Skocz do zawartości
Nerwica.com

czy z schizofrenia mozna wziaść slub


justh

Rekomendowane odpowiedzi

11. § 1. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba ubezwłasnowolniona całkowicie.

§ 2. Unieważnienia małżeństwa z powodu ubezwłasnowolnienia może żądać każdy z małżonków.

§ 3. Nie można unieważnić małżeństwa z powodu ubezwłasnowolnienia, jeżeli ubezwłasnowolnienie zostało uchylone.

 

Art. 12. § 1. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.

§ 2. Unieważnienia małżeństwa z powodu choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego jednego z małżonków może żądać każdy z małżonków.

§ 3. Nie można unieważnić małżeństwa z powodu choroby psychicznej jednego z małżonków po ustaniu tej choroby.

 

 

 

 

nie jest ubeznawolnina , czy może wziasc slub za zgoda sadu ?

 

-- 02 sie 2014, 18:39 --

 

czy ślub kościelny tez można wziąć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie ślubu kościelnego cytat z portalu katolickiego.

 

Prawo Kanoniczne wprost nie zabrania małżeństwa. Podaje tylko, że w pewnych sytuacjach małżeństwo, będzie zawierane nieważnie W takiej sytuacji najczęściej jest przywoływany następujący kanon Kan. 1095 - szczególnie paragraf 3:

 

"Niezdolni do zawarcia małżeństwa są ci, którzy:

 

1° są pozbawieni wystarczającego używania rozumu;

 

2° mają poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich wzajemnie przekazywanych i przyjmowanych;

 

3° z przyczyn natury psychicznej nie są zdolni podjąć istotnych obowiązków małżeńskich"

 

http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=295754&t=295754&v=f

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Składasz wniosek do sądu o zezwolenie na zawarcie małżeństwa.

2. Sąd powołuje (lub nie) biegłych, jest rozprawa, takie tam.

3. Dostajesz (lub nie) zgodę sądu.

4. Idziesz ze zgodą sądu (z papierami) do urzędu stanu cywilnego - i tam już wyznaczasz termin ślubu, w jakim kościele itd., jak wszyscy.

Przynajmniej tak było 3 lata temu.

To formalnie, w rzeczywistości wielu zataja fakt choroby, tylko należy pamiętać o możliwości unieważnienia ślubu (jeśli jesteś chory psych. i nie masz zgody sądu). Jeśli zawrzesz ślub za zgodą sądu nie można go unieważnić z tych przesłanek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę z innej beczki-czy shizofrenik może uznać dziecko w USC? A jeśli już to zrobił to czy istnieje możliwość odwołania się od tego? Błagam o odpowiedż jak ktoś wie na pewno

 

 

Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna.

 

§ 2. Kierownik urzędu stanu cywilnego wyjaśnia osobom zamierzającym złożyć oświadczenia konieczne do uznania ojcostwa przepisy regulujące obowiązki i prawa wynikające z uznania, przepisy o nazwisku dziecka oraz różnicę pomiędzy uznaniem ojcostwa a przysposobieniem dziecka.

 

§ 3. Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczeń koniecznych do uznania ojcostwa, jeżeli uznanie jest niedopuszczalne albo gdy powziął wątpliwość co do pochodzenia dziecka.

 

§ 4. Uznanie ojcostwa może nastąpić także przed sądem opiekuńczym, a za granicą również przed polskim konsulem lub osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula, jeżeli uznanie dotyczy dziecka, którego oboje rodzice albo jedno z nich są obywatelami polskimi. Przepisy § 1-3 stosuje się odpowiednio.

 

 

art. 77

§ 1. Oświadczenie konieczne do uznania ojcostwa może złożyć osoba, która ukończyła szesnaście lat i nie istnieją podstawy do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia.

 

§ 2. Osoba, o której mowa w § 1, jeżeli nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, może złożyć oświadczenie konieczne do uznania ojcostwa tylko przed sądem opiekuńczym.

 

art. 78

§ 1. Mężczyzna, który uznał ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. W razie uznania ojcostwa przed urodzeniem się dziecka już poczętego bieg tego terminu nie może rozpocząć się przed urodzeniem się dziecka.

 

§ 2. Przepisy art. 64 i 65 stosuje się odpowiednio.

 

art. 82

§ 1. Mężczyzna, który uznał ojcostwo, wytacza powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania przeciwko dziecku i matce, a jeżeli matka nie żyje - przeciwko dziecku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×