Skocz do zawartości
Nerwica.com

Sposób na pocenie się po SSRI


Chada

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie poszperałem trochę po necie i trafiłem na artykuł z pisma dla psychiatrów w formie PDF gdzie jest opisane jak można sobie z tym poradzić.Są wymienione oprócz zmieniania leku takie leki które mogą w tym pomóc jak: Trazosyna, Oksybutynina,

Cyproheptadyna.Mam zatem pytanie nie wiedziałem gdzie zaśmiecić dział więc wolałem założyć nowy temat.Gdzie mam się udać żeby dostać legalnie taki lek czy psychiatra może wypisać takie leki?A jeśli Ona nie ma o tym pojęcia to co mam to wydrukować i pokazać?Dodam że u mnie po leku escitalopram jest to bardzo uciążliwe a to wzmożone powoduję ataki paniki,zamykanie się w sobie i chęć szybkiego ostawienia leku.Możliwe też są małe dawki mirtazepiny lub apilprazolom.Zapraszam do zapoznania się z artykułem poświęconym sposobowi na pocenie po SSRI przez pismo dla psychiatrów.

 

http://www.psychiatraonline.com/wp-content/uploads/2013/12/PSYCHIATRA_3_eBOOK.pdf

 

Strona 38!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cypro u pewnych osób niwelowało działanie przeciwdepresyjne SSRI. Oxy to lek antycholinergiczny, więc ma wiele możliwych skutków ubocznych. Wg. mnie z najlepszych dostępnych leków to antagoniści 5-HT2a/c tacy jak mirta/miansa, chociaż nie u każdego to zadziała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyproheptadyna działa trochę przeciwstawnie do SSRI, więc może u niektórych osób osłabiać ich działanie. U mnie sama mirta trochę łagodziła pocenie i potliwość dłoni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę coś z tym zrobić bo mnie to zniszczy.To zależy od SSRI bo po sertralinie i fluoksetynie jest luz nie ma pocenia ale po citalopram/escitalopram istna masakra ciężko mi z tym poceniem bo zwykłym wysiłku jak posprzątanie pokoju jestem mokry przez godzinę nawet mycie się powoduję jakieś tam ruchy i po tym zaczynam się pocić przez jakiś czas jeszcze.Esci działa dobrze,nie chcę zmieniać i zepsuć leczenia.Bo nie wiadomo czy po innym leku będzie tak dobre samopoczucie jak po esci.Perspi block 3x dziennie biorę od początku leczenia esci i nie to nie daję.W poniedziałek mam wizytę pogadam o tym ale wiem jaka będzie reakcja że muszę się przyzwyczaić,albo zmiana leku.Gdyby nie to pocenie to bym wyzdrowiał i było ze mną lepiej. :(

 

-- 26 lip 2014, 17:58 --

 

Muszę coś z tym zrobić bo mnie to zniszczy.To zależy od SSRI bo po sertralinie i fluoksetynie jest luz nie ma pocenia ale po citalopram/escitalopram istna masakra ciężko mi z tym poceniem bo zwykłym wysiłku jak posprzątanie pokoju jestem mokry przez godzinę nawet mycie się powoduję jakieś tam ruchy i po tym zaczynam się pocić przez jakiś czas jeszcze.Esci działa dobrze,nie chcę zmieniać i zepsuć leczenia.Bo nie wiadomo czy po innym leku będzie tak dobre samopoczucie jak po esci.Perspi block 3x dziennie biorę od początku leczenia esci i nie to nie daję.W poniedziałek mam wizytę pogadam o tym ale wiem jaka będzie reakcja że muszę się przyzwyczaić,albo zmiana leku.Gdyby nie to pocenie to bym wyzdrowiał i było ze mną lepiej. :(

 

Zawsze coś musi być nie tak :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat. Jest 19 stopni w mieszkaniu a mi pocą się dłonie. W nocy muszę się odkrywać. Strasznie mnie to krępuje w codziennym życiu. czy ktoś może próbował ww leków. Mianserynę mam w dawce 10mg ale sam nie wiem czy to dobre rozwiązanie. Może jakieś ziółka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSRI nie rozdrażniają układu współczulnego - z czasem go wręcz tonizują. Serotonina i GABA to najlepsze neuroprzekaźniki do stonizowania układu współczulnego. Są badania wykazujące, że przez branie SSRI obniża się poziom noradrenaliny oraz wycisza się miejsce sinawe (główne źródło neuronów noradrenalinowych w mózgu).

 

Pocenie się po SSRI jest z powodu zaburzonej termoregulacji spowodowanej agonizmem receptorów 5-HT2a.

 

Pocenie się po lekach noradrenalinowych ma inną przyczynę niż pocenie się po lekach serotoninowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSRI nie rozdrażniają układu współczulnego - z czasem go wręcz tonizują. Serotonina i GABA to najlepsze neuroprzekaźniki do stonizowania układu współczulnego. Są badania wykazujące, że przez branie SSRI obniża się poziom noradrenaliny oraz wycisza się miejsce sinawe (główne źródło neuronów noradrenalinowych w mózgu).

 

Pocenie się po SSRI jest z powodu zaburzonej termoregulacji spowodowanej agonizmem receptorów 5-HT2a.

 

Pocenie się po lekach noradrenalinowych ma inną przyczynę niż pocenie się po lekach serotoninowych.

 

Ja powtarzam tylko to co powiedziała mi moja uczona doktor psychiatra, czyżbyś wiedział więcej niż ona?!

 

A gdzie linki do badań i info.

 

Jasne jasne, jeszcze będzie że leki SSRI są najlepsze w walce z nadmierną potliwością i zacznie się je przepisywać na nadmierne pocenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Short-term sertraline treatment suppresses sympathetic nervous system activity in healthy human subjects"

 

"Our study found that the net effect of short-term SSRI treatment is an apparent suppression of SNS activity as indicated by a decreased plasma NE appearance rate in the sertraline condition."

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11259862

 

"Effects of acute administration of selective serotonin reuptake inhibitors on sympathetic nerve activity"

 

"In conclusion, acute peripheral administration of SSRIs caused early autonomic cardiovascular effects, particularly sympathoinhibition, as measured by RSNA."

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25003632

 

"Modulation of noradrenergic neuronal firing by selective serotonin reuptake blockers"

 

"it appears that enhancing 5-HT neurotransmission by sustained SSRI administration leads to a reduction of the firing rate of noradrenergic neurons."

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1565850/

 

"To sweat or not to sweat? A hypothesis on the effects of venlafaxine and SSRIs"

 

"Venlafaxine can counteract sweating at low doses as a result of its serotonergic effect, while it can increase sweating at higher doses with an increasing noradrenergic active component."

 

http://www.medical-hypotheses.com/article/S0306-9877(09)00502-7/abstract

 

"Improvement of Antidepressant-Induced Sweating with As-Required Benztropine"

 

"Serotonergic antagonists like cyprohepatidine reduce sweating by 5-HT2a blockade in the hypothalamic region."

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3931183/

 

 

Myślisz, że Twoja doktor, nawet jeśli jest profesorem to zagłębia się w tak dokładne tematy jak wpływ leków przeciwdepresyjnych na sympatyczny układ nerwowy? No wolne żarty, na pewno ma co robić.

 

Pisałem, że potliwość z SSRI jest inna niż noradrenalinowa. Osobiście brałem wiele SSRI oraz leki noradrenalinowe przez różny czas i wiem co mówię. Jestem w stanie przyznać, że SSRI początkowo mogą podkręcać sympatyczny układ nerwowy i nasilają także potliwość "noradrenalinową" (czyli głównie pod pachami), ale z czasem następuje tonizacja układu sympatycznego i potliwość pod pachami jest blokowana. Część z działania przeciwlękowego SSRI i benzodiazepin bierze się z ich hamującego wpływu na sympatyczny układ nerwowy (noradrenalina). Niestety na SSRI pozostaje stale potliwość serotoninowa, czyli głównie ta twarzy, karku oraz stóp i dłoni, która bierze się z agonizmu 5-HT2a i przez to wpływu na termoregulację. Z czasem brania SSRI receptory 5-HT2a się downregulują i także ta potliwość powinna do pewnego stopnia zmaleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś słyszał o lekach które pomogą zmniejszyć potliwość po SSRI? Te leki antycholinergiczne to dobre są, nieszkodliwe? Duż osób na normalnych forach wymiena Bellergot że niby uspokoja. Biorę teraz fluwoksaminę (fevarin) 100mg. CO prawda 1 tydzień, ale wiem że na SSRI raczej mi ta potliwość zostaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.07.2014 o 14:56, Chada napisał:

Muszę coś z tym zrobić bo mnie to zniszczy.To zależy od SSRI bo po sertralinie i fluoksetynie jest luz nie ma pocenia ale po citalopram/escitalopram istna masakra ciężko mi z tym poceniem bo zwykłym wysiłku jak posprzątanie pokoju jestem mokry przez godzinę nawet mycie się powoduję jakieś tam ruchy i po tym zaczynam się pocić przez jakiś czas jeszcze.Esci działa dobrze,nie chcę zmieniać i zepsuć leczenia.Bo nie wiadomo czy po innym leku będzie tak dobre samopoczucie jak po esci.Perspi block 3x dziennie biorę od początku leczenia esci i nie to nie daję.W poniedziałek mam wizytę pogadam o tym ale wiem jaka będzie reakcja że muszę się przyzwyczaić,albo zmiana leku.Gdyby nie to pocenie to bym wyzdrowiał i było ze mną lepiej. :(

 

-- 26 lip 2014, 17:58 --

 

 

Zawsze coś musi być nie tak :evil:

 

Mam to samo co Ty 😡 Biorę Aciprex i też dostaje zlewnych potów. Nie wiem, czy to po lekach, czy lęk. Dodam, że jak zjem coś lub wypije to też jestem aż cały mokry 😡

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się strrrasznie pociłam po sertralinie - zwłaszcza po zwiększeniu dawki do 100 mg - spacer zimą z koleżankami na zajęcia był udręką - one zziębnięte, ja mokra od potu. To samo w nocy - piżama była całkowicie przemoczona a ja rano trzęsłam się z zimna w chłodnym pokoju. Ale z czasem to minęło - myślę że około miesiąc się to stabilizowało - może u Was też musi minąć dłuższy czas?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

 

od kilku lat biore paroksetyne  na zaburzenia lekowe. najpierw bylo to 20 mg, potem 30 mg, potem 40 mg.

po 2 latach zmniejszylem dawke z 40 mg na 20 mg. raz, ze lepiej sie juz czulem i chcialem sprobowac mniejszej dawki, dwa, ze pojawily sie problemy z watroba.

lekko podzyszone proby watrobe, czasami lekki bol w prawym boku. zeby wspomoc watrobe bralem sylimarol, hepatil, nac, fosfolipidy - wszystko w sporych dawkach i jakos to dawalo rade.

po jakims czasie zmiejszylem dawke paroksetyny do 10 mg i w miare na tym funkcjonowalem. zestaw oslonowy na watrobe caly czas bez zmian.

ale wystarczylo, ze zjadlem cos zmazonego, typu schabowy i nastepnego dnia juz czulem watrobe.

po roku stosowania dawki 10 mg z watroba sie pogorszylo. zrobilem badania i aspat norma x 3, alat lekko podyzszony, ggtp  i bilirubina w normie. od lekarza rodzinnego dostalem heparagen i wyniki sie poprawily. alat w normie, aspat 80, czyli dalej za wysoko.

po 2 miesiacach brania heparagenu znowu jest gorzej. aspat 120, alat lekko powyzej normy. spuchniety brzuch, bol prawego boku itp

 

wyglada na to, ze musze odstawic paroksetyne, bo to w niej widze zrodlo mojego problemu. nie biore innych lekow, ktore moga miec wplyw na watrobe. nie pije zupelnie alkoholu.  nie pale, zero uzywek.

wiem, ze dawka 10 mg to malo ale nie wiem, czy jestem juz w stanie funkcjonowac bez lekow. 10 mg to chyba bylo za malo nawet ale balem sie wrocic do 20 mg z racji problemow z watroba.

gdyby nie watrona to nawet juz zostalbym na dawce 10 mg

 

pomysl mam taki, zeby zmienic paroksetyne na escitalopram 10 mg. bralem kiedys esci ale dzialal za slabo. 20 mg mg esci dzialalo gorzej niz 20 mg paroksetyny. jednak to bylo kiedys i obecnie chyba 10 mg esci zadziala lepiej niz 10 mg paroksetyny. ewentualnie jak 10 mg bedzie za malo to moge zwiekszycz dawke do 20 mg.

moj lekarz rodzinny nie ma pojecia o ssri. ma mniejsza wiedze niz ja. psychiatra nie przyjmuje prywatnie przez covida. zreszta nie bardzo wierze w pomoc psychiatry w tym temacie. zwykle maja w dupie efekty uboczne lekow.

sam szukalem i wedlug informacji jakie znalazlem escitalopram jest duzo lagodniejszy dla watroby niz paroksetyna.

 

moze ktos pomoze mi w tym temacie ? czy zmiana na escitalopram ma jakis sens ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×