Skocz do zawartości
Nerwica.com

Mirtazapina-mianseryna -różnice w działaniu.


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

1.Mianseryna blisko 10-krotnie silniej od mirtazapiny antagonizuje receptory 5HT2a oraz 5HT2c-skutkiem tego jest silniejszy jej

wpływ na DA.

2.Mianseryna jest inhibitorem zwrotnego wychwytu NE-mirtazapina nie ma takiego działania.

3.Mianseryna jest zdecydowanie silniejszym lekiem oddziałującym na NE od mirtazapiny.

4.Mirtazapina oddziałuje na receptory 5HT1a oraz 5HT3 -mianseryna nie ma takiego działania.

5.Mianseryna zdecydowanie silniej od mirtazapiny pobudza receptor alfa1-skutkiem tego jest większa nań sedacja i spadki ciśnienia

tętniczego.

6.Mirtazapina silniej od mianseryny antagonizuje receptor H1.

7.Mianseryna stosowana jest w leczeniu wspomagającym choroby Parkinsona(silny antagonizm rec 5HT2c).

8.Mirtazapina silniej od mianseryny stymuluje transmisje serotoninergiczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek1977, porównując te leki na sobie muszę stwierdzić, że miansa bardziej seduje i wystarcza mi mniejsza dawka od mirtazapiny. Miansa lepiej działa na moje natręctwa, które mirtazapina wręcz podwyższała. Spanie na obu lekach podobne.

Jedynie co do punktu 6 mam pewne wątpliwości, bo czytałem, że miansa oddziałuje mocniej na H1 (sila K=1) a mirta K=1,6 z tego co pamiętam wg wikipedii anglojęzycznej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, dobrze że ktoś to wreszcie zrobił ;) Mam tylko takie pytanie co punktu 5 - bo z tego by wynikało że antagonizm tego receptora alfa1 że tak powiem "zmniejsza" noradrenaline ale ogólnie mówi się że lek ją "zwiększa" (nawet patrząc na punkt 3) więc jak to wkońcu jest? Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tańczący z lękami wg moich danych mirtazapina silniej antagonizuje rec H1 od miansy,pomimo tego jednak mianseryna "bardziej" od mirty działa sedatywnie poniewaz mocniej antagonizuje rec 5HT2a i alfa1.Na mnie nasennie zdecydowanie lepiej działa mianseryna,lepiej działa tez u mnie na depresje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Mianseryna blisko 10-krotnie silniej od mirtazapiny antagonizuje receptory 5HT2a oraz 5HT2c-skutkiem tego jest silniejszy jej

wpływ na DA.

2.Mianseryna jest inhibitorem zwrotnego wychwytu NE-mirtazapina nie ma takiego działania.

3.Mianseryna jest zdecydowanie silniejszym lekiem oddziałującym na NE od mirtazapiny.

4.Mirtazapina oddziałuje na receptory 5HT1a oraz 5HT3 -mianseryna nie ma takiego działania.

5.Mianseryna zdecydowanie silniej od mirtazapiny pobudza receptor alfa1-skutkiem tego jest większa nań sedacja i spadki ciśnienia

tętniczego.

6.Mirtazapina silniej od mianseryny antagonizuje receptor H1.

7.Mianseryna stosowana jest w leczeniu wspomagającym choroby Parkinsona(silny antagonizm rec 5HT2c).

8.Mirtazapina silniej od mianseryny stymuluje transmisje serotoninergiczną.

 

1. Błąd, ponieważ blokowanie 5ht2a wcale nie podwyższa, a obniża DA. Dodatkowo mianseryna ma gorszy stosunek siły bloku 5ht2a do 5ht2c.

3. Błąd, badania mówią że mirtazapina jest bardziej noradrenalinowa.

6. Błąd, jest odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym, tylko co do 6 - mianseryna na papierze silniej blokuje H1 od mirtazapiny, ale jak popatrzeć na stosunek bloku H1 w mirtazapinie do reszty to ta blokada przeważa (bodajże 1 nm blokady H1 do reszy, gdzie np. blok 5-HT2c to 39 nm) i może się wybijać na czoło w działaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, od kilkunastu dni po raz pierwszy w zyciu rozpocząłem sie leczyć profesjonalnie u psychiatry. Stwierdził, przypuszcza depresje + nerwice. Zostala mi przepisana Mianseryna 10mg dwa opakowania. Mam przyjmować przez jeden miesiac a następnie sie udać do lekarza by ocenić skuteczność leczenia. Pierwsza tabletkę biorę o 18 druga 19 trzecia 20 i czwarta 21. Nie wiem czy działa. Jakoś nie czuć efektów a raczej jest tylko gorzej. Wbrew wszelkim opiniom ja po tym spac nie moge. Depresja mi sie powiększa, nie wiem jak innym lekarzowi powiedzieć, dochodzą leki do tego takie ogólne. Chciałbym taki lek żeby brać go rano i czuć sie dobrze po nim, ale sie nie znam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odwieczna walka między siostrami Mianseryna vs Mirtazapina.

Która jest lepsza w dawce antydepresyjnej? Mirta 30mg czy Miansa 60mg? Która jest lepszym lekiem?

Teoretycznie mirtazapina, silniej blokuje presynaptyczne autoreceptory alfa-2A, słabiej blokuje postsynaptyczne receptory alfa-1 oraz nie jest inhibitorem NET.

 

af31a315a0390.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mirtazapine (2 and 5 mg/kg s.c.) caused a rapid increase in DOPAC by up to 80%. Mianserin slowly increased DOPAC, reaching a maximal increase of 30 and 60% at 2 and 5 mg/kg s.c., respectively. Only mirtazapine caused a concurrent increase in 5-HT, reaching up to 80% above base-line within 60 min, whereas mianserin failed to change 5-HT levels significantly.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej linki do badań potwierdzających działanie serotoninergiczne mirtazapiny (negowane przez niektórych badaczy):

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7912194

 

On-line microdialysis studies in freely moving rats showed mirtazapine (2 mg/kg s.c.) to increase hippocampal 5-HT (5-hydroxytryptamine) and dihydroxyphenyl acetic acid (DOPAC)--a measure of noradrenergic activity--by approximately 80%. The increase in DOPAC is probably caused by blockade of alpha 2A-autoreceptors on noradrenergic terminals. Indirect alpha 1-adrenoceptor-mediated enhancement of 5-HT cell firing and direct blockade of inhibitory alpha 2A-heteroreceptors located on 5-HT terminals are held responsible for the increase in extracellular 5-HT.

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10333981

 

Sustained administration of mirtazapine for 21 days (5 mg/kg/day, s.c., using minipumps) lead to a marked increase in the firing rate of 5-HT neurons (75%) but a more modest increase in the firing rate of NE neurons (30%), as well as to a desensitization of alpha 2-adrenergic heteroreceptors on 5-HT terminals in the hippocampus. The desensitization of these heteroreceptors, resulting from an increased synaptic availability of NE induced by mirtazapine would free 5-HT terminals from the inhibitory influence of NE on 5-HT release. These modifications of 5-HT neurons lead to an increased tonic activation of postsynaptic 5-HT1A receptors. The latter conclusion was based on the capacity of the selective 5-HT1A receptor antagonist WAY 100635 to enhance the firing activity of dorsal hippocampus CA3 pyramidal neurons in mirtazapine-treated rats but not in controls. This enhanced 5-HT neurotransmission may underlie to the antidepressant effect of mirtazapine.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reasumując:

1. Mianseryna nieznacznie silniej blokuje receptory 5HT2a i 5HT2c od mirtazapiny

2. Mianseryna jest inhibitorem zwrotnego wychwytu NE, mirtazapina nie jest

3. Mianseryna jest silniejszym agonistą postsynaptycznych receptorów alfa-1

4. Mianseryna słabiej blokuje presynaptyczne auto i heteroreceptory alfa-2A niż mirtazapina

5. Mianseryna działa słabiej noradrenergicznie od mirtazapiny (mimo iż jest inhibitorem NET), ponieważ silniej blokuje receptory alfa-1, a słabiej blokuje presynaptyczne auto i heteroreceptory alfa-2A

6. Mirtazapina działa silniej serotoninergicznie, ponieważ silniej blokuje presynaptyczne auto i heteroreceptory alfa-2A oraz słabiej blokuje receptory alfa-1

7. Mirtazapina jest nieznacznie silniejszym agonistą receptory 5HT1a

8. Mirtazapina silniej blokuje receptory 5HT3 niż mianseryna

9. Mirtazapina nieznacznie silniej blokuje receptor H1 od mianseryny

 

Silniejsze działanie noradrenergicznie i serotoninergicznie mirtazapiny przytoczyłem w kilku postach powyżej, podając odnośniki do literatury.

 

Link tabelą zawierającą wartości stałych powinowactwa (Ki) mianseryny i mirtazapiny do poszczególnych receptorów:

 

http://www.nature.com/npp/journal/v28/n2/fig_tab/1300057t1.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mianseryna jest antagonistą alfa-1 co ma kluczowe znaczenie w jej ew. mniejszej skuteczności przeciwdepresyjnej. Mirtazapina nie blokuje alfa-1 a więc je pośrednio agonizuje (noradrenalina z blokady alfa-2), co zwiększa ostrzał neuronów serotoninowych w DRN, co ma fundamentalne znaczenie w działaniu (szczególnie gdy będziemy mieć zwiększony ostrzał DRN + blokadę SERT.).

 

Podejrzewam, że większa skuteczność SNRI od SSRI wynika właśnie z agonizmu receptorów alfa-1 w DRN, co zwiększa ostrzał (to plus blokada SERT = więcej serotoniny w kluczowych obszarach mózgu, jak PFC czy hipokamp).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mianseryna jest antagonistą alfa-1 co ma kluczowe znaczenie w jej ew. mniejszej skuteczności przeciwdepresyjnej. Mirtazapina nie blokuje alfa-1 a więc je pośrednio agonizuje (noradrenalina z blokady alfa-2), co zwiększa ostrzał neuronów serotoninowych w DRN, co ma fundamentalne znaczenie w działaniu (szczególnie gdy będziemy mieć zwiększony ostrzał DRN + blokadę SERT.).

2009_1.fig16.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy rozumie mechanizm działania NaSSA, więc starałem się to zobrazować na przykładzie mirtazapiny. Reasumując, działanie p/depresyjne mirtazapiny można przedstawić etapowo (w uproszczony sposób):

1. Blokada presynaptycznych autoreceptorów alfa-2A adrenergicznych na neuronach noradrenergicznych miejsca sinawego (locus coeruleus)

2. Zwiększenie ilości noradrenaliny w przestrzeniach synaptycznych w/w neuronów - wzmocnienie transmisji noradrenergicznej

2. Zwiększone pobudzanie poprzez noradrenalinę postsynaptycznych heteroreceptorów alfa-1 na neuronach serotoninergicznych jąder szwu (nuclei raphes) - tzw. ostrzał neuronów serotoninergicznych

3. Zwiększenie ilości serotoniny w przestrzeniach synaptycznych w/w neuronów

4. Blokada postsynaptycznych receptorów serotoninowych 5-2A, 5-HT-2B, 5-HT-2C i 5-HT3

5. Zwiększone pobudzenie postsynaptycznych receptorów 5-HT1A przez serotoninę

 

Oczywiście blokada receptorów serotoninowych 5-2A, 5-HT-2B, 5-HT-2C i 5-HT3 i aktywacja receptorów 5-HT1A niesie ze sobą bardzo istotne implikacje, jednak celowo je pominę, bo w tej kwestii temat jest wspólny z lekami z innych grup terapeutycznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biore amitryptyline i musze przyznać że nie powoduje u mnie anhedonii jak to czynią SSRI. Brałem już piribedil z Ssri i było nieciekawie ,na ami jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bralem tylko mianseryne i na sen dziala znakomiecie, juz nawet dawki 10mg, a mialem spore problemy ze snem. Czeste wybudzanie sie, albo calkowity brak snu po 4h. Najwiecej bralem 30mg i nie odczulem duzej zmiany, jesli chodzi o dzialanie antydep. Lek nawet troche mnie uspokaja, zwlaszcza na poczatku brania po 1h od wziecia czulem blogi spokoj. Jeden z niewielu lekow, albo nawet jedyny po ktorym nie czuje sie jeszcze gorzej i nie mam zadnych objawow ubocznych. I to mnie zastanawia skoro dziala tak jak SSRI na serotonine, to czemu nie wywoluje tylu objawow ubocznych, jak np uczucie goraca, wieksza potliwosc, wyzsze cisnienie, bole glowy.

 

Mozna zrobic konfrontacje miansa vs mirta? Ktory lepszy? Moze inaczej ktory teoretycznie ma lepsze dzialanie przeciwlekowe? Bo moim glownym problemem sa wlasnie lęki, niepokoj,nadpobudliwosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to mnie zastanawia skoro dziala tak jak SSRI na serotonine, to czemu nie wywoluje tylu objawow ubocznych, jak np uczucie goraca, wieksza potliwosc, wyzsze cisnienie, bole glowy.

Mechanizm działania NaSSA (mianseryna, mirtazapina) jest całkiem inny niż SSRI.

 

Mozna zrobic konfrontacje miansa vs mirta? Ktory lepszy? Moze inaczej ktory teoretycznie ma lepsze dzialanie przeciwlekowe?

Przecież wszystko masz napisane powyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8627567

The effects of three compounds with alpha-2 adrenoceptor antagonistic properties, mirtazapine, mianserin and idazoxan, were measured on hippocampal noradrenergic and serotonergic transmission in freely moving rats by using microdialysis. Dihydroxyphenylacetic acid (DOPAC) was measured as a correlate of noradrenergic presynaptic activity. Both mirtazapine (2 and 5 mg/kg s.c.) and idazoxan (1 mg/kg s.c.) caused a rapid increase in DOPAC by up to 80%. Mianserin slowly increased DOPAC, reaching a maximal increase of 30 and 60% at 2 and 5 mg/kg s.c., respectively. Only mirtazapine caused a concurrent increase in 5-HT, reaching up to 80% above base-line within 60 min, whereas mianserin and idazoxan failed to change 5-HT levels significantly. Mirtazapine (5 mg/kg s.c.) only slightly affected DOPAC and homovanillic acid levels in the striatum, hardly affected 5-HT release, but clearly increased 5-hydroxyindole acetic acid. Thus, the antidepressants mirtazapine and mianserin markedly differ in their effects on noradrenergic and serotonergic transmission in vivo as measured with microdialysis in freely moving rats. These differences are explained by their different modulatory effects on noradrenergic transmission.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×