Skocz do zawartości
Nerwica.com

"Zwolnienie" z tajemnicy


leptosomatyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Zastanawia mnie jedna kwestia, bo nie wiem czy mogę o pewnej rzeczy podczas sesji powiedzieć. Czy istnieją jakiekolwiek okoliczności, by psychoterapeuta miał obowiązek lub prawo do tego żeby przekazać treść rozmowy odbytej w gabinecie podczas sesji osobie trzeciej? Oczywiście nie liczę superwizora. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według kodeksu etycznego psychoterapeuty PTPsychiatrycznego:

 

1.4. Tajemnica terapii może być uchylona jedynie wtedy, kiedy przemawia za tym dobro wyższe (np. w przypadku poważnego zagrożenia życia tub zdrowia innych lub życia pacjenta) i tylko wobec osób lub instytucji do tego odpowiednich.

 

1.5. Powyższe uwagi dotyczą także terapii osoby niepełnoletniej, przy czym niezbędne jest każdorazowe rozważenie, na ile w interesie dziecka leży ujawnienie jego spraw wobec rodziców bądź opiekunów. Terapeuta ma prawo, nie łamiąc zasady dyskrecji poinformować rodziców bądź opiekunów o własnych wnioskach i ewentualnych zaleceniach. Rodzice tub opiekunowie pacjenta nieletniego muszą zostać poinformowani o objęciu danej osoby opieką terapeutyczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym innym może być rozmowa o pracy w gronie kolegów z branży czy przyjaciół, a czym innym są opowieści terapeutów, często z jakimś morałem, podawane jako przykład pacjentowi na sesji. Takie opowieści, podobnie jak bajki i metafory są narzędziem terapeutycznym i nie zawsze bywają autentycznym przypadkiem danego terapeuty (mogą być już np terapeutyczną legendą), ba, nie zawsze w ogóle są prawdziwe. Te prawdziwe natomiast podlegają najpierw obróbce w celu pełnej anonimizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale gdy ktoś nie wie o kogo chodzi to chyba nie jest złamanie tajemnicy.

Moja T. w trakcje naszych dwóch spotkań podała przykłady trzech osób z którymi pracowała/pracuje.

Nie wiem czy to akurat coś złego, bo przecież ja nie znam ich danych, a nawet jeśli spotkam kokoś kto pasował by do tego schematu to nie wiadomo czy o niego chodzi itd.

 

Co innego jeśli T. mówi o konkretnym pacjencie. Czytałam czyjaś opinię jak jeden T. (mający bardzo dobre opinie od innych) opowiedział komuś historię osoby która była w gabinecie wcześniej. Nie wiadomo czy to prawda oczywiście, bo w sumie ludzie różne rzeczy piszą, ale jeśli tak to to nie było zbyt etyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×