Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

ZESPÓŁ STRESU POURAZOWEGO-pytania do psychologa

Rekomendowane odpowiedzi

Agnieszka_Kk, co masz na myśli, pisząc "traumatyczne doświadczenia w psychoterapii"? Niejednokrotnie psychoterapia jest trudnym, bolesnym doświadczeniem, bo trzeba się skonfrontować z czymś, co do tej pory zamiatało się pod dywan, nie chciało się tego nazywać, nie chciało się identyfikować swoich problemów. Jeśli są to tego typu "traumatyczne doświadczenia w terapii", to nie powinno pojawić się po nich żadne PTSD. Co innego, jeśli mówimy o jakichś rzeczywistych nadużyciach, jakie miały miejsce podczas psychoterapii - wówczas w ich wyniku może pojawić się zespół stresu pourazowego. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy by mówić o flashbackach w ptsd musi w nich występować obraz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Flashbacki to tzw. reminescencje, podczas których człowiek z PTSD przypomina sobie fragmenty traumatycznych wydarzeń. Najczęściej są to obrazy, ale mogą być też dźwięki, emocje, doznania fizyczne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jestem w terapii i od czasu kiedy się dokopalam do wypartych wspomnien dotyczacych przemocy seksualnej mam zdiagnozowane objawy ptsd i pojawiaja sie nagminie flashbacki--dzień w dzień, ktore utrudniaja mi normalne funkcjonowanie. Proszę o info czy to się pozbiera w jedną całość w trakcie terapi, czy to przejdzie, minie, bo dosłownie żyć się nie da. Jestem w terapii paychoanalitycznej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Czy można nabawić się PTSD po kilkukrotnym przedawkowaniu substancji psychoaktywnych?

Kilka razy otarłem się o śmierć i czuję, że zostawiło to rysy na mojej psychice.

Edytowane przez Elme

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

paolanuebe, terapia na etapie "dokopywania się" do wspomnień jest trudnym doświadczeniem i domyślam się, że jesteś rozbita i trudno Ci normalnie funkcjonować, kiedy dokuczają różne przykre objawy. Sesje będą bolesne, ale wierzę, że cały proces potoczy się w takim kierunku, że w końcu poczujesz się wolna i będziesz szczęśliwa. Nie poddawaj się. Trzymam za Ciebie kciuki! 
Elme, doświadczenia po zażyciu substancji psychoaktywnych mogą być podobne do objawów w PTSD, chociażby flashbacki. Niemniej jednak podejrzewam, że to, czego doświadczyłeś/-aś, to raczej skutek intoksykacji, a nie symptomy, które można byłoby zakwalifikować jako zespół stresu pourazowego. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję za odpowiedź. Nie powiem, ale nie jest lekko. 

Jestem w terapii i od czasu kiedy się dokopalam do wypartych wspomnien dotyczacych przemocy seksualnej mam zdiagnozowane objawy ptsd i pojawiaja sie nagminie flashbacki--dzień w dzień, ktore utrudniaja mi normalne funkcjonowanie. Proszę o info czy to się pozbiera w jedną całość w trakcie terapi, czy to przejdzie, minie, bo dosłownie żyć się nie da. Jestem w terapii paychoanalitycznej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wierzę, że w czasie terapii uda się wszystko poskładać w całość, a przede wszystkim, że cały proces doprowadzi do wyzdrowienia, a objawy miną. Trzymam kciuki! 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję Ekspertowi, wiem tylko że czeka mnie długi proces. Zapomnialam zapytac terapeutki ile mniej wiecej lat leczenia mnie czeka. Dowiem się na następnej sesji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy bycie bitym przez rodzica w dzieciństwie może się przełożyć na traumę i jakieś skutki w przyszłości?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przemoc domowa, której dziecko doświadcza od osób najbardziej znaczących w swoim życiu, czyli od rodziców, zawsze niesie konsekwencje emocjonalne na przyszłość. Jakie to są skutki? Mogą być bardzo różne, od niskiej samooceny i braku wiary w siebie, poprzez agresję, frustrację aż po traumę i nieumiejętność radzenia sobie w życiu społecznym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi