Skocz do zawartości
Nerwica.com

Pytanie o badania.Rezonans i tomograf w schizofreni


radek111

Rekomendowane odpowiedzi

nie

 

-- 07 kwi 2014, 15:13 --

 

rozpoznanie schizofrenii - muszą być spełnione poniższe warunki:

Co najmniej jeden z następujących:

- Urojenia nasyłania, odciągania lub rozgłaśniania (odsłonięcia myśli)

- Urojeniowe spostrzeżenia tj. fałszywe, pozbawione racjonalnych podstaw wnioskowanie z prawidłowych spostrzeżeń.

- Urojenia oddziaływania (wpływu, owładnięcia) dotyczące ciała, myśli, uczuć lub działań.

- Urojenia innego rodzaju, których treść całkowicie odbiega od realiów, jest niemożliwa do zaistnienia i nieadekwatna kulturowo (urojenia dziwaczne, pierwotne)

- Omamy słuchowe słowne (komentujące zachowanie pacjenta lub dyskutujące o nim), omamy słuchowe słowne rzekome

(tj. rzutowane w obrębie ciała)

 

+ Co najmniej dwa z następujących:

- Omamy innego rodzaju niż wymienione jeśli towarzyszą im urojenia lub jeśli są względnie utrwalone (występują codziennie w ciągu tygodni i miesięcy)

- Objawy katatoniczne ( pobudzenie, osłupienie, objawy echa, autyzm, negatywizm)

- Dezorganizacja myślenia (pod postacią nielogiczności, nieskładności, niekomunikatywności prowadzących do rozkojarzenia lub niedostosowania wypowiedzi)

- Dezorganizacja lub niedostosowanie zachowań lub reakcji emocjonalnych (ambiwalencja, ambitendencja, paratymia, paramimia, stereotypie, manieryzmy)

- Objawy deficytowe (negatywne) ograniczenie i zubożenie myślenia i wypowiedzi (alogia), reakcji uczuciowych

(apatia, zbledniecie afektywne), motywacji i działań

muszą trwać minimum 1 miesiąc (codziennie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprostu wciąż mam wątpliwości czy mam odpowiednią diagnoze.Było ich kilka co też może znaczyć że nie jestem prostym przypadkiem.Njpierw było podejżenie własnie o schizofrenię z objawamy negatywnymi.Pożniej zaburzenia depresyjno-lękowe.Obecnie podbno dystymia.Jednak wciaż mam wątpliwości.Chodzi mi o to że wyadje mi się że to schiz.prosta.Generalnie u mnie głowne objawy to pustka emocjonalna,obojętność i czasami leki ale z tego co wiem lęk w zschizofrenii też przecież występuje.Sporo objawów autystycznych:praiwe wogole nie mam chęci spotykać się z nikim nawet z 2 najbliższyi przyjacłomi,potrafie wiekszość dnia spędzić w samotności nie rozmawiając z nikim.

Wolniej myśle,kojaże chodzi o to że jak ktoś coś do mnie mówi czy tłumaczy to potrzebuje wiecej czasu żeby coś z rozumieć czasem prosze o powtórzenie.Byłem zawsze typem otwartego człowieka.

Nie byłem może duszą towrzystwa ale lubiłem być i rozmawiać z ludzmi.Z domu wychodzę jak naprwdę muszę.Nie pociagają mnie moje stare pasje:paitball czy militaria.

Obcnie czekam na terapię może psychoterapeuta coś wychwyci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz co - jest różnica między depresją a schizofrenią prostą - lekarze są w stanie je uchwycić, aczkolwiek musisz spełniać powyższe podpunkty do diagnozy (są do kryteria ICD-10), są także zaburzenia schizoafektywne - ale to inna bajka

 

bierzesz leki na lęk - one spłycają nie tylko uczucie lęku ale też inne uczucia, anhedonia jest objawem depresji, te które piszesz także, niepotrzebnie się nakręcasz - spróbuj lek z innej grupy - może wenlafaksyna albo mianseryna by Ci pomogły, jakie teraz leki bierzesz ???

 

neuroleptyki klasyczne nie działają na objawy negatywne depresji, a poza tym mają szereg powikłań - nawet kilka lat po zaprzestaniu ich stosowania i nie bardzo da się z tymi powikłaniami coś zrobić - to są leki stosowane wyłącznie tam gdzie muszą i poza schizofrenią najkrócej jak się da,

 

jeśli lekarz psychiatra jej nie rozpoznał to jej nie masz, zresztą jest podważane jej istnienie ogólnie

 

pozdrawiam

 

-- 07 kwi 2014, 17:27 --

 

początkowo mogłeś mieć podejrzenie zaburzeń depresyjno lękowych, jeśli obniżenie nastroju trwa dłużej niż 2 lata wtedy się rozpoznaje dystymię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja lecze się od 2011 roku.Diagnozy w tej kolejności:schizofrenia prosta,zab.dpresyjno-lekowe,dystymia.Pierwszym lekiem był olzapin + małe dawki sulpirydu po 2 miesiacach czułem sie jak nowy.Leki poszły w odstwkę.Było dobrze jakies 4 miesiące.Pożniej zmieniłem lekrza.Pojawiła się ina diagnoza.Problem jest też taki że ja już sporo leków brałem : cital i esci(ciągła senność i rozlewniwienie),tianeptyna(byłem ciagle rozdrażniony i zły,częste wybuchy złośći.W zasadzie na zadnym z tych leków nie odczułem pozytywów.Teraz jadę na fluoksetynie (coś drgneło) jedyne co czuje to brak senności,energia ale pusta jakas taka.Nie czuje smutku,nie jestem płaczliwy,spię dobrze.Nic mnie poprostu nie interesuje,ani praca,dzieczyny,pasje,ksiązki,spotkania ze znajomymi zanikły mi te potrzeby.Dziwne że nie czuje sie z tym zle ale to chyba przez obojetność

Niedługo zaczyna mi sie terapia może w jej trakcie coś jeszce wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sulpiryd ma działanie przeciwdepresyjne, olanzapina także - pierwszy nie działa na objawy negatywne schizofrenii - czyli o to o co chodzi w schizofrenii prostej, oba mają działanie uspokajające (lęk)

 

zresztą w nowej klasyfikacji schizofrenia prosta ma zniknąć z podziału,

zawsze możesz skorzystać z opinii innego lekarza, albo wrócić do poprzedniego

 

z tego co piszesz brałeś SSRI, może inna grupa leków byłaby lepsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wenlafaksyna jest popularna i dobra, ma silne działanie przeciwdepresyjne

jeżeli masz problemy ze snem można by spróbować mirtazapiny albo mianseryny

ale to tylko takie moje własne propozycje z własnego doświadczenia (choruje 10 lat)

gdyby to nie pomogło można spróbować coś z najstarszych leków - trójcyklicznych, są najlepsze ale mają dużo powikłań kardiologicznych (dlatego są ostatniego rzutu, największa armata)

promazyna jest fajna na lęk (niby neuroleptyk, ale nie do końca)

 

ja także mam wrażenie, że jestem pusta w środku, w dodatku to widać w kontakcie z innymi ludźmi, że raczej jestem oschła i zdystansowana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez jestem ciekawa...bylam u neurologa po skierowanie i niestety musialam poudawac zeby dostad to skierowanie powiedzialam ze boli mnie od dlugiego czasu glowa mam mdlosci jadlowstret jestem oslabiona mam problemy z koncentracja itp pani neurolog zbadala mnie i dala mi skierowanie.

Oczywiscie zalezy mi na tomografii zeby zobaczyc czy cos niepokojacego nie dzieje sie u mnie zeby wykluczyc schizofrenie. Wszystkie objawy negatywne sie u mnie zgadzaja.

 

Czy lekarze przy tym badaniu zauwazyliby np te powiekszenie komor ktore podobno wystepuje przy schizofrenii jesli bym ja miala?

 

Czy moze nie zauwazyliby tego przy badaniu mozgu bo kierowaliby sie np znalezieniem nowotwora?

 

Jak to jest? Czy oni wyszczegolnia wszystkie niepokojace zmiany czy nastawia sie tylko na znalezienie guza?

 

Moze ktos jezzcze sie wypowie :bezradny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oglądają cały mózg, ale tego poszerzenia komór nie bierze się pod uwagę w diagnostyce schizofrenii - tego się nie stosuje

 

i tomografia nie jest obojętnym dla naszego organizmu badaniem

co do objawów - nie schizofrenię, a można by się wręcz pokusić o nerwicę ;-)

 

jeśli symulowałaś to lekarka to zauważyła (brak objawów neurologicznych, brak jakiś spójności w wywiadzie), skierowanie dała, bo jakbyś miała jakiś mały guz albo coś to byłby niefajnie i telewizja mogłaby przyjechać

 

dopiero jak badanie jest czyste można podejrzewać nerwicę ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tym bardziej, że są osoby, które bardziej potrzebują tego badania a kolejki rosną

 

kiedyś jak będzie naprawdę trzeba to będziesz miała łatkę hipochondryczki w dodatku pewnie jako zespół Münchhausena

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×