Skocz do zawartości
Nerwica.com

Waszym zdaniem-czy borderline wyklucza fobię społeczną?


bedzielepiej

Czy można mieć jednocześnie borderline i fobię społeczną?  

6 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy można mieć jednocześnie borderline i fobię społeczną?

    • 1.tak
      3
    • 2.nie
      2
    • 3.nie mam zdania
      1


Rekomendowane odpowiedzi

Moja terapeutka twierdzi, że te zaburzenia nie mogą razem istnieć, gdyż osoba z borderline ma problem z samokontrolą, działa impulsywnie, a fobik społeczny nadmiernie kontroluje swoje zachowanie i odczucia. Mimo, że mam borderline, w niektórych sytuacjach towarzyszy mi lęk społeczny i zdziwiło mnie, kiedy psych. oznajmiła że nie mogę mieć tych dwóch rzeczy jednocześnie. Nadal unikam sytuacji stresowych jak jedzenie w czyjejś obecności czy zabieranie głosu w grupie, moje życie towarzyskie nie istnieje bo w obecności innych ludzi mam objawy fizjologiczne jak problemy z oddychaniem, pustka w głowie, szybkie bicie serca- krótko mówiąc, najchętniej bym zwiała. Ale podobno tej fobii nie mam. Co Wy o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:shock::shock::shock: Tak to chyba jest, jak tłumaczy się sobie jednostki chorobowe na zasadzie przerysowania kategorii znanych z codzienności: depresja to taka większa chanderka, fobia to głębsza nieśmiałość, schizotypik dziwniejszy dziwak, border zaostrzony pierdolec. Poczciwa Pani T. nie czuje tego, z czym pracuje. Samo zaburzenie zwiększa podatność na lęki, z borderem może i b. często współistnieje zab. lękowe. A jak jest lęk, to się już może wiązać z byle czym. Druga sprawa to lęk w kontakcie z ludźmi (problemy z psychologicznymi granicami i poczuciem tożsamości), trzecia, właściwe mocno wynikająca z drugiej - lęk przed krytyką/odtrąceniem. Poza, obawa przed własną agresją (acting out), tłumioną, daje lęki. ;)

 

W jakim T. jest wieku na oko?

 

Ps. po co Ci kolejna efka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zbieram efek. Pytałam bo zastanawia mnie, jakie są granice między różnymi zaburzeniami.Dotąd sądziłam, że moim największym problemem jest fobia-z jej powodu szukałam psychoterapii- a diagnoza borderline nie przypadła mi do gustu. Mój lęk społeczny nie zmniejszył się, kiedy dowiedziałam się że to nie mam fobii. Nadal boję się ludzi i wycofuję z kontaktów. Mam 23 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

impulsywność w borderze z pewnością nie 'chroni' przed lękiem. psycha jest tak skomplikowanym tworem, że różne skrajne mieszanko-mixy nawet w teorii wykluczających się osobowości czy schorzeń są prawdopodobne myśle. impulsywność nawet zwiększa podatność, bo wiąże się z mocniejszą reakcją na daną sytuacje, gwałtowniejsza reakcja łączy się z znów z zanotowaniem w główce tego, że dana sytuacja jakieś negatywy wywołała, i tak się wkręca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×