Skocz do zawartości
Nerwica.com

mam 2 grupę na P , wiecie czy są jakieś ulgi na pkp , pks ?


kasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , są wakacje i chciałbym jechać gdzieś pociągiem lub pksem . Orientuje się może ktoś z was , czy przysługuję mi ulga na przejazd pkp lub pks ? Mam 2 grupę niepełnosprawności na P ... proszę o odp kogoś kto wie lub słyszał coś..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://intercity.pl/pl/site/niezbednik-podroznego/ulgi-handlowe-i-ustawowe/ulgi-ustawowe.html

 

http://www.pfron.org.pl/ebi/poprzednie-wydania/numer-12012-abc-osoby/podroze-bliskie-i-dale/39,UlgiwPKPiPKS.html

 

Przejrzyj te strony,z tego co poczytałem pobieżnie - to niestety nie,ale może coś przegapiłem/źle zrozumiałem/niedoczytałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na rencie ale niewiem czy socjalna obejmuje przysliguja 2 przejazdy w roku pociagiem ze znizka bynajmniej tak bylo, musisz do zusu zadzwonic bo do tego zaswiadczenie jest potrzebne od nich... Co do miejskiego pks to sa napewno ale kazde miasto ma swoj regulamin ,jezeli mieszkasz wogole w miescie z komunikacja...

Poznan np rencisci bezplatnie ,stop umiarkowany bilet ulgowy przysluguje...co do pociagow to wiem ze na wzrok robia spore znizki wiec wazne jest co masz w stopniu wpisane za literke i schorzenie ale zakladam ze ty masz tylko P wiec odpada...

 

-- Pn, 4 sierpnia 2014, 08:38 --

 

na rencie ale niewiem czy socjalna obejmuje przysliguja 2 przejazdy w roku pociagiem ze znizka bynajmniej tak bylo, musisz do zusu zadzwonic bo do tego zaswiadczenie jest potrzebne od nich... Co do miejskiego pks to sa napewno ale kazde miasto ma swoj regulamin ,jezeli mieszkasz wogole w miescie z komunikacja...

Poznan np rencisci bezplatnie ,stop umiarkowany bilet ulgowy przysluguje...co do pociagow to wiem ze na wzrok robia spore znizki wiec wazne jest co masz w stopniu wpisane za literke i schorzenie ale zakladam ze ty masz tylko P wiec odpada...

 

-- Pn, 4 sierpnia 2014, 08:39 --

 

na rencie ale niewiem czy socjalna obejmuje przysliguja 2 przejazdy w roku pociagiem ze znizka bynajmniej tak bylo, musisz do zusu zadzwonic bo do tego zaswiadczenie jest potrzebne od nich... Co do miejskiego pks to sa napewno ale kazde miasto ma swoj regulamin ,jezeli mieszkasz wogole w miescie z komunikacja...

Poznan np rencisci bezplatnie ,stop umiarkowany bilet ulgowy przysluguje...co do pociagow to wiem ze na wzrok robia spore znizki wiec wazne jest co masz w stopniu wpisane za literke i schorzenie ale zakladam ze ty masz tylko P wiec odpada...

 

-- Pn, 4 sierpnia 2014, 08:39 --

 

na rencie ale niewiem czy socjalna obejmuje przysliguja 2 przejazdy w roku pociagiem ze znizka bynajmniej tak bylo, musisz do zusu zadzwonic bo do tego zaswiadczenie jest potrzebne od nich... Co do miejskiego pks to sa napewno ale kazde miasto ma swoj regulamin ,jezeli mieszkasz wogole w miescie z komunikacja...

Poznan np rencisci bezplatnie ,stop umiarkowany bilet ulgowy przysluguje...co do pociagow to wiem ze na wzrok robia spore znizki wiec wazne jest co masz w stopniu wpisane za literke i schorzenie ale zakladam ze ty masz tylko P wiec odpada...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 kumpli ma niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym (ja zresztą też) i twierdzi, że komunikacją miejską jeżdżą za darmo i jeszcze opiekun za friko ma... Nie mogłem tego za bardzo znaleźć na necie, ale oni się zarzekają.

 

można jeździć na biletach ulgowych gdy ma się orzeczenie w st. umiarkowanym

 

-- 04 sie 2014, 08:42 --

 

2 kumpli ma niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym (ja zresztą też) i twierdzi, że komunikacją miejską jeżdżą za darmo i jeszcze opiekun za friko ma... Nie mogłem tego za bardzo znaleźć na necie, ale oni się zarzekają.

 

można jeździć na biletach ulgowych gdy ma się orzeczenie w st. umiarkowanym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do pociagow to wiem ze na wzrok robia spore znizki wiec wazne jest co masz w stopniu wpisane za literke i schorzenie

tylko z I grupą, tez u tych w schorzeniach ze wzrokiem.

 

-- 04 sie 2014, 18:44 --

 

Źródło: http://www.mpips.gov.pl

 

(Dz. U. z 2002 r., Nr 175, poz. 1440)

 

"Wszystkie ulgi obowiązują tylko w klasie 2, tylko w określonych kategoriach pociągów oraz na podstawie określonych rodzajów biletów. Ulgi nie dotyczą przejazdów pociągami EuroCity i InterCity w komunikacji międzynarodowej oraz przejazdów w komunikacji autobusowej ekspresowej. Osoby uprawnione do ulgowych przejazdów w klasie 2 - na podstawie biletów jednorazowych - korzystające z przejazdów w 1 klasie zobowiązane są uiścić dopłatę w wysokości różnicy między ceną biletu w klasie 1 a ceną biletu w klasie 2.

 

Jeśli jesteś osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności (I grupa inwalidztwa, niezdolność do samodzielnej egzystencji ), masz prawo do:

 

- 49% ulgi w pociągach osobowych i autobusach PKS w komunikacji zwykłej, tylko w klasie drugiej na podstawie biletów jednorazowych,

- 37% ulgi w pozostałych pociągach pospiesznych, ekspresowych, IC i EC i autobusach PKS pośpiesznych i przyśpieszonych, na podstawie biletów jednorazowych.

 

Do wyżej wymienionych ulg uprawnia jeden z dokumentów:

 

- wypis z treści orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, stwierdzające zaliczenie do I grupy inwalidztwa (znaczny stopień niepełnosprawności) wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby uprawnionej,

- wypis z orzeczenia lekarza rzeczoznawcy KRUS, stwierdzającego " niezdolność do samodzielnej egzystencji", razem z dowodem osobistym lub innym dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby uprawnionej,

- wypis z orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, stwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji razem z dowodem osobistym lub innym dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby uprawnionej,

- legitymacja dokumentująca znaczny stopień niepełnosprawności, wystawiona przez uprawniony organ,

- zaświadczenie wystawione przez ZUS, stwierdzające zaliczenie wyrokiem sądu do I grupy inwalidzkiej lub do uznania za osobę niezdolną do samodzielnej egzystencji, na czas określony, razem z dowodem osobistym lub innym dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby uprawnionej,

- orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej albo komisji służby zdrowia MSWiA o zaliczeniu do inwalidów I grupy, razem z dowodem osobistym lub innym dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby uprawnionej,

 

Jeśli jesteś osobą niewidomą nie uznaną za osobę niezdolną do samodzielnej egzystencji masz prawo do:

 

- 37% ulgi w 2 klasie pociągów osobowych, pośpiesznych, ekspresowych, oraz autobusach PKS przyśpieszonych i pośpiesznych.

 

Do ulg uprawnia jeden z dokumentów stwierdzających inwalidztwo, niezdolność do pracy albo niepełnosprawność z powodu stanu narządu wzroku:

 

- wypis z treści orzeczenia komisji lekarskiej ds. inwalidztwa i zatrudnienia,

- wypis z treści orzeczenia lekarza orzecznika ZUS,

- legitymacja osoby niepełnosprawnej wystawiona przez uprawniony organ,

- legitymacja Polskiego Związku Niewidomych lub Związku Ociemniałych Żołnierzy RP.

 

Jeśli jesteś opiekunem towarzyszącym w podróży osobie o znacznym stopniu niepełnosprawności (niezdolnej do samodzielnej egzystencji, inwalidzie I grupy) lub przewodnikiem towarzyszącym w podróży osobie ociemniałej lub niewidomej, na podstawie jednego z dokumentów podopiecznego oraz biletów jednorazowych masz prawo do:

 

- 95% ulgi na przejazdy w drugiej klasie pociągów pośpiesznych, ekspresowych, IC i EC oraz autobusach PKS przyśpieszonych i pośpiesznych (opiekun musi mieć ukończone 13 lat, za psa przewodnika również uiszcza się ulgową opłatę).

 

Do wyżej wymienionych ulg uprawnia jeden z dokumentów inwalidy, osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji albo osoby niepełnosprawnej, niewidomej lub ociemniałej.

 

Dzieci i młodzież niepełnosprawna uczęszczająca do szkoły, nie dłużej niż do ukończenia 24 r.ż. a studenci do 26 r.ż. oraz ich rodzice lub opiekunowie mają prawo do:

 

- 78% ulgi w drugiej klasie pociągów pośpiesznych, ekspresowych, IC i EC oraz autobusach PKS przyśpieszonych i pośpiesznych na trasie z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do: szkoły, przedszkola, ośrodka rehabilitacji, domu pomocy społecznej, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno - pedagogicznej, placówki, opiekuńczo - wychowawczej, ośrodka rehabilitacyjno - wychowawczego, środka wsparcia i z powrotem.

 

Do wyżej wymienionych ulg uprawnia jeden z dokumentów:

 

- dla dzieci i młodzieży uczęszczającej do szkoły albo szkoły wyższej - legitymacja szkolna dla uczniów niepełnosprawnych, legitymacja szkolna albo studencka wraz z dokumentem wymienionym poniżej.

- dla dzieci i młodzieży nie uczęszczającej do szkoły - legitymacja Związku Niewidomych, Legitymacja Polskiego Związku Głuchych, Legitymacja Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo, Legitymacja Krajowego Komitetu Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Ruchowo przy Zarządzie Głównym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, duplikat zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia dziecka dla ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego , wypis z treści orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, stwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji, całkowitą albo częściową niezdolność do pracy, wypis z treści orzeczenia komisji lekarskiej ds. inwalidztwa i zatrudnienia, stwierdzającego zaliczenie do jednej z grup inwalidzkich, legitymacja dokumentująca niepełnosprawność, wystawiona przez uprawniony organ."

 

-- 04 sie 2014, 18:48 --

 

A jesli chodzi o komunikacje miejska to zalezy od regionu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×