Skocz do zawartości
Nerwica.com

Ludzie starsi.


wiejskifilozof

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem tu największym luzakiem i tak mnie tu widzą.Ale teraz nie będę nim,bo temat jest poważny.Nie mal codziennie słychać o nabieraniu starszych ludzi.A to na wnuczka,bądź na zakup jakiegoś bubla.Zastanawia mnie to dlaczego ci starsi państwo,tak dają się nabierać.Czy, są naiwni i łatwowierni.Czy może coś innego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że naciągane są tzw "moherowe berety", czyli ludzie religijni, szanujący wartości, ufni w dobro i uczciwość innych ludzi. SIłą rzeczy nie obyci z technologią i socjotechniką, przez co bywają naiwni i kupią w promocji wieczne garnki warte 6000 zł na raty za jedyne 4000 zł, bo przecież gratis dostaną komplet poscieli z wełny muflona tybetańskiego wart 3000 zł , który leczy reumatyzm i wszelkie inne choroby, a jeśli dopłacą jeszcze 1000 zł, do drugi komplet z wełny i radyjko dostaną za darmo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że naciągane są tzw "moherowe berety", czyli ludzie religijni, szanujący wartości, ufni w dobro i uczciwość innych ludzi.

Zgadzam się co do drugiej części, natomiast zdecydowanie nie nazwałbym tych ludzi moherowymi beretami ;) Mohery to ludzie nie pobożni, a fanatycy religijni; nie szanują wartości, tylko domagają się szacunku; nie ufają w dobro i uczciwość innych ludzi bo by nie przepędzali z takim zacięciem choćby reporterów TVNu ;)

 

No ale to taki offtop mały.

 

A już w temacie - problem istnieje, ale bynajmniej nie dotyczy tylko ludzi starszych. Może jedynie media bardziej rzucają na żer historyjki o tym jak 70-letnia pani się nabrała na przekręt, bo ludziom żal osób starszych, a na żalu media trzepią kasę. A przecież w tym samym czasie na przeróżne przekręty nabierają się i ludzie młodzi - nie da się tego zrzucić na demencję. Za takimi akcjami stoją najczęściej chciwość, lenistwo, desperacja, bądź pospolita tępota. Pracowałem kiedyś jako wróżka na sms'y i klientelę miałem w pełnym przedziale wiekowym, od gimnazjalistów po emerytów. Wróżbiarstwo to przecież jeden wielki przekręt, więc autorytatywnie stwierdzam że najczęstszą przyczyną dawania się nabrać na chachmęt jest zwyczajnie ludzka głupota.

 

Mało to młodych się nabrało na "Nigeryjski przekręt"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ojciec po 70-ce kupił kiedyś na tych zapraszanych pokazach jakiś krążek który miał leczyć wszystkie choroby za 4 tys. w ratach, na szczęście brat to odwołał jak się dowiedział, ale pewnie wiele osób dało się nabrać tak samo jak na te garnki, pościele i inne cudowne leki. Ja bym się wstydził tak pracować bo to przecież jawne okradanie nieświadomych, wychowanych w uczciwych komunistycznych czasach ludzi którzy na te marketingowe numery dają się nabierać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dziadka bardzo szanowanego w mieście - znane nazwisko, na które pracował całe życie i jeszcze pracuje zresztą. Kontakt z ważnymi personami, biznes, itd. Piszę to tylko, aby nie kojarzyć z prostym moherem...

I co? I jajco, dał sobie wsadzić gary w łapy :( Wcześniej nie do pomyślenia w jego przypadku - zawsze wszystko kalkulował 10 razy, sprawdzał, myślał gdzie zainwestować itd. Nigdy nie szargał kasą na lewo i prawo bez sensu, także te gary to totalny bezsens, sam to stwierdził i nie wie czemu tak wyszło.

 

Coś tam jednak się dzieje na starość, że człowiek zaczyna funkcjonować nie tak jak powinien...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u mojego ojca lat 74 widzę straszną degradację intelektualną, kiedyś był inteligentny i racjonalny a dziś czyta tylko nałogowo żywoty świętych, o cudach i inne religijne bzdety( rozumiałbym gdyby to było pismo święte albo tygodnik powszechny itp. rzeczy). Pamięć krótkotrwała strasznie siadła potrafi dzień po dniu oglądać ten sam film i nawet nie wie że go wczoraj oglądał, podobnie jak kiedyś w jednym tygodniu puszczono 2 razy ten sam program "jeden z dziesięciu" nie zorientował się zupełnie że to było parę dni temu. Za to doskonale pamięta to co robił w dzieciństwie i swoje wyniki sportowe np ile rzucił dyskiem czy skoczył w dal w 8 klasie na zawodach w jakimś tam mieście. ;)

Dlatego ja nie zamierzam żyć więcej niż 40-45 lat, zwłaszcza że nawet szczątkowa emerytura mi nie grozi a dzieci nie planuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

carlosbueno, życzę Ci, aby Twoje czarne scenariusze nie spełniły się :nono:

 

-- 21 mar 2014, 00:03 --

 

Kto wie? A może szczęście Cię zaskoczy...

 

-- 21 mar 2014, 00:10 --

 

Co do tematu - mam w swoim otoczeniu wiele starszych osób, zresztą sama nie należę do najmłodszych /55+ :D/, i obserwuję różne Ich zachowania i reakcje. Poza tym, że nie którzy cierpią na początkującą demencję, wiele zależy od charakteru, stylu życia, wykształcenia, stosunku do życia itd... Są młodzi naiwni, i są starsi naiwni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ojciec po 70-ce kupił kiedyś na tych zapraszanych pokazach jakiś krążek który miał leczyć wszystkie choroby za 4 tys. w ratach, na szczęście brat to odwołał jak się dowiedział, ale pewnie wiele osób dało się nabrać tak samo jak na te garnki, pościele i inne cudowne leki. Ja bym się wstydził tak pracować bo to przecież jawne okradanie nieświadomych, wychowanych w uczciwych komunistycznych czasach ludzi którzy na te marketingowe numery dają się nabierać.

Nasza sąsiadka lat 74, chodzi na takie pokazy.Ale nic nie kupuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mal codziennie słychać o nabieraniu starszych ludzi.A to na wnuczka,bądź na zakup jakiegoś bubla.Zastanawia mnie to dlaczego ci starsi państwo,tak dają się nabierać.Czy, są naiwni i łatwowierni.Czy może coś innego ?

Pomijając choroby wieku podeszłego zaburzające zdolności analityczne uważam, iż jest to bardzo często wynik prostej konstrukcji poznawczej/przyziemnych, jak również innych niż wymagają tego obecne czasy doświadczeń/skromnego zasobu wiedzy, której rozszerzalność blokowana była często niewielkimi potrzebami życiowymi. Te wszystkie braki rodzą ogromne pokłady ufności wobec ludzi i uległość względem ich mistrzowskich technik manipulacyjnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzi starszych trzeba szanować i kropka.

Tu bym dyskutował czy wszystkich, bo niektórzy uważają że skoro są starzy to im wszystko wolno i zupełnie postradali umysł na stare lata a i wcześniej szwankował. Często są złośliwi, plotkują, knują, patrzą na świat wyłącznie przez pryzmat ich młodości krytykując wszystko co nowe, zwłaszcza zmianę norm, moralności na luźniejszą. Oczywiście należy ich szanować, ale nie popadajmy w przesadę to nie czasy rządów starszyzny żeby uważać ich za niewiadomo kogo bo mają tyle a tyle lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×