Skocz do zawartości
Nerwica.com

Uchwała o kanonizacji Jana Pawła II- po co to komu?


carlosbueno

Rekomendowane odpowiedzi

jak wyżej, Po kiego kija rządzącym zależy tak bardzo na tej uchwale. PSL inicjator tego przedsięwzięcia tak uzasadnia "W przeddzień kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, Głowy Kościoła Powszechnego i Wielkiego Polaka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża swoją radość i wdzięczność z powodu tego historycznego wydarzenia" - napisano w projekcie uchwały autorstwa ludowców. W projekcie Sejm wyraża nadzieję, że kanonizacja "będzie dla wszystkich Polaków okazją do radosnego i solidarnego świętowania, a także zachętą do głębszego poznania Jego intelektualnej i duchowej spuścizny oraz do podejmowania i kontynuowania Jego dzieła". "Sejm RP apeluje do wszystkich członków narodowej wspólnoty o godne uczczenie tego wydarzenia" - podkreślono w projekcie PSL.

 

Po co i tak rozdmuchaną do granic możliwości w mediach sprawę kanonizacji jeszcze uzasadniać jakimiś śmiesznymi sejmowymi ustawami. Państwo a zwłaszcza sejm powinien stać na straży świeckości państwa i racjonalizmu( to akurat śmiesznie brzmi w wypadku polskich posłów) a nie zajmować się domniemanymi cudami i to człowieka który i tak jest uznawany przez większość Polaków za świętego. Nie mają oni w tym sejmie nic ciekawszego i pożyteczniejszego do roboty. No i teraz wielka afera SLD i Palikot próbuje zyskać na wyborcach antyklerykalnych a tzw prawica i ludowcy odsądzają przeciwników tej ustawy od czci, wiary i polskości bo każdy Polak musi klękać przed papieżem, którego świętość nawet sejm musi potwierdzić. Kolejny temat zastępczy i element kampanii wyborczej ale do tego już się przyzwyczailiśmy. :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w sumie nic takiego, dla mnie wydarzeniem było, jak się dowiedziałem, że krew i włosy JP II chyba Dziwisz gdzieś przemycił to sobie wtedy pomyślałem "Ło żesz kurwa ja pierdolę średniowiecze". A w takich sprawach obyczajowo-światopoglądowych to się w sejmie lubią przepychać, bo na te sprawy każdy jakieś swoje poglądy ma, a z ekonomią już w społeczeństwie gorzej, ja np. jestem noga z ekonomii i po co mają zasypywać obywatela czymś, czego nie rozumie, skoro mogą czymś co popiera lub nienawidzi i teatrzyk się kręci. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem niewierzący ale czy osobom wierzącym, ceniącym i wielbiącym papieża tez zależy na tej uchwale, chyba nikt się tego od sejmu nie domagał. Przecież to nie jego rola a tak to znowu mamy tę polską mentalność i płyciznę religijną, kremówki, albumy z papieżem, pomniki, tysiące ulic i szkół imienia JP II, a ludzie się do jego nauk jak nie stosowali tak nie stosują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram Hans, to jest dobry temat na powszechną dyskusję.

 

Sam nie jestem wierzący, męczy mnie powoli temat papieża i się czuję przytłoczony. Wielcy ludzie mają to do siebie, że trafili w potrzeby społeczne i zdobyli przyklask dużej części obywateli. Beatlesi nie mają lepszej muzyki niż wiele zespołów z tego okresu, ale to nie przeszkadza, żeby po dziś dzień stanowili ikonę rock'n'rolla. Takie osobistości pełnią taką rolę, że zbliżają ludzi do siebie, dla mnie są jak memy z kwejka. Elvis, papież czy Napoleon, co za różnica.

 

Wadą takiego tworzenia postaci kultu jest dla mnie to, że zapomina się o innych i wie się wszystko o papieżu i ma się całą kolekcję z kiosku, ale nic się nie wie chociażby o PRL czy dwudziestoleciu, a zna się co najwyżej utarte i często powtarzane slogany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wie się wszystko o papieżu i ma się całą kolekcję z kiosku,
A co się wie i papieżu że lubi kremówki, że jeździł po świecie z pielgrzymkami, że był dobrym człowiekiem pełnym miłości, ale najważniejsze że był Polakiem znanym w świecie na stanowisku, to najbardziej łechce ego Polaków. No i obalił komunę choć to przecież megaprzesada, miał mikroskopijny w niej udział w porównaniu np do Gorbaczowa, czy wywiadu amerykańskiego.

Mi sam papież nie przeszkadza, na pewno to był bardzo wartościowy człowiek ale ta cała otoczka medialna i hagiograficzne podejście już od 1989 roku bywa nie do zniesienia. Dla mnie nie do zrozumienia jest to jak media ( w większości ) sa wielce oburzone że SLD i Twój ruch nie poparły tej uchwały, no ale widocznie takie są zapatrywania większości ludzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

carlosbueno, ja akurat jeszcze jak byłem wierzący oglądałem filmy o papieżu, przyglądałem się wydarzeniu wokół jego śmierci. Miałem nawet encyklopedię multimedialną na komputerze na ten temat. Także wiedzy może ludzie nie mają, ale to nie przeszkadza im traktować papieża jako pewien odnośnik w ich życiu.

 

Z resztą na świętych też są różne mody, wystarczy przyjrzeć się różnym parafiom, zawsze były jakieś osoby. Z tym że jak przychodzi następna to o poprzedniej się zapomina. Założę się, że w średniowieczu też wszyscy mieli jakiegoś Wojciecha czy innego. Z tym, że nie było tam masowej komunikacji, która podbudzałaby atmosferę. O papieżu też przyszłe pokolenia zapomną, choć w sumie nie wiadomo, mit Mickiewicza czy Słowackiego przetrwały do dzisiaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

monk.2000, Ja pamiętam jak po śmierci papieża panie w podziemiach SKM( trójmiejska kolej miejska) zaczęły obok rajstop, staników i kwiatów sprzedawać albumy, obrazki, kalendarze z JP II, podobnie we wszystkich kioskach było, to jest emblematyczne dla polskiego katolicyzmu gdzie reformacja nigdy nie dotarła, obrazki, obrzędy, tradycja, rytuały i często zero treści. Czasami coś pogadam na temat religii, kościoła z ludźmi z pracy, wszyscy wierzący w dużej części praktykujący i ich niewiedza na temat biblii, kościoła jest porażająca, oni mi nawet nie wierzą bo wg nikt skoro nie chodzę do kościoła( nie mówię że jestem ateista bo nie wiedza kto to) to nie mogę znać się na ich religii.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wie się wszystko o papieżu i ma się całą kolekcję z kiosku,
A co się wie i papieżu że lubi kremówki, że jeździł po świecie z pielgrzymkami, że był dobrym człowiekiem pełnym miłości, ale najważniejsze że był Polakiem znanym w świecie na stanowisku, to najbardziej łechce ego Polaków. No i obalił komunę choć to przecież megaprzesada, miał mikroskopijny w niej udział w porównaniu np do Gorbaczowa, czy wywiadu amerykańskiego.

Mi sam papież nie przeszkadza, na pewno to był bardzo wartościowy człowiek ale ta cała otoczka medialna i hagiograficzne podejście już od 1989 roku bywa nie do zniesienia. Dla mnie nie do zrozumienia jest to jak media ( w większości ) sa wielce oburzone że SLD i Twój ruch nie poparły tej uchwały, no ale widocznie takie są zapatrywania większości ludzi.

 

Otóż to, zawsze pokazują jakieś przytulania dzieci, przebieranki papieża, a o doktrynie jaką forsował będąc głową Kościoła nie ma już ani słowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmieszne jest to , że polaczki

a co to takiego jest to "polaczki"? ...i nie zależnie od tego co to ostatecznie w ogóle ma być, to za bardzo bym tego nie centrotyfikował (jeśli w ogóle jest takie słowo)...W Jerozolimie możesz sobie kupić różne Jezuski, a indiach różnych grubych kolesi siedzących po turecku itd...itp...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie będzie kolejne święto i kolejny dzień, rocznica na czerwono w kalendarzu, wolny od pracy...

Na to akurat się nie obrażam :mrgreen: Wolne dni od pracy to jedne z niewielu osiągnięć chrześcijaństwa którym mogę taktownie przyklasnąć. Nie widzę co prawda powodu dla którego dzień wolny zamiast powiedzmy Boże Ciało nie miałby się nazywać na przykład Dzień Do Spędzenia Z Rodziną, ale sama idea jak najbardziej spoko ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×