Skocz do zawartości
Nerwica.com

Brak poczucia własnej wartości, brak wiary w siebie


acidolac

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem DDA. Moja historia rodzinna to tragedia za tragedią, samobójstwo, choroby, alkoholizm.

Dziś mam 26 lat i czuję, że przegrywam. Jestem po studiach, ale takich które nic mi nie zapewnia w tych czasach, więc tak jakbym ich w ogóle nie miała. Zawsze lubiłam się uczyć i dobrze mi to wychodziło. Jednak po studiach klops. Nie miałam już swoich obowiązków wynikających z wieku (tzn. edukacja) i nie wiedziałam, co ze sobą zrobić. Szukanie pracy było i jest dla mnie czymś ponadludzkim, czymś co przekracza moje siły. Całkowicie nie wierzę w swoje możliowści, jestem przekonana, że w żadnej pracy sobie nie poradzę, że zostanę obiektem żartów czy ofiarą złośliowści. Nie umiem sobie z tym wszystkim poradzić, a czas leci, doswiadczenia zawodowego nie mam prawie żadnego, farta w życiu równiez.

Niska samoocena doprowadza mnie do bardzo złych myśli. A problem w lękach i braku wiary w siebie.

Jak sobie wypracować pewność siebie? Czy DDA może byc pewne siebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja także mam taki problem, nie umiem walczyć o swoje. Gdy jestem w stresowej sytuacji tak mnie coś zamyka , że nie wiem co powiedzieć. Nie umiem się bronić. Potem gdy już wszystko minie wiem co powinnam zrobić tylko jest już po czasie. Jest to uciążliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

acidolac, oczywiście będąc DDA można być pewnym siebie, nie poddawaj się. Piszesz, że lubisz się uczyć i dobrze Ci to wychodziło, więc wnioskuje że jesteś zdolna, może coś w tym kierunku, może praca na uczelni albo następny stopień studiów? Są chyba na to jakieś stypendia jeszcze? Terapia na pewno bardzo Ci pomoże, spróbuj też małymi krokami, wyjść do ludzi - może na terapii grupowej poznałabyś kogoś o podobnych problemach, kto mógłby Ci pomóc. Może próbować wypracować pewność siebie w najmniejszych szczegółach takich jak postawa i sposób mówienia, próby chodzenia na te rozmowy kwalifikacyjne aż do ból - dla samego oswojenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

acidolac

Witaj, chciałem Ci tylko napisać, że mam podobnie jeśli chodzi o poczucie własnej wartości i wiarę w siebie. Uważam, że jest słaby, mierny i cały czas robię wszystko za wolno, źle i w ogóle do dupy. Jakimś dziwnym trafem ludzie, z którymi pracuję myślą o mnie inaczej, jeśli nie zupełnie inaczej.

 

Założę się, że jesteś przeciwieństwem swojego opisu i potrafisz zrobić wiele, nawet tego nie zauważając (mam nadzieję, że nie wkurzyłem Cię tym zdaniem - co on może o mnie wiedzieć :) ). Jeśli mogę Ci dać jakąkolwiek radę, to spróbuj skupić energię na tym, żeby poczuć własną wartość i uwierzyć w siebie, w swoje pomysły, w możliwości ich realizacji. Może zanim ktoś Ci podpowie jak to znaleźć lub gdzie szukać, uda Ci się samej nakierować swoje myśli w dobrą stronę. Nasze myśli mają realną siłę, także mogą zarówno bardzo pomagać jak i szkodzić. To czego szukasz jest w Tobie.

 

Wszystkiego dobrego!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo czasu mi zajęło, by dopuścić do siebie tę oczywistość, że mam problem z moją niską samooceną, a nie z moim obiektywnym brakiem jakiejkolwiek wartości, który starałam się usilnie ukryć pod różnymi maskami i zakłamaniami nawet (może raczej przede wszystkim) przed samą sobą. Chyba dopiero to daje punkt wyjścia do prawdziwej terapii, bo jak dotąd bardziej się broniłam niż jej poddawałam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×