej choroby wpływają na psychike(deprecha itd, brak energii). Choć z drugiej strony wszelkie choroby hormonalne są psychosomatyczne,więc to błedne koło,samonapędzające się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a miałaś diagnostykę pod kątem choroby Hashimoto? czy stwierdzono jedynie niedoczynność, a hashimoto wykluczyli? nie wiem czy to zależność, ale wiele osób z niedoczynnością tarczycy w Hashimoto, miewa problemy psychiczne (zaburzenia osobowości, depresje, nerwice etc). Ogólnie w chorobach autoimmunologicznych takie rzeczy często się zdarzają, ale nie wiem co z czego wynika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×