Skocz do zawartości
Nerwica.com

Jakie badanie tarczycy


koziolek14

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie badanie tarczycy należy zrobić aby wykluczyć to chorobę ? Bo mam takie objawy jak drżenie rąk i mięśni, senność po wysiłku,potliwość,nerwowość,problemy z koncentracją.

 

W moim mieście znalazłem laboratorium które zajmuję się diagnostyką chorób tarczycy, ale nic więcej nie napisali to ciekawe czy można tam zbadać hormony czy tylko usg tarczycy ? Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbadaj hormony tarczycy TSH, ft3,ft4. Na czczo rano ok.7 godziny. Jeśli badania wyjdą zle to wtedy należy udac się do endokrynologa i zrobić usg i anty TPO ,anty TG. Pamiętaj ze nawet jeśli hormony wyjdą w normie, ale będą przy górnej lub dolnej granicy to możesz mieć subkliniczna nadczynność lub niedoczynność tarczycy. TSH kosztuje ok. 8 zł

Objawy opisane mogą wskazywać na problemy z tarczycą bądź niedobory magnezu, potasu, wapnia albo na nerwice

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Badania krwi wkłuwają igłę pobierają krew. Ale na te ft3 i ft4 to nie wiem ja tego nie miałam ale wiem ze trzeba to robić bo TSH nie zawsze jest wiarygodne ja np. mam TSH 4.04 przy granicy 4,20 i już mma podejrzenie niedoczynności tarczycy. Muszę isc do endokrynologa.

Możesz zrobić sobie TSH, sama zobaczysz jak ci wyjdzie z boku na kartce będziesz mieć granice

TSH jak pisałam kosztuje ok. 8 zł u mnie

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo mozesz mieć niedobory minerałów lub problemy z sercem dużo jest przyczyn TSH bym wykonała to badanie możesz kupic sobie witaminy z magnezem, potasem lub wapniem.

Jeśli objawy występują przy stresie to nerwica czasem jest tzw. lęk uogólniony bez uchwytnej przyczyny takie objawy z mięśniami występują. Ja np. mam gule w gardle nieraz ręce mi się pocą i czuję spięcie gdy o czymś pomyśle lub gdy czuje niepokój dodatkowo dochodzi bezsennosć

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na wszystkie już rodzaje nerwic i depresję

 

-- 15 wrz 2014, 18:45 --

 

Jeśli twoje objawy występują przy stresie niepokoju to nerwica ale na początek bym nie pchała się w psychotropy tylko w beta blokery zahamują uwalaninie adrenaliny a to spowduje wystąpienie objawow takich jak drżenie rąk i mięśni, ,potliwość,nerwowość,problemy z koncentracją(skutek adrenaliny). Ale TSH bym zrobiła dla pewności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koziolek14, ja mam niedoczynność tarczycy. Wyszło przy okazji innych badań.

Z tego co wiem, najpierw wystarczy zrobić badanie TSH, ewentualnie potem hormonów T3 i T4, ale jeśli coś jest nie tak to po samym TSH powinno być widać. Można to zrobić prywatnie za kilkanaście złotych.

Potem z wynikami trzeba się udać do endokrynologa i on może zrobić albo zlecić badanie USG. Chociaż, żeby na nim coś wyszło to musi być już coś ostro nie tak. Ja mam dość mocną niedoczynność, ale moja tarczyca na USG wygląda super :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koziolek14, u Ciebie to chyba raczej na nadczynność wygląda. Przy niedoczynności jest głównie ospałość, obniżenie nastroju, tendencja do tycia... Ja w sumie nie miałam właściwie żadnych objawów. Robiłyśmy z siostrą raz na rok badania krwi i jakoś oprócz zwykłej morfologii zrobiłyśmy też TSH.

Czy ktoś u Ciebie w rodzinie ma problemy z tarczycą? Nie wiem, jak to wygląda z dziedzicznością, ale u mnie mama i połowa ciotek też mają niesprawne tarczyce, więc jeśli są takie problemy u Ciebie w rodzinie to jest bardziej prawdopodobne, że coś jest na rzeczy.

 

-- 15 wrz 2014, 21:56 --

 

jasaw, uuuuaaa ciężka sprawa :/ Mam nadzieję, że masz to wszystko pod kontrolą...

U mnie na szczęście jest tylko sama zwykła niedoczynność bez żadnych "dodatków" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą tarczycą to jest mocno skomplikowana sprawa. Jeśli już zabierać się za diagnostykę, to uważam, że najlepiej robić wszystkie badania, bo okazuje się, że nie zawsze wszystko wychodzi. Ja mam niedoczynność, którą potwierdzają wyniki hormonalne (TSH, fT4), ale aTPO mam w normie. Z kolei na USG widać już powiększone węzły i endokrynolog mówi, że to początkowe stadium Hashimoto.

Także najlepiej od razu zrobić wszystko, żeby mieć pewność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

L.E., nie mogę znaleźć tych badań-prawdopodobnie doktor nie oddał mi - bo mam wszystkie, poza ostatnimi. Widocznie ten nowy doktor ma inne zwyczaje. Wiem, że to były też jakies p/ciała...były w normie. Jesli odszukam, podam Ci. Choć wątpię...wszystkie mam w jednym miejscu :mhm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam może takie głupie pytanie, ale gdzie się udać aby zrobić takie badania prywatnie ? Bo mam w mieście takie laboratorium, ale tam nie pobierają próbek, tylko w innych miejscach. Ale przecież jak pójdę do punktu pobrań bez niczego to nic mi nie pobiorą. Więc nie wiem najpierw iść do tego laboratorium ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych badaniami analitycznymi, w tym tarczycy, mogę polecić laboratorium w szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Obecnie - a w zasadzie od kilku miesięcy - jest promocja na diagnostykę chorób tarczycy:

http://brodnowski.pl/zaklady-i-pracownie,1,Zaklad-Diagnostyki-Laboratoryjnej.html

Facetom polecam też badanie testosteronu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×