Skocz do zawartości
Nerwica.com

PROMETAZYNA (Diphergan, Polfergan)


depas

Czy prometazyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

1 użytkownik zagłosował

  1. 1. Czy prometazyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      1
    • Nie
      0
    • Zaszkodziła
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Lek zaliczany do najstarszej grupy klasy leków przeciwhistaminowych (jeden z pierwszych leków I generacji - antagonista receptora H1) o działaniu nieselektywnym na receptor H1, wykazuje również właściwości dopaminolityczne, cholinolityczne, adrenolityczne i antyserotoninowe.

Chemicznie jest pochodną fenotiazyny. Wykazuje silne działanie sedatywne i słabe przeciwpsychotyczne (zaledwie około 1/10 siły chlorpromazyny). W Europie bywa stosowana w leczeniu psychiatrycznym, w celu złagodzenia niepokoju, pobudzenia i napięcia)

 

 

DZIAŁANIE:

 

Antagonista receptora H1 I generacji, pochodna fenotiazyny. Wykazuje działanie przeciwhistaminowe, depresyjne na OUN, cholinolityczne, przeciwwymiotne, uspokajające, nasenne. Wykazuje korzystne działanie w chorobie lokomocyjnej; zmniejsza pobudzenie przedsionkowe i hamuje działanie błędnikowe. Przenika przez barierę krew–mózg i wywiera działanie uspokajające przez hamowanie N-metylotransferazy histaminowej, blokowanie ośrodkowych receptorów histaminowych, blokowanie receptorów odpowiedzialnych za wychwyt serotoniny, acetylocholiny oraz przez pobudzenie receptorów α-adrenergicznych. Dobrze się wchłania po podaniu p.o. Działanie leku rozpoczyna się ok. 20 min po podaniu p.o., p.r. lub i.m. oraz 3–5 min po podaniu i.v. i utrzymuje się przez 4–6 h, niekiedy do 12 h. W 93% wiąże się z białkami osocza. Przenika przez łożysko i barierę krew–mózg. t1/2 w fazie eliminacji wynosi 7–15 h. Prometazyna jest metabolizowana w wątrobie. Głównymi metabolitami są sulfotlenki prometazyny i N-demetyloprometazyna. Prometazyna wydalana jest z moczem, głównie w postaci nieczynnych metabolitów.

 

WSKAZANIA:

 

Leczenie objawowe stanów alergicznych górnych dróg oddechowych i skóry, w tym alergicznego nieżytu nosa, pokrzywki, zmian skórnych przebiegających ze świądem, reakcji anafilaktycznej, odczynów poprzetoczeniowych. Zapobieganie chorobie lokomocyjnej i jej leczenie. W premedykacji przed zabiegami inwazyjnymi oraz w okresie pooperacyjnym (lek uspokajający, przeciwwymiotny).

 

INTERAKCJE:

 

Nasila działanie leków cholinolitycznych, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, leków nasennych, uspokajających, przeciwbólowych, barbituranów oraz działanie depresyjne opioidowych leków przeciwbólowych. Wykazuje synergizm z lekami neuroleptycznymi i parasympatykolitykami.Równoległe stosowanie z inhibitorami MAO może przedłużyć i nasilić działanie cholinolityczne oraz wpływ leków przeciwhistaminowych na OUN; może to zwiększyć ryzyko spadku ciśnienia tętniczego i wywoływać objawy ze strony układu pozapiramidowego. Prometazyna może odwracać wazopresyjne działanie epinefryny; z tego względu niedociśnienia tętniczego wywołanego podaniem prometazyny nie należy leczyć epinefryną. Prometazyna może obniżać próg drgawkowy i dlatego konieczne może być dostosowanie dawki leków przeciwdrgawkowych. Podczas leczenia prometazyną nie należy spożywać alkoholu. Równoległe stosowanie prometazyny z lekami ototoksycznymi może maskować objawy ototoksyczności, takie jak szum w uszach i zawroty głowy. Prometazyna może powodować fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne wyniki immunologicznych testów ciążowych. Stosowanie leku należy przerwać co najmniej 72 h przed wykonaniem skórnych testów alergicznych.

 

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE:

 

Senność, zawroty i bóle głowy, niepokój ruchowy, koszmary senne, zmęczenie, zaburzenia orientacji, splątanie, objawy pozapiramidowe, pobudzenie, halucynacje, zaburzenia widzenia (niewyraźne, podwójne widzenie, rozszerzenie źrenic), suchość w jamie ustnej, podrażnienie żołądka, zatrzymanie moczu, zagęszczenie śluzu w drogach oddechowych, jadłowstręt, kołatanie serca, niedociśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu, kurcze mięśni, ruchy głowy i twarzy przypominające tiki, anafilaksja, zaburzenia regulacji temperatury ciała (gorączka), rumień na twarzy, hipokaliemia, nadwrażliwość na światło, zmiany w składzie krwi (w tym niedokrwistość hemolityczna), zaburzenia wątroby i dróg żółciowych (w tym żółtaczka). Prometazyna może zwiększać stężenie glukozy we krwi. W przypadku przedawkowania trudności w oddychaniu, znaczna senność, objawy pozapiramidowe, pobudzenie OUN, objawy wynikające z działania cholinolitycznego, spadek ciśnienia tętniczego, omdlenie. Objawy wynikające z działania cholinolitycznego oraz pobudzenie OUN obserwuje się częściej w przypadku przedawkowania leku u dzieci. Po przedawkowaniu prometazyny obserwowano zmianę koloru moczu na czerwony (może być związana również z krwiomoczem). Leczenie objawowe i podtrzymujące.

 

(za: wikipedia.org; bazalekow.mp.pl)

 

-- 22 cze 2014, 09:50 --

 

Wrzuciłem info nt. tego środka, ponieważ od dłuższego czasu fatalnie śpię, a mało zostało już leków których nie próbowalem w tym celu. Silne benzo odpadają, neuroleptyki na dłuższą metę również, więc może stara, mocna antyhistamina?

Czy ktoś z Was stosuje/stosował prometazynę nasennie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam ostatnio dostałem to cudo od rodzinnego przy jelitówce na łagodzenie mdłości a dodam że od paru lat mam silną nerwicę i główny problem to bezsenność i niewiele leków mnie usypia. wziąłem 10 mg na mdłości pomogło tak sobie ale o dziwo poczułem jakąś przyjemną senność i cały dzień przespałem. nie wiem na ile to działanie leku a na ile byłem wymęczony chorobą ale myślę że to nie przypadek, lek działa. polecam zwłaszcza przy nie duzych problemach ze snem, szkoda odrazu sie truć mianseryną, przy dużej bezsennosci może być za słaby ale jako jeden z nielicznych leków naprawde usypia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prometaznę używam tylko jako antywymiotny syf ,żeby się obsrać wymiocinami podczas tramalowego wpadku-upadku .

 Ogólnie to antyhistaminowiec 1 generacji , więc podejrzewam ,że na czysto działa zamulająco i chce sie po nim ew. żryć .

 Czy się tyje ? Nie wiem ,,, ale podejrzewam ,że jak masz skłonności do tycia z natury swojej ,to akuratnie ten lek nie pomoże Ci zejść niżej z wagi . Większe szanse ,że przytyjesz .

 Kto Ci taki badziew na sen przepisał ?

 Niedawno prosiłem lekarza również o jakąś nowość na sen , co by to benzo nie było .

 To mi dał Noctis .

 Patrzę w ulotkę a tam ,że to antagonista H1 pierwszej generacji ,,, hehehe ,żarty jakieś kuurwa czy co ? 

 Stary syf przebrany w nowe szaty Księżniczki Śpioszki ,,,w dupę , recepta do kosza .

Edytowane przez Kalebx3 Gorliwy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Kalebx3 Gorliwy - jasno i rzeczowo. Nawet się uśmiałam przy fragmencie „Kto ci taki badziew na sen przepisał”. To pomysł dilerki.

 

Nie mogę spać po kariprazynie / arypiprazolu i szukam czegoś, co mi pomoże. Polecasz coś? Próbowałeś melatoniny albo agomelatyny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Zostal mi przepisany lek nasenny Diphergan drazetki 25 mg mam obawy wobec tego leku poniewaz wyczytalem w ulotce ze jest to lek antyhistaminowy jak hydroxyzyna (tez antyhistaminowa) , ja przyjmuje od dluzszego czasu hydroxyzinium 25 mg 5 tabletek srednio w nocy tez na spanie i mam takie pytanie czy te oba leki nie bedą się kłócić ? 

Czy moze dojsc do czegos powaznego ? prosze o kontakt 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kulfon888 napisał:

Witam serdecznie. Zostal mi przepisany lek nasenny Diphergan drazetki 25 mg mam obawy wobec tego leku poniewaz wyczytalem w ulotce ze jest to lek antyhistaminowy jak hydroxyzyna (tez antyhistaminowa) , ja przyjmuje od dluzszego czasu hydroxyzinium 25 mg 5 tabletek srednio w nocy tez na spanie i mam takie pytanie czy te oba leki nie bedą się kłócić ? 

Czy moze dojsc do czegos powaznego ? prosze o kontakt 

 

Może lekarzowi chodziło o zamianę hydroksyzyny na dophergan? Faktycznie branie 125mg hydroksyzyny + jeszcze diphergan brzmi trochę bez sensu jak dla mnie. Nie wiem czy stanie się coś poważnego - możliwe, że nie bo tych leków można brać dużo. Może lekarz miał jakiś ważny powód dlaczego akurat diphergan? Ja radziłbym zadać to pytanie lekarzowi prowadzącemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ProstyUser zapomnialem powiedziec lekarzowi na wizycie wiesz ze biore hydroxyzyne on tego niewiedzial i zapisal wiesz Diphergan 25 wczoraj mialem ostre lęki wkrecilem sobie ze cos mi sie stanie po tym dipherganie bo wzialem jeden uprzednio biorac 5 hydroxyzyn i do tego znow wypilem cole i spotengowalem lęki masakra juz mowilem mamie zawiez mnie na pogotowie niech mnie na psychiatryk przyjma gdzies... ale jakos przetrzymalem

 

Bede prosil o lek na spanie bardziej taki ktory bralem w szpitalu czyli Estazolam tym lekom bardziej ufam..

 

Wczoraj bralem nowo przepisany Afobam 0,5 wzialem poltorej tabletki ale lęk mnie dalej trzymal pisaliscie mi ze ten lek krotko dziala bede prosil o zmiane na clonazepam ktory jest dluzej dzialajacy 

 

Jesli chodzi o inne leki to odstawiam parogen biore 10 mg teraz tylko i odstawiam olzapine bluefish 10 mg tez w nocy pol biore poczekam az chlorprotixen 50 mg zentiva lub hasco wejdzie calkiem do aptek i zamienie go a jesli chodzi o nowy lek mam miec za niecale dwa tygodnie lek doxepin 25 mg 

 

Daj znac co o tym sądzisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak lekarz nie wiedział o hydroksyzynie to lepiej nie bierz tego dipherganu. Wątpię że spowodowałby lęk, ale pewności nigdy nie ma. Cola jest dość bezpieczna. Najlepiej nie pij więcej niż 1 litr na raz (80mg kofeiny).

Benzodiazepiny czyli na przykład estazolam, alprazolam (afobam) lub klonazepam, uzależniają i szkodzą w długiej perspektywie. Dlatego używaj ich krótko, max kilka tygodni - potem właśnie uzależniają i szkodzą.

Odstawienie parogenu i olanzapiny to naturalne kroki, jeżeli nie pomagały.

Doxepin to rzadko stosowany lek, ale na pewno pomoże ci spać. Trzeba być dobrej myśli i sprawdzić na sobie, co TOBIE pomaga.

Edytowane przez ProstyUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy od indywidualnej reakcji organizmu na tego typu leki. Ja to nawet po kwetiapinie, hydroksyzynie i benzo wziętymi na jedną noc potrafię obudzić się cały i zdrowy. Być może dlatego, że po dłuższym czasie brania leków antyhistaminowych/antyserotoninergicznych wyrabia się pewna habituacja organizmu względem takich leków. 

 

Diphergan to dość słaby lek. Hydroksyzyny jednorazowo to maksymalnie 100mg staraj się nie przekraczać. Te leki raczej gryźć się specjalnie nie będą. Diphergan będzie potencjalizował działanie antyhistaminowe hydroksyzyny.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do @kulfon888, nie wiem, czy lekarze Ci to wytłumaczyli czy nie, ale estazolam, afobam, lorafen, klonazepan to są benzodiazepiny do stosowania sporadycznego. Branie tych leków codziennie, już po kilku tygodniach powoduje uzależnienie. W dodatku działanie nasenne dość szybko mija (tolerancja). Żeby potem odstawić benzodiazepiny stosowane codziennie, przewlekle, przez parę miesięcy, to potrzeba czasem wielu miesięcy. Tak, że stosuj sporadycznie, tylko doraźnie, raz na kilka dni, a nie jako remedium na sen do codziennego brania.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×