Skocz do zawartości
Nerwica.com

LURAZYDON (Latuda)


Rekomendowane odpowiedzi

Atypowy neuroleptyk

 

Częściowy agonista rec. 5-HT1a (Ki = 6,8nm)

 

Antagonista:

α1 (Ki = 48 nM)

α2A (Ki = 1.6 nM)

α2C (Ki = 10.8 nM)

D1 (Ki = 262 nM)

D2 (Ki = 1.7 nM)

5-HT2a (Ki = 2.0 nM)

5-HT2c (Ki = 415 nM)

5-HT7 (Ki = 0.5 nM)

 

Brak znaczącego powinowactwa do rec. H1 i rec. muskarynowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy ten częściowy agonista rec. D2 D3, w przypadku abilify jest rzeczywiście taki "precyzyjny", skoro zdarzają się przypadki gdzie ludzie skarżą się na mimowolne skurcze mięśni itp. po wieloletnim stosowaniu tego leku. Swoją drogą to ciekawe jakie dawki przyjmowały te osoby, no bo przecież jest spora różnica między dawką przeciwdepresyjną 3-4 mg a dawką już raczej typowo przeciwpsychotyczną 30 mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z tym opracowaniem, które uwzględnia 15 najpopularniejszych neuroleptyków - http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140673613607333

 

arypiprazol ma 4te najniższe ryzyko zwiększania masy ciała, 5te najniższe ryzyko objawów pozapiramidowych, 1sze najniższe ryzyko podniesienia prolaktyny, 2gie najniższe ryzyko wydłużenia odstępu QT, 5te najniższe ryzyko sedacji(zamulenia). Obok risperidonu, kwetiapiny i amisulprydu jest to najlepszy neuroleptyk o działaniu przeciwdepresyjnym dobry do augmentacji leczenia SSRI w depresji.

 

W okreslonych dawkach arpiprazol praktycznie w ogóle nie powoduje EPS(tych wszystkich drżeń, dyskinez, parinsonizmów itp.). Jak tu wierzyć ludziom jak tu byli tacy co brali jednocześnie np. 7,5 arypiprazolu+400mg kwetiapiny+800mg amisulprydu, a twierdzili, że z całą pewnością tyją albo mają EPS po arypiprazolu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/Dopuszczenie-do-obrotu-nowego-leku-dla-schizofrenikow,139698,6.html

 

Z informacji z innego forum:

"Jeśli chodzi o to: Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) przy Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA) wydał pozytywną opinię dla produktu Latuda w dniu 23 stycznia 2014 r. Na stronie leku jest informacja o jego aktualnej dostępności: http://www.latuda.eu

Można myśleć o sprowadzeniu go przez import docelowy. Dla wielu to zbyt kosztowne w tym i dla mnie ale myślę, że ta informacja może się przydać".

 

(źródło: http://schizofrenia.evot.org/viewtopic.php?t=26342, autor: Niebieski)

 

-- 26 lip 2017, 12:51 --

 

Równocześnie wiadomo już, że prawo do opracowania i wprowadzenia do obrotu leku Latuda w 26 państwach członkowskich UE zostało przeniesione z firmy Takeda na firmę Sumitomo Dainippon Pharma, i zapewne do tej drugiej trzeba kierować teraz pytania o termin wprowadzenia leku na polski rynek

(źródło: http://www.takeda.com.pl/media/news-releases/2015/latuda/)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna cena tego leku, za granicą 1100$ czyli okolice 4000zł.

 

Także zapomnijmy, za jakiś czas dostaną refundację na niego schizofrenicy a generyki może za 5 lat.

 

-- 26 lip 2017, 20:59 --

 

...

 

Z resztą z tego co wyczytałem to lek łączący cechy starego Risperidonu i Wortioksetyny, czyli bardziej nowinka techniczna na wyciągnięcie kasy od desperatów,

bo nie jest to nic nowego, bardziej pewną opcją jest pójście w tańsze Abilify czy Amisulpryd i kombinowanie ich z klasycznym neuroleptykiem.

 

Także jestem MOCNO sceptyczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszukałem pół sieci w tym kierunku jakiś czas temu, teraz też spojrzałem, ni widu ni słychu, napisałem do PL wydziału Takeda, jak coś napiszą dam znać.

Jak Ci zależy możesz sprowadzić z zagranicy, żaden problem, tylko czy warto ? moim zdaniem nie wart swojej ceny, bo kosztuje tyle co średniej klasy rower.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Równocześnie wiadomo już, że prawo do opracowania i wprowadzenia do obrotu leku Latuda w 26 państwach członkowskich UE zostało przeniesione z firmy Takeda na firmę Sumitomo Dainippon Pharma, i zapewne do tej drugiej trzeba kierować teraz pytania o termin wprowadzenia leku na polski rynek

(źródło: http://www.takeda.com.pl/media/news-releases/2015/latuda/)

 

dr. Psycho Trepens,

 

patrz wyżej. napisz raczej do Sumitomo Dainippon Pharma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.08.2020 o 00:48, Pawel.770 napisał:

Ktos wie od jakiej dawki zaczyna sie dzialanie antypsychotyczne a do jakiej jest aktywizujace? 

 

I co z prolaktyna na tym leku, podwyzsza tak jak rispolept albo amisulpiryd czy nie?  

też mnie to martwi. U mnie olanzapina, rispolept, sulpiryd podwyższał prolaktynę. Czytałam, że latuda też podwyższa.

Jak na razie nie mam jej bo idę dopiero do lekarza za 3 tyg. Jak mi przepisze to napiszę jak na mnie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lek jest już w aptekach.  Jednak trzeba poczekać na oficjalne pismo. Nie każdemu można go przepisać a tylko wtedy kiedy zawiodły wcześniejsze leki tz II generacji. A więc czekam...

 

Edytowane przez liptint

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lek jest wg lekarza podobny do abilify choc wg mnie bardziej podobny ma profil dzialania do amisulpirydu poniewaz dziala takze przeciwlekowo i uspokajakaco, abilify takiego dzialania nie ma(tylko antydepresyjne). Wg lekarki nie podwyzsza zbyt czesto prolaktyny. Nie wiem tylko od jakiej dawki zaczyna dzialac antypsychotycznie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos bierze ten lek i e jakiej dawce??? Ja biore 37 mg ostatnio weszlem na niego zamiast abilify ale jednoczesnie zwiekszylem dawke duloksetyny i nie wiem przez co teraz mam zaburzenia libido czy przez lurazydon czy duloksetyne??? Mial ktos zaburzenia seksualne spowodowane lurazydonem???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 dzień na Latudzie 37mg.
Myślę, że mogę już coś napisać na temat jej działania u mnie. Przyjmuję ją wieczorem podczas kolacji.
Czuję takie napięcie podobne do abilify czyli ma działanie aktywizujące.
Choć różni się działaniem od abilify (chodzi mi o efekt w pobudzeniu) czyli nie powoduje u mnie zmęczenia.
Poprawia nastrój. Np następnego dnia czuję aktywizację, nie muli tak umysłu.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×