Skocz do zawartości
Nerwica.com

NN czy psychoza, schizofrenia, paranoja?


khaleesi

Rekomendowane odpowiedzi

ja zwariuje przeczytałam takie zdanie z wikipedii.

Cholera ja mam myśli natrętne i obsesje to znaczy, że mam psychoze? :hide:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoza

Psychozy dotyczące zaburzeń myślenia

Dotyczą formy albo treści myślenia. Zaburzenia dotyczące formy dzielą się na zaburzenia toku myślenia i zaburzenia struktury myślenia. Nieprawidłowy tok myślenia polega na: spowolnieniu, przyspieszeniu, otamowaniach, natłoku, rozwlekłości, czy słowotoku. Zaburzenia treści myślenia polegają na myślach nadwartościowych, urojeniach, automatyzmach i myślach natrętnych.

Psychiatra mi powiedziała,że nie mogę mieć CHAdu, paranoi, psychozy i schizofrenii ale może to ukryte jest i ja o tym nie wiem a to jest?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje wizyty polegają ostatnio na tym, że przekonuje psychiatre, że mam urojenia i cierpie na powazne zaburzenie psychiczne które jest ukryte.

Lenka30, mam mysli natrętne silne o róznej treści. Zmieniają się co jakiś czas.

 

 

 

A czego dotyczą twoje natrętne myśli, że aż tak ich nie lubisz?

Natrętne myśli dotyczą np tego czy nie sprofanowałam w przeszłości ciała martwego zwierzecia az do tego czy kocham swojego chłopaka. Czyli szeroki mix. Do tego doszły lęki, że sporo o sobie napisałam i przez to ktoś z mojego otoczenia mnie może rozpoznać choć wiem, że to graniczy z cudem by ktos znajomy odwiedzał takie forum.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaburzenia myślenia dzieli się na:

1) zaburzenia treści myślenia

2) zaburzenia formy myślenia, gdzie wyróżnia się- a) zaburzenia toku myślenia oraz b) zaburzenia struktury i funkcji myślenia

 

Zarówno natrętna myśl jak i urojenie są zaburzeniem treści myślenia. Zaburzeniami treści myślenia jest też myślenie magiczne, automatyzmy, idee nadwartościowe. Na tym podobieństwo się kończy. Natrętna myśl/obsesja jest objawem zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego(nerwicy natręctw), a urojenie jest objawem szerokiego spektrum zaburzeń psychotycznych- zaburzeń urojeniowych, psychoz o różnej etiologii(np. schizofrenii paranoidalnej itp.). Kluczowym czynnikiem przy różnicowaniu jest obecność wglądu i krytycyzmu. Przy natręctwach- jest, przy urojeniach- nie ma. Słowem podsumowania- nie masz żadnej psychozy, ani urojeń i przestań szukać dziury w całym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Anel92, no bo to jest absurdalne. Możliwe ale szansa 3% na 100% ? zresztą moje imię nie jest znowu jakieś unikatowe i wiek w zasadzie też ale zawsze byłam skryta osobą która jak najmniej o sobie mówiła

 

-- 15 kwi 2014, 22:00 --

 

Zaburzenia myślenia dzieli się na:

1) zaburzenia treści myślenia

2) zaburzenia formy myślenia, gdzie wyróżnia się- a) zaburzenia toku myślenia oraz b) zaburzenia struktury i funkcji myślenia

 

Zarówno natrętna myśl jak i urojenie są zaburzeniem treści myślenia. Zaburzeniami treści myślenia jest też myślenie magiczne, automatyzmy, idee nadwartościowe. Na tym podobieństwo się kończy. Natrętna myśl/obsesja jest objawem zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego(nerwicy natręctw), a urojenie jest objawem szerokiego spektrum zaburzeń psychotycznych- zaburzeń urojeniowych, psychoz o różnej etiologii(np. schizofrenii paranoidalnej itp.). Kluczowym czynnikiem przy różnicowaniu jest obecność wglądu i krytycyzmu. Przy natręctwach- jest, przy urojeniach- nie ma. Słowem podsumowania- nie masz żadnej psychozy, ani urojeń i przestań szukać dziury w całym.

:oops: o Jezu sam wiesz jak to działa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

khaleesi, no to masz świadomość, ja nie wiem kiedy mam urojenia jak je mam (jak nie biorę leków albo jak teraz zmniejszam dawki bo przechodzę na inne) dopada mnie lęk, czuje się prześladowana, że nikt mnie nie lubi nawet na wypowiedzi patrzę obserwuje czy ludzie sa przeciwko mnie czuję że tak jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dark Passenger, no dobra hipo nie mam stwierdzonego :mrgreen:

chociaż niewiele chyba brakuje :oops:

Anel92, no a ja wszelkie natręctwa przypisuje do choroby paranoi/urojeń.

Czyli wniosek taki skoro jest zachowany krytycyzm to znaczy, że nie ma się choroby pscyhicznej a tylko jest to zaburzenie ZOK

 

-- 15 kwi 2014, 22:08 --

 

Anel92, ja Cię polubiłam ;) chociaż nie wiem czy to ma jakiś wpływ na występowanie Twoich urojeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że osoba cierpiąca na faktyczne urojenia nigdy nie założyłaby tak godnego pożałowania tematu jak ten( :P ) i nie dopytywała czy cierpi na urojenia, a może nie- tylko by łykała treść swoich urojeń jak pelikan i traktowała je za "pewniak". Na pewno nie zastanawiałaby się czy cierpi na zaburzenia urojeniowe czy psychozę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że osoba cierpiąca na faktyczne urojenia nigdy nie założyłaby tak godnego pożałowania tematu jak ten( :P ) i nie dopytywała czy cierpi na urojenia, a może nie- tylko by łykała treść swoich urojeń jak pelikan i traktowała je za "pewniak". Na pewno nie zastanawiałaby się czy cierpi na zaburzenia urojeniowe czy psychozę.

 

Dark Passenger, :lol: no dobra juz sie zamykam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w przypadku psychozy podając racjonalne argumenty nie przemówisz osobie chorej, że ma urojenia a jej omamy nie są prawdziwe - na tym polega sedno choroby

gdzieś już pisałam na tym forum jak diagnozuje się schizofrenię

 

schizofrenii nie masz - jesteś znerwicowaną hipochondryczką

 

-- 15 kwi 2014, 21:21 --

 

polecam do obejrzenia film ilustrujący schizofrenię:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale mówi się, że przy zaburzeniach osobowości bywa, że częściowa, co rozumiem jako 'przejściowa' (?) nikła świadomość [może nie tyle irracjonalności, co poczucia, choćby, że "kiedyś, dawno tam się tego nie bałam") jest zachowana. Same urojenia o podłożu za. emocjonalnych mogą zmieniać fazy, a wraz z nimi natężenie. Kiedy rozpoczelam kuracje neuroleptykami, po upływie ok 2óch tygodni od pierwszej dawki pi razy drzwi przestaalam sie emocjonować czarowaniem, ale nadal uważalam, ze pech padl na m.nie, bym bolesnie odkryla prawde o przepływach energii itede. Natomiast w stanach przerw i wyczerpania świtala mi świadomość. Musze przyznac, ze do dzis wierze w tresc wielu przekonań, ktore psychiatria uznałaby za nienajszczęsliwsze.. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzykrotnie stwierdzony przez niezależne jednostki border. Natomiast mam zastrzezenia. + kilka innych podejrzeń, które zweryfikowano do os. chwiejnej.

 

nie rozumiem - zawsze mi się wydawało, że osoba chwiejna emocjonalnie i Borderline to prawie to samo

 

jakie masz zastrzeżenia ??? podobno bardzo często przypisuje się łatkę tego zaburzenia osobowości

 

urojenia występują w wielu chorobach, nie są specyficzne dla psychozy - są także w depresji, otępieniu, mani, paranoi, hipochondrii, nerwicy :-] to dość typowy objaw zaburzeń/chorób psychicznych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem - zawsze mi się wydawało, że osoba chwiejna emocjonalnie i Borderline to prawie to samo

 

Są dwa podtypy osobowości chwiejnej emocjonalnie- typ borderline i typ impulsywny. W tym kontekście borderline zawsze jest os. chwiejną emocjonalnie, ale os. chwiejna emocjonalnie nie zawsze jest borderline.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×