Skocz do zawartości
Nerwica.com

Zespół jelita drażliwego, antagoniści receptorów serotoniny


tomek0700

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zakładam nowy temat ponieważ liczę na pomoc od osób, które brały już dużo leków z grupy SSRI jak i starszych.

Wyjaśniam o co chodzi:

Udowodniono, ze leki z grupy ssri jak i starsze, wpływające na serotonine, dobrze wpływają na jelita. Niestety dużo lekarzy nie wie, że serotoniny mamy więcej w układzie pokarmowym niż w mózgu. W badaniach klinicznych potwierdzono, że serotonina odpowiada za prawidłowe działanie układu pokarmowego.

Osobiście sam potwierdzam - mam zespół jelita drażliwego po infekcyjnego i pomogła mi paroxatyna w dawce 20 mg.

Niestety, musze z niej zejść bo za bardzo wpłynęła na mnie, nie mam problemów z depresją, lękami a brałem tylko na jelita. Odłożyłem ją i czuję sie super tylko biegunki wróciły...

 

Dlatego proszę o pomoc.

Na podstawie literatury

(Anna Moskwa, Patrycja Boznańska

UDZIAŁ SEROTONINY

W PATOGENEZIE ZESPOŁU JELITA NADWRAŻLIWEGO

Z Kliniki Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi )http://www2.sum.edu.pl/wydawnictwa/wiadlek/7-8-2007/s371_moskwa_a.pdf

Rekomendacje diagnostyczno-

-terapeutyczne w zespole

jelita nadwrażliwego czasopisma.viamedica.pl/gk/article/download/29310/24062

Chciałbym wybrać lek, który mnie najmniej uzależni, nie wpłynie tak bardzo na mózg a pomoże osiągnąć remisje w jelitach. Potem zaproponuję takie leczenie mojemu psychiatrze

 

Czy Mirtazapina jest lekiem łagodnym czy agresywnym?

Które z lekarstwo może działać najłagodniej albo stosuje się w pierwszym żucie chorób:

Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne (amitryptylina,

imipramina, doksepina, dezypramina)

 

Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu

serotoniny (SSRI, selective serotonin reuptake

inhibitor) — fluoksetyna, paroksetyna,

sertralina i citalopram

 

Może to Wy wyczytacie jeszcze coś ciekawego i zaproponujecie jakąś nazwę. Wiem, ze w innych państwach stosowana jest substancja czynna ondansetron, będę rozmawiał z lekarzem o tym.

Moderatorów proszę o przesunięcie do prawidłowego działu jeżeli umieściłem z złym. Proszę jednak o niełączenie z innymi tematami ponieważ myślę, że dużo osób cierpiących na IBS myśli, że mają zaburzenia psychologiczne co nie jest prawdą i potwierdzają to badania klinczne. W USA lekarze o tym wiedzą w Polsce nie wszyscy ale jest grupa, która ma sporą wiedzę.

 

 

*Przypominam, że każde działanie powinno być ustalone z lekarzem i potwierdzone przez lekarza, chociaż akurat psychiatra ma duża wiedzę na temat w/w leków to nie ma za bardzo o jelitach.

 

Pozdrawiam,

Tomek0700

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Tomku,mogę się do Ciebie tak zwracać ? :D

Fajnie że załozyłeś post o jelicie drażliwym .Ciekawie piszesz i daje to do myślenia.Zastanawiam się teraz co było pierwsze?......problemy z jelitami czy nerwica?to chyba się przeplata.Ogólnie i skrótowo rzecz ujmując problemy ,,w brzuchu,,napędzają lęki i doła.Teraz próbuję dobrać lek na nerwicę lękową,może jednak błądzę we mgle?

W każdym razie dziękuję za ten post,będę go uważnie sledzić i czasem nie omieszkam coś naskrobać,a jeśli ,, wyszperam,,coś ciekawego to może będę pomocna ;)

pozdrawiam Dorise

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, możesz sie tak zwracac! :)

Ogolnie, na dzien dzisiejszy nie wiadomo co bylo niby pierwsze, u mnie nie ma depresji ani nerwicy a jednak cierpie na IBS z powodu przejscia zakazenia bakteryjnego (yersinia) Wiadome natomiast jest to, ze stres wplywa na jelita bardzo zle i gdy juz cierpimy na ibs to stres pogarsza i to pewnie potwierdzi wiele osob jak i lekarzy.

 

Sam chce dobrac jakies leki jednak nie chce juz tak mocnych jak paroksetyna bo okropnie mi sie z tego schodzi, pamietam, ze cital wplywal na moje jelita naprawde dobrze a potrafilem odlozyc go z dnia na dzien bez skutkow ubocznych ;)

Sprobouje jeszcze z ondansetron, jak ktos chce poglebic temat mozna wpisac ondansetron IBS i na forach po angielsku duzo osob sobie chwali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat to, ze cital dzialal dobrze stwierdzam po uplywie paru miesiecy. Wywolal u mnie bardzo brzydkie gazy i dlatego zmienilem na paroksetyne, ktora tez wywolala brzydkie gazy ale przeszlo. Teraz wrocilem do cw fizycznych i mysle, ze ruch pomogl mi sie pozbyc tego. Dodatkowo, myslalem, ze to tylko u mnie wywoluje zaparcie, co jakis czas mialem biegunke. Jednak z uplywem roku widze, ze dobrze dzialalo na jelita i prawdopodobne, ze sprobuje ponownie.

 

Wracajac do tematu, na zagranicznych forach mozna przeczytac, ze Amitryptylina w dawce 30 mg na noc powoduje remisje objawow.

Co lepiej brac, Amitryptyline czy Citalopram pod wzgledem skutkow ubocznych i dzialania na psychike?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Citalopram jako lek SSRI uchodzi za ten "delikatniejszy" i dający mniej objawów ubocznych.

 

Leki przeciwdepresyjne działają Ciebie, ponieważ masz zespół jelita drażliwego w typie biegunkowym lub mieszanym z przewagą biegunek. W przypadku tego zespołu w postaci z zatwardzeniami te leki by nie pomogły - to taka informacja dla odwiedzających ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tu się mylisz. Wyraźnie jest napisane jakie leki działają dobrze na zaparcie i biegunkę, przeczytałaś zaproponowaną literaturę? :-)

 

 

Mianseryna jest czteropierścieniowym lekiem przeciwdepresyjnym o złożonym działaniu. Między innymi nasila zwrotny wychwyt serotoniny oraz blokuje receptory 5ht2a i 5ht2b, co może być wykorzystywane w zaparciowej postaci IBS

 

sulpiryd blokuje centralne i obwodowe receptory dopaminergiczne głownie d2 ale jest także agonistą receprtorów 5ht3 i tht4 co warunkuje jego właściowści prokinetyczne.

 

więcej nie szukam ale myślę, że jest więcej leków które pomogą na zaparcie, moim zdaniem problem IBSU to:

rozrost flory bakteryjnej - xifaxan

problem ze serotoniną, ja mam z tym problem po infekcji bakteryjnej

no i tutaj na pewno depresje itp też działają niekorzystnie na układ pokarmowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomek0700, nie mylę się leki blokujące wychwyt zwrotny serotoniny najczęściej powodują zatwardzenie (to jest jeden z częstszych skutków ubocznych), jakby dodać do tego jeszcze zespół jelita drażliwego z zatwardzeniem to mamy "mieszankę wybuchową". Chyba, że ten typ zespołu drażliwego ma komponentę emocjonalną, wtedy i w postaci z zatwardzeniem może pomóc, niestety jeśli tej komponenty nie ma to leki z grupy SSRI spowodują u takiej osoby więcej szkody niż pożytku, szczególnie z początku, gdy skutki uboczne lpd są najbardziej nasilone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekarz to u mnie dzisiaj orzekł, ale chyba branie leków na to jest bez sensu.

 

 

 

Wg mnie też . Tylko odpowiednia dieta może pomóc, a nie serotoninka w tabletce.

 

co za bzdet, jest już więcej na temat serotoniny i jelit, nie ma to nic wspólnego z dietą. Myślisz, że przy chorobach zapalnych jelit typu crohn czy wrzody są stosowane diety? Nie, nie są bo nic nie daje zazwyczaj. Jedni mogą jeść pizze i czują się super - sami musimy patrzeć co szkodzi nam a co nie. Dieta, owszem, może złagodzić objawy ale nie wyleczy - no chyba, że ktoś jest uczulony (patrz celiakia) Są i badania kliniczne nowych leków - lotronex dostępny w ameryce świetnie się spisuje tak samo jak Cilansetron i jeszcze jeden w Japonii. Niestety w Europie jeszcze musimy się męczyć. Takie leki działają na receptor serotoninowy i nie wpływają na głowę.

 

Powstają też nowe opracowania na termedii i innych stronach medycznych, serotonina reguluje nasz układ pokarmowy. Pod jelitem drażliwym kryje się bardzo dużo chorób od rozrostu flory bakteryjnej, gdzie wystarczy na to xifaxan, poprzez yersinioze do problemu z 5ht3 receptorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×