Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

Analiza dzieciństwa w psychoterapii

Rekomendowane odpowiedzi

Ja pochodzę z rodziny patologicznej, nie potrzebuję wnikliwej analizy dzieciństwa żeby wiedzieć że moje problemy z niego się biorą. Przeszłam kilka terapi i za każdym razem terapeuta oznajmia mi wielkie odkrycie, że przecież miałam trudne dzieciństwo i przezcież stąd moje problemy!! Jupi! Super!

Tylko co dalej?

W moim przypadku analiza dzieciństwa to strata czasu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja często, dzięki prowadzeniu takich analiz, po pewnym czasie odkrywam chore zachowania, które przejęłam i wtedy nagle na mapie sytuacji pojawia się ścieżka, dzięki której jestem już trochę dalej od pierwotnego kręcenia się w kółko.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Przeszłam kilka terapi i za każdym razem terapeuta oznajmia mi wielkie odkrycie, że przecież miałam trudne dzieciństwo i przezcież stąd moje problemy!! Jupi! Super!

Tylko co dalej?

Dlatego sam bronię się przed analizowaniem dalekiej przeszłości bo rozgrzebać stare rany jest bardzo prosto tylko później się z tego poskładać jest trudniej a T. rozłoży ręce i powie że nie da recepty co z tym dalej zrobić więc jaki jest sens żeby na siebie bata kręcić ? Przyjrzenie się tamtym emocjom gówno zmieni w tym co się teraz dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skąd pewność że pacjent właściwie zapamiętał/ zinterpretował wydarzenia? Jak stworzyć maksymalnie wiarygodny obraz przeszłości z dwóch lub więcej wykluczających się relacji (gdy oprócz pacjenta uczestniczą rodzice)? Gdzie kończy się naprowadzanie pacjenta przez terapeutę, podsuwanie tropów od narzucania swojej domniemanej wersji? Skoro najpierw na pytania terapeuty odpowiadam "nie pamiętam" a po jego sugestiach sobie "przypominam" to czy odtworzyłem zaistniałe wydarzenie czy wymyśliłem cokolwiek aby zapełnić puste miejsce? To dopiero pytania. Ja uważam że miałem dobre dzieciństwo (z tego co pamiętam) i jeżeli kiedyś pod wpływem rozmowy ze specjalistą stwierdzę że było patologiczne to prędzej uznam że zostałem zmanipulowany niż zaakceptuję taką wersję. Ale być może nie jestem dostatecznie rozbity emocjonalnie żeby łyknąć każdy wymysł pana psychologa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wołodi,

Pisałeś to bo chcesz dostać odpowiedzi na pytania czy po to aby zaatakowac pana psychologa?

A pn psycholog zanim by się zaczął interesowac twoją przeszłością, najpierw usadził by cię w teraźniejszości, żebyś przestał fikać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Inga_beta :great:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Skoro najpierw na pytania terapeuty odpowiadam "nie pamiętam" a po jego sugestiach sobie "przypominam" to czy odtworzyłem zaistniałe wydarzenie czy wymyśliłem cokolwiek aby zapełnić puste miejsce?

Teoretycznie psycholog/terapeuta może różne bzdury wcisnąć pacjentowi w luki w pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko w jakim celu miałby to robić?

Rozumiem że takie rzeczy się zdarzają w szpitalach psychiatrycznych, gdy potrzebne jest uzasadnienie jakiejś diagnozy. Ale na psychoterapii?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jesli terapeuta tez ma jakies nieswiadome.skrzywienie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Terapeuta zanim uzyska prawo wykonywania zawodu przechodzi psychoterapie własną, co radykalnie zmniejsza prawdopodobieństwo skrzywień nieświadomych.

Wołodi, masa osób zaczyna psychoterapie z silnym przekonaniem, iż miały dobre dzieciństwo. A w każdym razie niezłe, bo "inni mieli gorzej".

Pozostaje pytanie, skąd potrzeba sięgnięcia po pomoc terapeuty? Odpowiedzi różne tu być mogą, ale jedna z nich jest niewątpliwie ta, że się to swoje dobre dzieciństwo widzi w sposób powiedzmy niepełny, nie zauważając różnych jego aspektów żeby zachować dobry i bezpieczny obrazek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wołodi, masa osób zaczyna psychoterapie z silnym przekonaniem, iż miały dobre dzieciństwo. A w każdym razie niezłe, bo "inni mieli gorzej".

Pozostaje pytanie, skąd potrzeba sięgnięcia po pomoc terapeuty? .

Ja jestem na psychoanalizie grupowej z powodu nerwicy i moim przypadku analizowanie dzieciństwa jest mało możliwe bo to co zapamiętałem jest albo ubarwione albo odbarwione.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja sam analizowałem swoje dzieciństwo i kilka razy zmieniałem zdanie na temat tego, czy było ono dobre, czy nie. Obecnie mam już adekwatne zdanie i żaden psycholog/terapeuta go nie zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wołodi,

Pisałeś to bo chcesz dostać odpowiedzi na pytania czy po to aby zaatakowac pana psychologa?

A pn psycholog zanim by się zaczął interesowac twoją przeszłością, najpierw usadził by cię w teraźniejszości, żebyś przestał fikać.

Szaleju się najadłaś czy jesteś ze środowiska i masz słabszy okres? ;) ŻAŁOSNA! :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wołodi,

O, co za zmiana.! Z atakowania terapeuty przeniosłeś się na atakowanie mnie.

Jeżeli u ciebie tak wygląda praca nad sobą to sukcesów się nie spodziewaj. :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Inga_beta

Nadwrażliwa jesteś skoro w tym pytaniu widzisz atak. I mściwa oraz agresywna jeśli masz mokro na myśl że mnie - zagubionego człowieka - terapeuta z premedytacją wdepcze w ziemię. Masz sporo do przepracowania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi