Skocz do zawartości
Nerwica.com

Neofobia?


Psychoanalepsja_SS

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Jeszcze do niedawna myślałem, że mam po prostu fobię społeczną, ale teraz zaczynam się zastanawiać czy lęk społeczny nie jest jedynie objawem szerszego problemu.

Odczuwam lęk przed nowymi ludźmi i nowymi sytuacjami społecznymi. Po kilkukrotnej ekspozycji na nowego człowieka/sytuację socjalną lęk raczej znika, choć po dłuższej nieobecności bodźca może wypłynąć znów na wierzch, choć zdecydowanie mniejszy.

Jednakże zauważyłem, że nie tyczy się to tylko kontaktów społecznych. Mam lęk przed zmianami w ogóle. Podjęcie decyzji jest stresujące, wszak decyzja rodzi zmianę, nowość. W nowych sytuacjach kiepsko się odnajduję, stare schematy nie działają, a nie mam pewności, czy nowe dobrze się sprawdzą. Automatycznie odrzucam nowe, nieznane danie, mimo że nawet go nie próbowałem, brzydzi mnie.

"Konserwatyzm" ten być może nie jest kosmicznie olbrzymi, lecz sprawia problemy, trudności i raczej nie nazwałbym go czymś normalnym i akceptowalnym.

 

Ktoś ma podobnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, miałam podobny problem - bałam się nowych ludzi, miejsc. czasem chciałam unikać kontaktu, jednak, że jestem osobą otwartą i ten mój lęk utrudniał mi funkcjonowanie, powiedziałabym uwierał prawie fizycznie. wiedziałam, że coś jest nie tak, zdawałam sobie sprawę, że może to nerwica i postanowiłam skorzystać z pomocy psychologa, nie chciałam kierować się do lekarza, bo wiedziałam, że problem jest w głowie. i przyznam, terapia pomogła. teraz sama planuję z kim się spotkać, jeszcze czasem mam napady lęku, ale wiem, jak sobie radzić i myślę pozytywnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×